Lezárult a Nébih kettős termékminőséget vizsgáló kutatása
Lezárult a Nébih kettős termékminőséget vizsgáló kutatása. A hároméves projektből kiderült, az Európai Unió egyes országainak árucikkei között vannak minőségbeli eltérések. A különbségek egyik okának az eltérő fogyasztói ízlést állapították meg.
12 nagy élelmiszercsoportból 117 termékduót és -triót vizsgáltak a szakemberek. Voltak köztük tejtermékek, konzervek, csokoládé, valamint kávé is. A projekt három országban vásárolt termékek összehasonlítását tűzte ki céljául. Ausztria és Németország volt ismét az a két piac, amit a Magyarországon található árucikkekkel hasonlítottak össze, tudtuk meg a Nébih Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratóriumának igazgatójától. Nagy Attila elmondta, a vizsgált termékek 25 százalékánál állapítottak meg eltérést.
– Minden előállítóval felvettük a kapcsolatot, amikor a termékeit megvizsgáltuk és utána is, amikor a megállapításokat is tettünk. Megkérdeztük a véleményüket, illetve az egyetértésüket, hogy az eltérés az létezik-e, és megkérdeztük ennek az okát, ha egyetértettünk abban, hogy a termékek eltérnek az azonos csomagolás mögött. A gyártóktól nagyon sokféle háttér-információt és okot kaptunk. Az egyik leggyakrabban előforduló ok az a fogyasztói preferencia, fogyasztói ízlések eltérése – nyilatkozta Nagy Attila, a Nébih Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratóriumának igazgatója.
A magyarországi jogszabályok is befolyásolják az egyes termékek közötti eltéréseket. A népegészségügyi termékadó egy egészségesebb termék elkészítésére ösztönzi a gyártókat hazánkban. A megkérdezett kanizsaiak között volt, aki inkább a hazai termékeket részesíti előnyben, így nem tapasztalt eltérést.
– Én úgy nem vettem észre. Kevés német csokit eszek, keveset látok, inkább a magyart – mondta el Horváth Lászlóné.
Találkoztunk olyan járókelővel, aki viszont tudatosan a Németországból érkező portékákat keresi a boltok polcain.
– Mondjuk nem vagyok olyan gyakori vásárló, de például kávét, ha veszek, különböző konzervet, s ételízesítőknél is tapasztaltam bizonyos eltéréseket – fogalmazott Horváth Antal.
Tavaly decemberben az országgyűlés elfogadta a fogyasztóvédelemmel összefüggő törvénymódosítást. A 2022 májusától életbe lépő szabályozás értelmében pedig büntethető lesz a kettős minőség.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)