Új színt hozott a piarista diákok megjelenése
Templomjáró sorozatunkban a Szent Imre Piarista templomban jártunk. A templom múltjáról és jelenéről Szabó Ádám plébános osztja meg gondolatait olvasóinkkal.
– A Sugár út sarkán álló templom történelmével, mai külső-belső megjelenésével méltón illeszkedik a nagykanizsai szakrális épületek sorába – fogalmazott elöljáróban a plébános. – Az egykori, a város tulajdonában lévő telken épült templomot Juk Béla pacsai plébános kezdeményezésére a város akkori főépítésze, Vécsey Barnabás tervezte 1934-ben, és még abban az évben Rott Nándor veszprémi püspök szentelte fel ünnepélyesen, Pirrotti Szent Pompiliusz tiszteletére.
A templom különösen szép homlokzati díszítése Noll József egykori piarista művész-tanár emlékét őrzi. Ő tervezte a ma is látható piarista címert, melynek látványa sok embert megállásra késztet.
A mellékoltárokon Árpád-házi Szent Erzsébet, Szent Imre, Szent László, Jézus Szíve, a főhajót és a szentélyt elválasztó boltív két oldalán Kalazanci Szent József és Pirrotti Szent Pompiliusz szobra áll. A szentélyben az egykori Pompiliusz szobor helyén a megfeszített Krisztust megrázóan ábrázolt szobra látható.
A templom történetében az iskolák 1948-as államosítása változást hozott –hangsúlyozta a plébános. A kényszerűen távozó piaristáktól a Veszprémi Egyházmegye átvette a fenntartást, megalapította a Szent Imre Plébániát, ahol 1950-től egyházmegyés papok teljesítenek szolgálatot.
Szabó Ádám plébános atya 1979 óta szolgálja elhivatottan egyházközségét. Számára nem létezik lehetetlen kérés, s nem csak a lelkek gondozásában jeleskedik. Szívügye a templom karbantartása, szépítése is.
2012-ben a fűtést korszerűsíttette; 2014-ben, kezdeményezésére felújították a templom teljes elektromos hálózatát, valamint kicserélték, duplán hőszigetelt üveggel látták el az ablakokat is, melyeket Kánnár János asztalos mester készített vörösfenyőből. 2016-ban ismét hatalmas munka zajlott; ekkor került sor a belső festésre. A sok szervezést igénylő munka Szamosi Gábor, a kivitelezés Matyók Miklós mesteri munkáját dicséri. Jelenleg az orgona felújítása folyik, melyet ugyancsak Szamosi Gábor irányít.
A szolgálati évei alatt Ádám atya elkötelezett, hűséges segítői támogatásával, tevékeny csoportok létrehozásával erősítette az egyházközség hitéletét. Ennek gyümölcseként hosszú évek óta működik a hat csoportból álló Rózsafüzér Társulat. Ádám atya szeretettel emlékezik egykori, ma már sajnos nem élő vezetőire: Tóthné Marikára, és Kele Istvánnéra. Napjainkban Gábor Boldizsárné, Erzsike lépett a helyükre, hasonló buzgósággal.
A templom gyönyörű oltárterítői, állandóan friss, gondozott virágai Rác Istvánné, Marika keze nyomát dicsérik. Mint ahogyan a templom aprócska kertjének gondozása is.
Ádám atya szeretettel emlékezik a nemrégiben, és a korábban elhunyt kántorokra, akik halálukig szolgáltak önzetlenül, elkötelezetten. Őket igyekszik pótolni – tiszteletre méltó alázattal –, Németh Imre egykori bencés diák. Nagy segítőtársa Ádám atyának Kiss Gyula sekrestyés, és a szintén segítőkész Merx Andor, az Egyházközség elnöke.
A templom életébe új színt hozott a piarista diákok megjelenése. A fiatalság a rendszeres hétköznapi és vasárnapi diákmiséken megtölti a templomot. Az elsőáldozások, bérmálások mellett ma már egykori piarista diákok esküvőinek, lelkigyakorlatoknak, tartalmas, lélekemelő előadásoknak, koncerteknek is helyszíne a templom.
A városban Sugár úti templomként, vagy Piarista kápolnaként is közismert, sokak által szívesen látogatott templomra méltán büszke az egyházközsége.
Bakonyi Erzsébet
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. július 2-án megjelent számában olvasható.