Irány a strand! – de csak okosan

facebook megosztás

Javában tombol a nyár, ami nem telhet el vízpart, strandolás és fürdőzés nélkül. Ahhoz azonban, hogy a pihenés zavartalan legyen, ilyenkor sem árt az elővigyázatosság. Az értékeink és a testi épségünk megőrzése érdekében érdemes néhány tanácsot szem előtt tartanunk a strandszezon ideje alatt.

A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának tájékoztatása szerint Magyarországon Zalában a legalacsonyabb a strandlopások száma, Nagykanizsán például tavaly mindössze egyetlen esetben fordult elő ilyesmi.

- Közkedvelt módszer az úgynevezett „törölközőszéfes” megoldás, amikor a törölközőnkkel letakarjuk az értékeinket és nyugodtan elmegyünk fürdeni. Népszerűsége ellenére sajnos ez a módszer nem számít hatékonynak. Azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy így biztonságban lesznek a dolgai. Strandolás közben lehetőség szerint olyan helyre terítsük le a plédünket, amire rálátunk és a fontosabb eszközöket vagy pénzt hagyjuk otthon, vagy tároljuk értékmegőrzőben, amíg a vízben tartózkodunk. Ezen kívül nagyon sokan gépjárművel közelítik meg a strandokat, pihenőhelyeket, ezért fontos a jól látható, lehetőség szerint kijelölt parkolóhely választása. Az utastérben látható helyen semmit ne hagyjunk, még üres zacskót vagy táskát se, mert az is vonzza a rosszszándékú embereket.  Kisállatot és gyereket pedig még jegyváltásig se hagyjunk ott, mert az autóban rövid időn belül akár ötven fokos hőmérséklet is lehet – figyelmeztet Tóth László, a ZMRFK bűnmegelőzési alosztályvezetője.

A rendőrségen kívül a strandüzemeltetők és az önkormányzatok is, az egész megyében sokat tesznek a vagyonbiztonságért. Szerencsére nem jellemző a lopás a kanizsai strandon, és a dolgozók is mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a látogatók biztonságban pihenhessenek.

– Értékmegőrző szekrényt minden vendégünknek térítésmentesen biztosítunk, ezen kívül a tavalyi év végén felújítottuk, illetve kicseréltük a strandon a térfigyelő kamera rendszert. Így most már egy sokkal jobb felbontással és minden területre kiterjedően van megfigyelésünk, ami talán egy kicsit visszaszorító erő lesz a bűnözőknek is. Az idei évben is tervezzük, hogy a rendőrséggel közösen a kortárssegítő fiatalok jelen lesznek a strandon, akik járőrözéssel figyelik, hogy minden rendben legyen – árulta el lapunknak Karácsony Károly, a Kanizsa Uszoda és Strandfürdő ügyvezetője.

Vízbe fulladás nem, de kisebb nyári balesetek sajnos gyakran előfordulnak a térségünkben. Takács Tivadar, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője szerint ennek elsősorban a figyelmetlenség az oka.

Komoly veszélyeket rejthet egy-egy megmártózás, ha nem vagyunk elővigyázatosak. Fontos, hogy mindig csak az arra kijelölt helyeken fürödjünk, szabadstrandokon pedig feltétlenül bizonyosodjunk meg a víz mélységéről, mielőtt beljebb úszunk. Tele hassal és alkoholos állapotban pedig semmiképp ne tartózkodjunk a vízben. A vízbe fulladások majdnem fele alkoholos befolyásoltság miatt következik be. Az is köztudott, hogy felhevült testtel nem szabad a vízbe menni, vagy a vízbe ugrani, mégis sokan beleszaladnak, beleugranak anélkül, hogy előtte hozzászoktatnák a testüket a levegőnél jóval hidegebb vízhez – hangsúlyozta a sajtószóvivő.

A városi strandon újraélesztő készülék és mentőkarika is megtalálható az úszómesterek biztonsági felszerelései között. Szerencsére ezekre általában nincs szükség.

– Kisebb balesetek, mint például, hogy megcsúszik valaki vagy elvágja a kezét, lábát elő szoktak fordulni. 1,80-85 méter mély a víz, nem egy nagy medence, hamar ki lehet érni, ha valaki rosszul lenne vagy elfáradna. Én azt gondolom, hogy nagyon jó Nagykanizsán az úszásoktatás. A gyerekek 99 százaléka biztos, hogy tud úszni, és jó részük nagyon is jól tud úszni. Igazából akkor szoktak szólni a gyerekek is, amikor elfáradnak a vízben. A kulcs az, hogy bármilyen probléma esetén meg kell próbálni higgadtnak maradni és minél hamarabb értesíteni a helyszínen tartózkodó úszómestert – tanácsolta Horváth János, a Kanizsa Uszoda és Strandfürdő szolgáltatásvezetője.

Térségünkben is többen előszeretettel választják a nyári hónapokban a balatoni települések valamelyikét, amikor strandolni indulnak. Sajnos a Balatonon már idén is több halálos baleset történt, az elmúlt hétvégén ketten is a tóba fulladtak. A szakemberek arról számoltak be, hogy az áldozatok közül senki nem sértette meg a fürdőzés szabályait, komoly gondot általában a hirtelen rosszullétek okozhatnak. Az igazsághoz tartozik azonban az is, hogy sokan úgy is a vízbe mennek, ráadásul mindenféle védőfelszerelés nélkül, hogy egyáltalán nem tudnak úszni. A rosszullétek gyakran a nagy hőség hatására következnek be, olyan forróságban például, mint ami az előző napokban is tapasztalható volt, délelőtt tizenegy és délután három óra között egyáltalán nem tanácsolt a nyílt vízen tartózkodni, ezen kívül, hogy a kiszáradást elkerüljük, kiemelten fontos és életmentő lehet a rendszeres folyadékfogyasztás is.

Körtvélyessy Vivien

(Borítókép: Horváth Zoltán)

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. július 2-án megjelent számában olvasható.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.