Percről percre a közgyűlésről (folyamatosan frissül!)
A város honlapjára feltöltött információk szerint 32 napirendről lesz szó a mai soros ülésen. A közgyűlésről a percről percre tudósításunk mellett a 16 óráig történő eseményekről a Kanizsa TV mai Híradójában láthatnak egy rövid összeállítást, majd a 18 órakor kezdődő Hírblokk után felvételről sugározzuk az ülést, ugyanakkor Youtube-csatornánkon, https://www.youtube.com/watch?v=8x_Ss6YL4Lo élőben is követhetik az eseményeket.
2020. október 29-én tartottak utoljára közgyűlést a képviselők. Azóta egészen pontosan 237 nap telt el. Ismerve ennek a majd nyolc hónapnak a helyi politikai történéseit, egyet biztosan mondhatunk: a felek között béke továbbra sincs. Jó példa erre a pandémia utáni első ülés időpontja. Mint ismert: június 8-án az ÉVE-frakció bejelentette, készen állnak arra, hogy a jogszabályok által engedélyezett első napon megtartsák a soron kívüli egyeztetést. Balogh László és a Fidesz-frakció erre válaszul azt kérte, hogy az időpontot 2021. június 15. 08.00 órára vagy 2021. június 16. 14.00 órára módosítsák. Azt nem tudjuk, hogy milyen válasz jött az ÉVE részéről – a polgármesteri poszt szerint elutasító –, az viszont tény, a polgármester két nappal később már nem akart tárgyalni, helyette, a rendkívüli összehívás formai és tartalmi hiányosságai miatt, 2021. június 24-re hívta össze a soros ülést.
Egészen vaskos pszichológiai tanulmányt lehetne írni azokból az indulatokból, amit a politikai Facebook-posztok, közéleti hírek kiváltottak az emberekből október óta. Nehéz és talán felesleges is lenne minden ilyen ügyet felsorolni, de eklatáns példa a Dobrev Klára kanizsai utcafórumáról beszámoló hírünkre érkezett megjegyzések vagy éppen a polgármester Kanizsa Arénával kapcsolatos posztja. Utóbbi, 21. napirendként szerepel, így a közgyűlésen is téma lesz. Ahogy arról mi is beszámoltunk: a polgármester a veszélyhelyzet alatt két új cég alapításáról döntött, amelyek a Kanizsa Aréna működtetéséért lesznek felelősek. Balogh László, a Magyar Nemzetnek adott interjúja szerint ezen döntését is félti, hiszen – ahogy fogalmaz – „ha a baloldal megsemmisíti a meghozott döntéseket, akkor valóban veszélybe kerülhet a létesítmény működtetése. Abban bízunk, hogy felülemelkednek a politikai haszonszerzési ambícióikon, és nem akarják elvenni a nagykanizsai emberek örömét.” Az ÉVE többször is reagált a kérdésre. Egy posztban a következő kérdést tették fel: „Hogy mi indokolta a rendkívüli sürgősséget, ami nem várhatott volna az általunk javasolt keddi közgyűlésig (2 munkanap), nem sikerült igazán indokolnia Balogh Lászlónak. Talán megint a fideszes haverok helyzetbe hozása?”
Sokkal kisebb fajsúllyal bíró ügye volt Kanizsa Arénához tervezett járdák kérdése. A Balogh László közösségi oldalán olvasható poszt szerint ezt a döntést már jóval korábban meg kellett volna hozni, de – ahogy fogalmaz – „a tavaly októberi közgyűlésen az Éljen VárosuNK! Egyesület frakciója lesöpörte az asztalról.”
Ha a járdákról nem is, parkoló(k)ról biztosan lesz szó a tanácskozáson. A 20. napirend foglalkozik ugyanis az általunk a Kanizsa Újságban és a Kanizsa TV Híradójában is feldolgozott problémával, amit az Alsótemplom előtti parkoló akadálymentes megközelítése jelent. Háttér: a Szent József templom előtti parkolót tavaly év végén adták át, azonban az akadálymentes rámpa elkészítése nem volt a projekt része. Ennek most nekiálltak a szakemberek, az új nyomvonal kialakításával azonban sokan nincsenek megelégedve. Bővebben erről itt olvashat: https://kanizsaujsag.hu/hir/202105/feljaro-valtozasokkal
Heves, sőt, talán a legindulatosabb vitákat hozhatja a képviselők között a 17-es és a 18-as pont. Előző az önkormányzat cégeivel kapcsolatos döntések meghozatala, utóbbi pedig a polgármester veszélyhelyzet alatt, a közgyűlés nevében hozott döntéseinek felülvizsgálata. Itt, a már említett Aréna-ügy mellett, biztosan szó lesz a Kanizsa Médiaház 2019-es választások után kivezetett ügyvezetőjének, Tar Mihálynak a visszahívásáról. Balogh László május 19-én döntött arról, hogy meneszti a vezetőt. Indoklása szerint többszöri polgármesteri utasítás és figyelmeztetés ellenére Tar nem teljesítette a megbízási szerződésében is szereplő, kötelező feladatot, mellyel a Kanizsa Újság megjelenését és a nyomtatási és lapterjesztési szolgáltatások vállalkozásba adását biztosítja. Az üggyel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón Fodor Csaba és Horváth Jácint, az ÉVE képviselői elmondták: a menesztés politikai megrendelésre történt, Cseresnyés Péter megbízásából érkezett. A két politikus kiemelte: a Fidesz 2019 előtt a városi médiát pártsajtóvá züllesztette, ezen változtatott Tar Mihály, amit a helyi Fidesz nem nézett jó szemmel.
A Kanizsa Médiaház azóta elindította a közbeszerzést a nyomtatási és lapterjesztési szolgáltatásokra. A feltételeknek szinte csak a Mediaworks cégcsoporthoz tartozó nyomdák tudnak megfelelni. Az ajánlat tőlük megérkezett, amit cégünk el is fogadott. Lapzárta napján, amely elég komoly etikai kérdéseket is felvet, egy pársoros e-mail kíséretében, visszalépett a Mediaworks. Az új ügyvezető – Mikó-Baráth György, e sorok szerzője – levélben jelezte Balogh Lászlónak és az Éljen VárosuNk! Egyesület frakcióvezetőjének, Fodor Csabának, hogy lehetőség szerint, tárgyalják újra az újság formai követelményeiről szóló határozatot.
Végezetül, fordított időrendben haladva, hiszen erről a harmadik és az ötödik pontban eshet majd szó, nem lesz egyszerű menet a közgyűlés SZMSZ-ének módosítása sem. Érdemes emlékezni: tavaly szeptemberben a városi ünnepségeken történő katonai felvonulás, és a polgármester helyettesítése kapcsán is heves vitákat hozott a működési szabályzat változtatása. A kúria azóta hozott döntése szerint nem volt törvényes úgy módosítani az SZMSZ-t, hogy megvonják a polgármester azon jogát, miszerint távolléte esetén a megszólalás lehetőségét átadja egy általa kijelölt személynek.
A hosszúra nyúlt bevezető után jöjjön a jó eséllyel az esti órákig tartó közgyűlés. A képviselők legutóbb maximálisan kihasználták az időkeretet, aligha lennénk meglepve, ha ez így történne ma is.
Dupla gyászszünettel indult a közgyűlés: életének 70. évében elhunyt Papp Nándor, a kanizsai sakk szíve, lelke, egykori önkormányzati képviselő. Megemlékeztek a képviselők Dalnoki Szilárdról, a Momentum Zala megyei képviselőjéről, megyei alelnökéről, aki 31 évesen elvesztette élete csatáját a koronavírussal szemben.
Rövid köszöntővel kezdett Balogh László. Itt kiemelte: 1000-nél több döntést kellett hoznia a pandémia alatt. Lehet, hogy néha tévedett, de határozatait büszkén vállalja, Hangsúlyozta azt: szeretni nem kötelező egymást, de gyűlölni sem kell. Rámutatott arra is, hogy elhatározásaiban a baloldal támadásai sem tudják eltántorítani.
A napirendek közül a 4. pontot levették a felek, csakúgy mint a polgármesteri tájékoztatót. Utóbbival kapcsolatban Fodor Csaba elmondta: elgondolkodtató, hogy a polgármesternek az elmúlt 7 hónapban miért nem volt ideje ezt elkészíteni, és mi indokolta, hogy egy 100 oldalnál is hosszabb dokumentumot fél nappal a közgyűlés előtt kell feltölteni. Így ezzel nem lehet dolgozni az ÉVE frakcióvezetője szerint.
Szabó Szilárd Fidesz-frakcióvezető válaszában rávilágított: az előző közgyűléseken az ÉVE számtalan alkalommal töltött fel az utolsó pillanatban fontos dokumentumokat, mégis napirenden maradtak ezek a szemelvények. Hozzátette: alapvetően egyet is tudna érteni Fodor Csabával, s reméli, ha a polgármesteri tájékoztatót ma leveszik, az egy jel lesz arra, hogy a jövőben mindkét fél biztosítja a minőségi felkészülési időt a másik számára.
Szavaztak a felek: levették a polgármesteri tájékoztatót.
Interpellációk, kérdések szakasszal kezdődik az érdemi munka. Érdekes, a pandémia előtti időszakot tekintve különösen, hogy nem estek rögtön egymásnak a felek, Balogh László köszöntőjében tett megjegyzését - miszerint a baloldali támadásokat is állja - nem kommentálták az ÉVE politikusai.
Gábris Jácint (ÉVE) egyebek mellett a vízelvezetési problémákra világított rá, s kért írásos választ a polgármestertől. Szabó Szilárd (Fidesz) szintén vízelvezetési problémák megoldására tett javaslatot. Kiemelte a szabadhegyi infrastruktúra problémáit: jobb útfelületet és világítást is kérne a frakcióvezető.
Károlyi Attila (ÉVE) következett, valószínűleg rekordszámú felvetéssel: 9 indítványa van a tanácsnoknak. Ezek között szerepel az Erzsébet téri parkolás ügye, a rotavírus elleni oltás, valamint a városi hajdú szerepköre. Utóbbi pontot fényképekkel, illetve Kunics Zsuzsa muzeológus tanulmányával támasztja alá. Kiemelte: nem akar újabb botrányt, de vállalja el 4 daliás személy, aki a városi ünnepségeken eredeti hajdúruhában áll majd a polgármester mellett. S így - példaként említve - az október 23-ai ünnepségen nem huszároknak kéne összecsapni a lábát. Károlyi azért némileg odaszúrt: szerinte a polgármester sportra kiosztott millióiból megkönnyíthette volna a Török kút, és a Dózsa szobor ügyét is.
Bodó László (ÉVE), ahogy fogalmazott, ő a Mici néni, hiszen hiába áll állandó levelezésben a polgármesterrel, még mindig nem oldódott meg a köztéri vécék ügye Nagykanizsán.
Radics Bálint (Fidesz) miklósfai problémákat emelt ki. Így például a temetői utak minőségét.
Bizzer András (Fidesz) alpolgármester Fodor Csabának (ÉVE) intézte felszólalását. Kiemelte: megszerezték a forrást ahhoz, hogy a keleti városrészben új parkolók épüljenek. Kérdése arra irányult, hogy támogatja-e ezt az ÉVE, illetve azt, hogy a keleti városrész más részeiben is készítsenek parkolókat.
Végül Tóth Nándor (Fidesz) szólalt fel. 3 kérdést vetett fel. Leginkább a Vár utca problémáira világított rá a képviselő. Továbbá a fentebb említett, Alsótemplomnál lévő, ahogy fogalmazott, „régészeti ásatásra", és az ott lévő gödör betemetésére is megoldást kért, hiszen augusztus 20-án nyílt mise lenne a téren, szerinte addig ezt mindenképpen meg kellene oldani.
Balogh László értékelésként elmondta: több kérdésre számított, így a pandémia után, de ezeket mind nagyon fontos ügyeknek minősítette. Majd felvezette a második napirendet, ami a 2021-es költségvetés módosítása.
A polgármester bevezetőjében rávilágított: folyamatosan jönnek újabb források Kanizsára, ami igenis jó hír. Példaként hozta azt a 60 milliós forrást, amit kultúrára költhetnek el kanizsai intézmények. Hangsúlyozta: tudásuk legjobbját nyújtották alpolgármesterével a pandémia második és harmadik hullámában is. Zárásként egy újabb szlogent is megismerhettünk Balogh Lászlótól: közös szenvedélyünk Nagykanizsa fejlesztése.
Bizzer András alpolgármester is sikerként könyvelte el az elmúlt időszakot, még ha ez szerinte furán is hangozhat. Szerinte ki kell mondani: Cseresnyés Péter és Balogh László is sikerrel lobbizott a városért, amit a kompenzációs ráemelés mellett példáz az épülő új körforgalom is. Hozzátette: anno az ÉVE azt a feladatot adta, hogy az alpolgármester lobbizzon a körforgalomért, s lám, már épül.
Fodor Csaba reagált elsőként: szerinte a pandémiának ezek szerint az az egy jó hatása lehet, hogy a Fidesz-frakció is az összefogás mellett áll. Elmondta: Károlyi Attilának elévülhetetlen érdemei vannak a körforgalom építésében, de összegzésként kijelenthető: szerintük is jó hír, hogy épül végre a körforgalom. Azzal zárta: a költségvetés módosításait a megfelelő időpontban fogják megtenni.
Schauta Marcell (ÉVE) először szólalt fel. Ő azt kérte a polgármestertől, hogy a költségvetési problémákat ne vigye minden esetben közszemlére, hiszen ez sok esetben az adott cég dolgozóira is kihathat.
Balogh László után Szabó Szilárd válaszolt erre: szerinte a Rehab minden támogatást megkapott az elmúlt időszakban, mégis dolgozók tucatjai keresték meg a Fidesz-frakció tagjait, hogy elbocsájtották őket a cégtől. Végezetül kicsit felpaprikázta a hangulatot azzal, hogy szerinte igenis köszönetet kell mondani a baloldal által sokszor "csúnya kormánynak" nevezett regnáló Fidesz-kormánynak, hiszen 588, 500, majd 520 millió forintos támogatást is adott Nagykanizsának.
Berta Krisztián (ÉVE) is először szólalt fel: leginkább Bizzer András felvetésére válaszolt. Elmondta, a Tóth képviselő által felvetett Vár utcai problémákat ő is szerette volna felvetni Cseresnyés Péternek, a térség országgyűlési képviselője azonban nem fogadta. Kérte az alpolgármestert: lobbizza ki, hogy az országgyűlési képviselő más politikai beállítottságú képviselővel is szóba álljon.
Károlyi Attila nem hagyta szó nélkül végül a baloldalizást. Kikérte magának, hiszen sokan kifejezetten jobboldaliak az ÉVE-frakcióban. Odabökte: hamarosan a polgármester jobbján fog ülni - az alpolgármester joga a polgármester mellett ülni - így már az sem indokolja majd a baloldali megnevezést. Végül a szivárványkoalíciózás mellőzését is kérte Balogh Lászlótól.
A polgármester szerint a szivárvány bibliai kép, nem pejoratív. Hozzátette: ha Károlyi Attila át akar ülni a jobb oldalra, egyeztessen a Fidesz-frakcióval.
Horváth Jácint (ÉVE) is sokáig maradt higgadt: ahogy fogalmazott sok dologgal kapcsolatban lenne kérdése, de leginkább az zavarja, hogy a polgármester és az alpolgármester is csak a jó dolgokról beszél, holott az elmúlt 3 év legrosszabb költségvetése ez. Lecsökkentek a működési támogatások, a sportra is kevesebb jut, mint az elmúlt években. Az 588 millió forint kapcsán pedig a dokumentáció hiányosságára világított rá, s kérte számon Bizzer Andrást és Balogh Lászlót.
Ez volt az a pont, amikor a polgármester először figyelmeztette a megfelelő hangnemre a képviselőket. Több mint 1 óra elteltével, ez egy kifejezetten jó adatnak mondható.
Gábris Jácint (ÉVE) Zalaegerszeg példáját hozta fel a támogatások kapcsán is, hiszen a megyeszékhelyen rendszeres egyeztetések folynak a képviselők között, ez Kanizsán viszont nem így volt.
Dénes Sándor (Fidesz) polgármester szerint az 588 millió forint olyan fejlesztésekre ad lehetőséget, amelyek minden városlakó számára fontosak. Az Orbán-kormány korábbi kompenzációját is felemlegette Dénes Sándor: szerinte azóta Nagykanizsa gazdasága egyensúlyban van. Nagykanizsa nagyon szépen építkezett szerinte az elmúlt években, gondolhatunk itt utak és járdák felújítására. Végezetül a Modern Városok Programot idézte fel, szerinte mindenki örömére hamarosan átadják a Kanizsa Arénát, ami igenis nagy eredmény.
Fodor Csaba vette át a szót. Felemlegette, hogy Zalaegerszeg a pandémia alatt is előterjesztéseket készített, a bizottsági elnököket összehívta, s a döntéseket hozta meg a polgármester, de minden fontos kérdésben meghallgatta a képviselőket, bizottsági elnököket. Ez Kanizsán szerinte csak formálisan ment, hiszen a Fidesz-frakciónak nagyon jó volt úgy, hogy Cseresnyés Péter megmondta mit kell dönteni, s azt péntekenként kihirdették. Akkor lehetett volna együttműködni, de a Fidesz-frakciónak eszébe sem jutott, de most már igényelnék. Szerinte ez álságos. Azt javasolja Fodor Csaba, hogy ezt a közgyűlést ne fogadják el, hozzák vissza a következő ülésre, de már úgy, hogy csatolják a támogatási szerződést is.
Radics Bálint szerint az ÉVE sértettsége is álságos, hiszen ők posztolgatnak arról, hogy Cseresnyés Péter a hivatal előtt parkol. Szerinte ez mindenre utal, csak együttműködésre nem.
Schauta Marcell (ÉVE) némileg pontosította Horváth Jácint felszólalását, s pontosabb elszámolást kért a polgármestertől vagy az alpolgármestertől.
Károlyi Attila (ÉVE) kifejtette: az alpolgármester, a polgármester és a képviselő dolga a közbenjárás, így nem köszönik meg ezt. Hiszen ez az egész nem szólt másról, mint Cseresnyés Péter kampányának erősítéséről. Ugyanakkor szerinte Cseresnyés Péter el fogja veszíteni a választást. Ez megjár, nem köszöngetni kell – szögezte le.
Balogh László válaszolt, bár Károlyi Attila nem kért választ. Először is pontosított: nem Cseresznyés, hanem Cseresnyés. Valóban nem ismeri szerinte a politika a hála fogalmát, de a köszönetét igen.
A hangulat fokozódik a Vasemberházban.
Bizzer András szerint ha nem fogadják el a költségvetést, akkor az hátrányosan fogja érinteni Kanizsát. Kiemelte: Cseresnyés Péter egyeztetni jár be a hivatalba. Hozzátette: egy hónapja volt az ÉVE-frakciónak felkészülni a költségvetési vitára. Hiszen egy jelzést szerinte már akkor adtak arra, hogy mire költenék el a kormány támogatását. Az 588 millió 60 százalékát már február 15-én megemlítette a Fidesz. Szerinte egész egyszerűen az ÉVE későn ébredt. Szerinte az ÉVE által felsorolt fejlesztések késve érkeztek, s jelentősen nagyobb összeget költöttek volna el, holott a felvetéseik java szerepel a kormánypárti elképzelésben is. Egy közbeszólás után kitért arra: a víztorony felújítása, és a keleti városrész parkolóinak építése miatt is fontos lenne most megszavazni a közgyűlést. Módosítani lehet később is, de ha nem fogadják el, ezek a projektek veszélybe kerülhetnek.
A beszédkeret szabályai ismét felpaprikázták a hangulatot. Másodszor intette csendre a feleket a polgármester. Fodor Csaba „leöcsikézte" Szabó Szilárdot, majd odaszólt, hogy Balogh László nem tudja normálisan levezetni az ülést, Horváth Jácint szerint nem kaphatott volna szót Szabó Szilárd, aki úgy kezdte: akkor most az „öcsike" megszólal. Szerinte az elmúlt 20 évben ez a város nem kapott semmit, de 2010 után eljött egy olyan időszak, amikor fejlesztések érkeztek a városba, annyi, hogy 22 percben sem tudná felsorolni. S ezt igenis meg kell köszönni.
Horváth Jácint szerint, másfél éve az megy, hogy a Fidesz-frakció szerint szinte elnézést kell kérniük, ha kérdezni akarnak. A fejlesztések javát ők is támogatják, ugyanakkor miután nem voltak egyeztetések, nem lehet elfogadni ezt a költségvetést. Hozzátette: hamarosan újabb közgyűlés lehet, így nem fenyegeti a fejlesztéseket sem, ha a következő ülésen tárgyalják meg. Példaként említette azt is, hogy az Aréna üzemeltetésére hirtelen került 30 millió forint, holott maga Bizzer András fogalmazott úgy a legutóbbi közgyűlésen, hogy ez nem valósulhat meg. Dermedt csend fogadta a következő mondatot: Horváth Jácint azt kérte, hogy az összes elköltésről, még a 20 forintosokról is, számoljon el a kabinet. Tiszta képet akarnak arról, hogy hova megy el az 588 millió forint.
A vita lezárása előtt Balogh László szólalt fel. Szerinte ellentmondás van az ÉVE részéről, hiszen valaki sokallta a sportra szánt összeget (Károlyi Attila), valaki pedig kevesellte (Horváth Jácint utalt erre, más aspektusban). Szerinte telefonon folyamatosan egyeztetett, s könnyű példálózni Zalaegerszeggel, hiszen az ellenzék kis létszámú és konstruktív. Ők is próbálnak azok lenni – szögezte le. Az 588 millióból szerinte csak jó dolgok fognak történni. Szerinte azon folyik a veszekedés, hogy ki kit csipked a tyúkudvarban. Befejezésként arra kért mindenkit: ne kockáztassák az 588 millió forintot.
Horváth Jácint módosítóját, amely szerint jöjjön vissza a támogatói okirat, s kabineti vállalások is jelenjenek meg: 8 igen 6 nem 1 tartózkodással elfogadták.
A rendeleti javaslatot pedig: 7 igen 7 nem 1 tartózkodással nem fogadták el a felek.
Jön az SZMSZ módosítása. Ezek szerint 9 órakor fog kezdődni a közgyűlés, s az ülésrend is változik. A lényegesebb mozzanat azonban a következő: létrejön egy tulajdonosi bizottság, tagjai Fodor Csaba - ő vezeti majd - Berta Krisztián, Horváth Jácint, Károlyi Attila és Bodó László. Ez a bizottság a polgármester minden lépéséről három napon belül beszámolót kér.
Balogh László Nick Vujicic-ot hozta fel példaként: ha kezeit, lábait levágják, akkor is kitart, áll elébe a polgármesteri jogköreinek újbóli módosításainak.
Bizzer András szerint ezt ugyancsak ma töltötték fel, így érdeklődött: akkor most milyen alapon tárgyalnak erről? Továbbá kérdésként intézte az ÉVE felé, hogy ez jogilag megállja-e majd a helyét, hiszen volt már rá példa (erről is írtunk fentebb), hogy a módosítás nem állta ki a jogi próbát. Felemlegette a tanácsnoki pozícióért megszabott 125 százalékos javadalmazást, s ebben a szabályozásban szerinte nincs konkrétan leírva, hogy most ez megint fizetésemeléssel jár-e.
Horváth Jácint szerint a szöveg úgy lesz módosítva, hogy erre már nem jön rá újabb 45 százalék. Az ÉVE oldala a tavaly novemberi szintre áll vissza. Horváth Jácint szerint Balogh László azon megjegyzése, hogy legalább kérdezhet-e, azt mondta: kell a humor a közgyűlésre is. Ők a törvényt nem írhatják felül, így az a megnevezés, hogy a polgármester jogköreit csorbítják nem állja meg a helyét. Sőt, az elrendelt ellenőrzéseket sem gátolják meg az önkormányzat cégeinél, hiszen szerinte a cégek állnak elébe ennek.
A polgármester szünetet rendelt el.
A szünet után Fodor Csaba egyenként is ismertette a módosításokat, így azt is, hogy tulajdonosi bizottság tagjainak nem jár plusz honorárium, s azokat a témaköröket is meghatározta, amelyek esetében a polgármesternek 3 munkanapon belül értesítenie kell a bizottságot.
A szavazás: 8 igennel, 7 nemmel, 0 tartózkodással zárult.
Jön az ötödik napirend. Ismét az SZMSZ-en a sor. Fodor Csaba javaslata a következő: a polgármester terjessze közgyűlés elé 07.07-ig a hivatal SZMSZ-ét és annak függelékeit. Ezt is elfogadta a közgyűlés.
Jön a hatodik napirend. Ismét Fodor Csaba szólalt fel: módosítani szeretnénk a munkatervet: július 7-re soros közgyűlést iktatnak be. A jegyzőnő kérdezett vissza: soros? Hiszen ez a dátum nem július utolsó csütörtökje. Fodor Csaba szerint ettől el lehet térni. Ismertette a munkatervet is Fodor Csaba. Balogh László visszakérdezett, miért ő terjessze elő ezeket a pontokat? Fodor Csaba azt válaszolta: majd megtudja.
Erre le is csapott Szabó Szilárd: nem látja az előterjesztésben az együttműködést. Hiszen szerinte ez saláta módjára lett bedobva. Példaként említi, hogy azért megkérdezhettek volna őket, hogy ráérnek-e július 7-én. Szerinte ez a júniusi soron kívüli közgyűlésnél sem történt meg. Valaki odaszólt az ÉVE-részéről: akkor már nem lesz Eb-meccs.
Horváth Jácint szerint ez a saláta kifejezés helytálló, hiszen a parlamentben a Fidesz elég gyakran él a salátatörvény eszközével. Szerinte a júliusi időpontnál fontos volt, hogy minél előbb döntsenek a fejlesztésekről - ahogy Bizzer András is kérte - s az még a nyár eleje. Az ünnepi közgyűlési időpontját is módosítani fogják.
Balogh László szerint, ha ő despota lett volna, már eldöntötte volna a kitüntetettek sorát, de ezzel megvárta az első közgyűlést. Azért gondolt október 15-re, mert nem egyszerű eldönteni a jelölteket.
Schauta Marcell kért szót. Kiemelte: azért vannak a közgyűlésen, hogy egyeztessenek, így nem maradt le semmiről a Fidesz-frakció. A rendkívüli közgyűlést szerinte a polgármester is kezdeményezhette volna. Hozzátette: most ők is szívesen meghallgatják a Fidesz-frakció elképzeléseit, hiszen a 8:7 ellenére közösen döntenek.
A polgármester szerint az SZMSZ szerint nem volt megindokolva, hogy a 15-ei közgyűlés kért időpontjait miért nem fogadta el az ÉVE (erről is írtunk e bevezetőben).
Fodor Csaba is szót kért: elmondta, nekik egyik kért időpont sem volt jó, nem azért mert gonoszok, hanem mert az egyik esetben a pedagógusok értekezleten voltak, a másik eshetőségben pedig többen nem voltak Kanizsán az ÉVE-frakcióból.
Szavaztak a felek: a július 7-ei, 9 órai kezdést 8 igen 6 nem 1 tartózkodással elfogadta a közgyűlés.
Az ünnepi közgyűlés szeptember 10-én lesz: 8 igen 4 nem 3 tartózkodással elfogadta a közgyűlés.
A munkatervet is elfogadták a felek.
A 7-es és a 8-as, 9-es, 10-es ponton is átsuhantak a felek. Egyhangúlag fogadták el mind.
A 11-es pont a következő: a volt Micimackó-óvoda a tankerülethez kerül, fejlesztőközpontot hoznak ott létre. Gábris Jácint és Szabó Szilárd is azon az állásponton van, hogy támogatni kell ezt a javaslatot. 15 igennel így is lett.
A 12-es is egy régóta húzódó történet. A Zrínyi 33-at, az egykori kereskedelmi iskolát, újra tanintézményként használná a FFZAMI. Jelenleg a Via telephelye. Balogh László azt a javaslatot tette: módosítsák úgy az előterjesztést, hogy felkérik Károlyi Attilát, terjessze majd elő a Via Kanizsa megoldását.
Károlyi Attila elfogadta, majd Bodó László odaszólt: nem a polgármesteri széket ajánlják fel? Válaszolt Balogh László: reméli az sosem fog megvalósulni.
Fodor Csaba kért szót: szerinte szép dolog, hogy felkérték ehhez Károlyi Attilát, de gonosz szándékot érez mögötte. Balogh László közbeszólt: ő nem gonosz. Erre felelte Fodor Csaba: a polgármester valóban nem az, de aki ezt kimondatja vele, az igen. A cél szerinte nemes, egy megoldandó probléma, de óva intené ettől Károlyi Attilát. Szerinte Balogh László, s a mögötte lévő apparátus ezt már idén meg tudná oldani. Az ő módosító javaslata így az, hogy idén decemberig szülessen meg ez a döntés. Hozzátette: ő elfogadja, ha Károlyi úr is, de a csapdáknak hangot adott.
Károlyi Attila válaszolt: nem számított arra, hogy ezt a frakcióvezetővel majd a közgyűlésen fogja megtárgyalni. De régóta dolgoznak ezen az ügyön. A távlati terv egy Art-telep, egy művészeti rész létrehozása. A zsinagógát szerinte a mostani állapotból mindenképpen ki kell emelni. A Mária Valéria telepet elbontják, s így kinyílik majd ez a terület. Károlyi Attila szerint egész Közép-Európában nem lesz ilyen látványos negyed. Szerinte kegyeleti okai is vannak ennek a tervnek. Egy gondolat van most benne a Via-ról, a Király utca 47, hiszen a saroképület üresen áll. Üzent Fodor Csabának is: ő nem lát ebben csapdát, Magyar Ferenc tankerület-vezető támogatja ezt az elképzelést.
13-as ponttal folytatják a felek. A Tungsram SE támogatásával kapcsolatban Balogh László elmondta: ő kézilabdázó, így elfogult, de azt tudni kell, hogy ez a 15 millió forintos kérés egy büntetés miatt született. Hozzátette: idén már kétszer támogatta az önkormányzat a klubbot.
Gondi Zoltán szólalt fel elsőként, és gratulált a Tungsram SE sikeréhez, hiszen megnyerte a férfi csapat az NB II-t.
Ezt követően Bizzer András szólalt fel. Ő arra világított rá, bár ennek a kérésnek eleget tudna tenni az önkormányzat, de ha ezt megteszi, mi a garancia arra, hogy nem érkeznek majd hasonló kérések más kluboktól. Cserébe ő azt kérné a Tungsramtól, hogy dolgozzanak azért, hogy megtölthessék az Arénát, ha kell, fogjanak össze más klubokkal.
Farkas Tibor, a Tungsram SE Nagykanizsa elnöke kapott szót. Feleleveníttette a klub sikereit, valamint a MÁV-csarnok felújítását. Arról is szólt, hogy a férfiak NB I B-s szereplését nem sikerült megfelelő szponzori pénzzel segíteni, így kiestek a másodosztályból. Az önkormányzat összesen 40 millió forintot adott az egyesületnek, elmondta a vezető, hogy céljuk a fejlődés, de több forrást ők nem tudnak szerezni ehhez. A büntetés kapcsán kiemelte, elszámolási probléma, s ennek vannak bizonyos vonzatai. Visszatérve a csarnokra kifejtette: a tervezett óraszámot tudják tartani az Arénában, hiszen megfelelő utánpótlással rendelkezik a klub.
Károlyi Attila kért szót: nem értette az elszámolási problémát, hiszen ha csak majdan kell, akkor nem is kell - tette fel az első kérdését. A Kanizsa Arénát szerinte is meg kell tölteni, így ő is támogatta a kézilabda ügyét. Ők azt kérték a csapattól, hogy jöjjön össze az NB I B, de nem jött össze. Csurgóra is tett utalást: szerinte akár meccseket is játszanának Kanizsán, s adnának kölcsön játékosokat, hogy a csapatnak sikerüljön a feljutás. Hozzátette: ők adják a milliókat, s nem azt várják el, hogy lemondjanak a csarnokról, hiszen - ahogy fogalmazott - elvannak a kézisek a langyos vízben, hanem azt, hogy az edzésekért ők is tegyék le a garast az Arénában, és érjék el a feljutást.
Schauta Marcell a kérvényezés pontosítását kérte, majd visszakapta a szót Farkas Tibor.
A beruházásnak bizonyos részét bevállalta egy cég, de amikor szükség volt rá, nem tudta adni, de a kivitelező elvégezte a munkát. Az összeget pedig csak két évvel később tudták átadni. Kiemelte, a versenysport nem TAO-pénzből működik, s a pandémia alatt rendezvényeket sem tudtak szervezni, s a támogatók bevétele is kevesebb lett. Szerinte: ha minőségi kézilabdát akarunk, akkor szükséges egy olyan vállalkozó, mint a szomszédos városban. Schauta Marcell kérdésére is válaszolt: előzetes egyeztetés volt a hivatallal, hogy 40 millió szükséges lett volna, hogy az NB I-B-t megtartsa a csapat, de ezt nem kapta meg a csapat. Erre jó példa szerinte az osztályozó: a kanizsaiak simán nyerték az NB II-t, de az NB I B nyolcadikját már nem tudták megfogni. Ezt mérlegelni kell.
Gondi Zoltán Puskást idézte: kis pénz kis foci, nagy pénz, nagy foci. Elmondta: az NB I B már professzionális szint. Szerinte az Aréna ügyét nem a kanizsai csapatoknak kell megoldani, úgy tűnik a csarnok esetében, hogy a gombhoz varrták a kabátot. Szerinte amikor kiderült, hogy épülhet a csarnok, már akkor dönteni kellett volna a városvezetésnek, most már csak a kapkodás megy.
Dénes Sándor is felszólalt. A MÁV-csarnok kérdésénél az önkormányzat is örült, hogy lett egy ilyen létesítmény. Nagy összeggel azonban ezt a város nem tudta támogatni. 60 millió forint volt, amivel nagyot akartak ölelni, s mindenkinek adni. Szerinte, ha nincsenek olyan cégek, amelyek a sportok mögé állnak, nem fognak előre jutni.
Szabó Szilárd kért szót. Gondi Zoltán felvetésére reagált, szerinte igenis van koncepciója az Aréna működtetésének. Szerinte óriási munka zajlik, hogy megtöltsék tartalommal a Kanizsa Arénát. Elmondta azt is, hogy nagy szívfájdalma, hogy nincs minőségi sport most Kanizsán. Kiemelte a pingpongosokat, akik az Extraliga ötödik helyén végeztek, holott ezen támogatás töredékét, 2-3 milliót kaptak. Kiemelte: az aránytalanságokra jobban oda kéne figyelni.
Gondi Zoltán egyáltalán nem értett egyet Szabó Szilárddal. Örül, hogy lelkes rajongó Szabó Szilárd, de szerinte a pingpongos példa megmutatta, hogy szakmailag nem ért hozzá. Hiszen egy sportcsarnok koncepcióját nem hónapok alatt kellene felépíteni, hanem évek alatt.
Horváth Jácint szólalt fel: szerinte mindkét oldal nehezen áll ehhez a kérdéshez. Nyitottak az egyeztetésre, hiszen a kézilabda vonzaná a legtöbb nézőt a sportcsarnokba, de nem könnyű az önkormányzat helyzete, hiszen a szabad források csappantak meg leginkább. S szerinte jogosan várnák el a kulturális csoportok, hogy ők is milliós támogatásokat kapjanak. Azt javasolta, ne döntsenek ma ebben a kérdésben.
Schauta Marcell is a koncepciót hiányolja, de nem a kézisek kapcsán. Emlékeztetett: 2 éve a velodrom kapcsán szólt a vita, akkor is megkapták, hogy ők nem akarják támogatni a sportot. De akkor sem tudtak meg sok fontos szempontot a fenntartási, üzemeltetési költségekről. Elmondta: lehet, hogy dolgoznak rajta, de az Aréna koncepciójába nem avatták be őket. S 25 milliója nincs a városnak, szerinte nem szabadna gavallérkodni.
Végül Szabó Szilárd reagált: igaza van Gondi Zoltánnak, évek kellenek, 2019-ben elkezdték, ami dugába dőlt, majd újra nekiálltak. Szerinte fontos lenne, ha már Gondi Zoltán ilyen magas szintre tartja magát a sportban, hogy a kanizsai sportéletben is vállaljon szerepet.
Horváth Jácint módosítóját: 8 igen 2 nem 5 tartózkodással elfogadták, így elnapolták a képviselők a döntést.
A 14-es, 15-ös pont nem hozott vitát.
A 16-os pontnál Bizzer András elmondta: azzal nem ért egyet, hogy egy embert felvegyenek a közterület-felügyelethez. Ez éves szinten szerinte 5 millió forintot fog jelenteni, ennyivel többe kerül majd a közterület-felügyelet fenntartása. S ezek után elvárja, hogy az esetszámok is növekedjenek. Frakciója szerint hibás lépés volt kivinni a közterület-felügyeletet.
Szabó Szilárd is ezt emelte ki: a kivitel plusz pénzébe került a városnak. Szerinte érdemes lenne azon elgondolkodni, hogy milyen jogkörökkel bővítsék ki a közterület-felügyelet hatáskörét.
Bodó László kapott szót. Elmondta: úgy látja a képviselők egyik fele szórja a pénzt, most meg problémázik egy ember felvételén. Kiemelte: 9 ember kevés, s Bizzer András felvétése is arról árulkodik, hogy nem dolgozott még soha.
Ezt óriási felháborodás fogadta a Fidesz-frakció oldalán.
Bodó László módosította mondatát: váltásos helyen nem dolgozott még soha Bizzer András. Valaki odaszólt a kormányoldali részről: miért te dolgoztál? Bodó László még hozzátette: kevés a 9 ember, sajnos nem lehet városi rendőrséget csinálni, pedig igény lenne rá, hiszen szemetes a város, és részeg emberek is garázdálkodnak.
Fodor Csaba kapott szót: emlékeztetett: a Fidesz-frakció korábban megtehette volna már mindezt, megnövelhette volna a létszámot, de nem tette, most meg az ÉVE felé mutogat. Szerinte nem szabadna Bizzer Andrásnak személyeskednie, hogy egy ember öt millióba kerül, hiszen az ÉVE sem kérdezte meg soha, hogy Bizzer András mennyibe kerül Nagykanizsának. A költségvetés most csak ennyit bír el, de amint lesz újabb forrás, ismét bővítik a létszámot. A kiszervezést pedig helyesnek tartja a frakcióvezető.
Horváth Jácint elmondta: 9 fő lesz így a létszám, Szekszárdnak, pl 17 fő, Kaposvárnak 13, Vác is több, pedig kisebb lélekszámú, mint Nagykanizsa. A feladat fontos, így az is, hogy plusz embereket biztosítsanak.
Károlyi Attila kapott szót. Bizzer Andrásra utalt, és a hatékonyság javítására. Ő is a hajléktalanok, részegek jelenlétét pendítette meg. Elmondta: ilyen ügyben már minimum 15 alkalommal hívta a közterület vezetőjét. S kiemelte: mielőtt a közterület-felügyelet mennybe menne, jó lenne tisztázni: ha a hatékonyság nem javul, elő kell venni a vezetőt. Például tenni kell azért, hogy hétvégén is eljárjanak. Szerinte, ha 30 ember lesz, akkor sem lesz hatékony a szervezet a jelenlegi szervezettsége mellett.
Az előterjesztést elfogadták. Most a polgármester gépe fagyott le, így újabb szünet.
Jön a 17-es pont. Ahogy említettük, várhatóan az egyik leghevesebb vitát hozhatja. Fodor Csaba tárta a közgyűlés elé a pontot: miszerint Mikó-Baráth György - e sorok szerzője - lemond ügyvezetői pozíciójáról, s a posztra Tar Mihályt helyezze vissza. Az alapító okirat módosítása szerint továbbá szerkesztőségvezető és cégvezető lesz Mikó-Baráth György. Az újság megjelenéséről, terjesztéséről pedig Tar Mihálynak kell új javaslatot kidolgoznia. (A Mediaworks-el, nyomtatással fennálló problémát fentebb kifejtettük)
Balogh László szerint ilyen fajsúlyos dolgot nem szerencsés szóban előterjeszteni. A visszahívás oka egyszerű volt: nem teljesítette a megbízási szerződésben foglaltakat, tehát nem az etikai vétségek miatt hívta vissza Tar Mihályt. Az érveket egyébként már olvashattuk Balogh László közösségi oldalán. A polgármester elmondta: sejtette, hogy előállnak majd ezzel az előterjesztéssel.
Bizzer András szerint ez ismételten rossz döntés: szerinte Tar Mihály ügyvezetőként megbukott, hiszen számtalan hibát elkövetett a Médiaház vezetése alatt. Szerinte a Médiaház az ÉVE-felé húz, és csak arról szól, hogy kiforgassa a Fidesz-frakció tagjainak nyilatkozatait.
Fodor Csaba válaszolt: nem kell megvédeni senkit, aki jól végzi a dolgát. Szerinte a Fidesz-frakció hozzászokott ahhoz, hogy hozzájuk húzzon a média. Tar Mihály regnálása óta pedig visszaállt az inga középre, ami még a Fidesz szemszögéből sem lehetne rossz. Ha ezt a Fidesz nem így gondolja, azt nekik nem kell akceptálni.
Radics Bálint szerint az, hogy bizonyos oldalakon magánszemélyeket bántanak, az nem lehet pártatlan.
Fodor Csaba szólt közbe: megkérdezte, hogy ezt tudja bizonyítani? Ha nem, akkor milyen alapon vádaskodik? Ehhez kapcsolódott rá Horváth Jácint is, aki azt kérte: ha ebből vita lesz, hívják ide Tar Mihályt, mert ez így méltatlan.
Szabó Szilárd kapott szót. Ő ismét rámutatott, hogy a Médiaház is egy veszteséges cég, így kijelenthető, hogy Tar Mihály nem végezte jól a munkáját. Ő is utalt a Facebook-kommunikációra, s megemlítette Fodor Csaba köszönetét is, amelyben támogatásáról biztosította Tar Mihályt a Balogh-Bizzer-Cseresnyés trió ellen.
A javaslatot 8 igen, 7 nemmel elfogadták. Előtte Balogh László még hozzátette: listája van Tar Mihály etikátlan megjegyzéseiről.
Jön a hasonlóan feszült pont: a polgármester veszélyhelyzet alatt hozott döntései.
Létrehoznak egy ideiglenes bizottságot. Tagjai Károlyi Attila, Bodó László és Berta Krisztán. A feladatuk a polgármester veszélyhelyzet alatt hozott döntéseinek felülvizsgálata, a szerződések átnézése. Balogh László egy félmondatban kérdezett vissza: fegyelmi bizottság? Fodor Csaba válaszolt: örül, hogy ezt is kinézte belőlük, de ott még nem tartanak.
Szabó Szilárd kért szót: kifejtette, hogy sokadik bizottság jön már létre, az összetételével, leszámítva Károlyi Attilát, nincs megelégedve. Szerinte ez a döntés a jegyzői kabinetet is érinti majd. Szerinte ez az egész bizottságosdi csak közösségizgatásra lesz jó.
Bodó László válaszolt: megköszönte Szabó Szilárd minősítését, majd felhozta, hogy aki rendőrtisztit végzett, kinyomozott már jó pár ügyet, talán alkalmas lesz néhány ügyirat átnézésére.
Gábris Jácint kapott szót. Kiemelte: ők ingyen végezték el a pandémia alatt a feladataikat, holott nem járták kevesebbet a körzeteiket, mint előtte. Utalt Dénes Sándor felszólalására is, amivel egyetért, de amikor a nyolcvanadik kést veszik ki a hátukból, akkor már nehéz korrektnek maradni.
Szabó Szilárd megköszönte a csökkentések szóba hozását. Szerinte ez onnan indult, hogy a Fidesz-KDNP bizottsági tagjainak fizetési megvonását, majd a tanácsnoki rendszer létrehozását eldöntötték. Ők mégis dolgoztak tovább. Ezt a lépést megtehette volna a korábbi Fidesz városvezetés, de nem tette, ezért ezt az egészet etikátlannak érzi.
Fodor Csaba szerint is méltatlan szintre süllyedt ez a vita. Emlékeztette Szabó Szilárdot, hogy tagja egy bizottságnak, aminek éppenséggel Fodor Csaba az elnöke, de még nem látta az üléseken.
Szabó Szilárd kifejtette: ő egészen addig minden ülésen részt vett, amíg nem szembesült azzal, hogy az általa behozott felvetéséket meg sem tárgyalják.
Gábris Jácint kért még szót. Emlékeztette Szabó Szilárdot, hogy ő még fiatal ebben a testületben, ez látszik a felszólalásain. Hiszen, amit ellenzékiként átéltek az elmúlt 10 évben, ahhoz képest ők olyan korrektek, mint a huzat.
A szünet után Fodor Csaba elmondta: az újság megjelenésére, az ideiglenes bizottság felállítására, a cégek átvizsgálására szóló határozatukat fenntartják, Bizzer András fizetésének csökkentése kapcsán pedig arra kérték a jegyzőt, hogy a júliusi közgyűlésig dolgozza ki, megtehető-e jogilag ez a lépés.
A 19-es pont nem hozott vitát. Jön a rámpa.
Bizzer András arra világított rá: a jelenlegi helyzet szerint az eddig 4 milliós rámpa, 10 millióba fog kerülni a pótmunkák miatt. Szerinte az ÉVE rendszeresen bírálta az ehhez hasonló módszereket, sőt, majd keresztre feszítették az előző vezetőt. Most pedig ugyanez történik, holott itt csak jól meg kellett volna tervezni a kivitelezést. Számos kérdést vet ez fel a jelenlegi ügyvezető, Czirákiné Pakulár Judit feladatvégzésének minőségére az alpolgármester szerint. Azt is szóvá tette, ha egy ilyen kis projektben ennyi hibát követ el a Városfejlesztő, mi lesz itt a nagyobb beruházások esetében.
Balogh László is azt erősítette: ők már két lépcsőben is segítettek, most már abban bíznak vége lesz.
Bodó László szerint Bizzer András felszólalása is bizonyítja, hogy soha nem egyeztet szakemberekkel. Hiszen, ha ezt most megtette volna, akkor tudná, hogy a közművezeték 10-12 méterrel arrébb van, mint amit a rajzokon látni lehetett. Így ezért hibáztatni Czirákinét semmi más, mint politikai hangulatkeltés.
Fodor Csaba is Bizzer Andrást kérdezte. Emlékeztetett: két korábbi projektből is kimaradt a rámpa, holott a lehetőség adott volt. Mivel kihagyták, így ez, és még számos pótmunka rajta maradt a városon.
Szabó Szilárd kért szót. Az E.on-tól kapott levélből idézett, miszerint előzetes egyeztetés nem történt meg. Így szerinte igenis hibázott a Városfejlesztő ebben, s így lesz piszok drága ez a rámpa. Majd egy hiányos dokumentumot is bemutatott ezen projekt kapcsán, amely lényegében összeférhetetlenséget tár fel.
Reagál Czirákiné Pakulár Judit. Bízott benne, hogy nem kell megszólalnia. Azt elismerte, hogy ez valóban egy drága rámpa lesz, az önkormányzat saját forrásából. Kiemelte: ez két nagyprojekt határán húzódik, gyakorlatilag a senki földje. Egészen az utolsó pillanatig abban a hitben voltak, hogy a közmű 12 méterrel odébb van, az egyeztetés így csak akkor történt meg, amikor szembesültek a problémával, akkor vonultak ki az E.on-os szakemberek. Az ajánlatkérés két lépcsőben valósult meg: 3.5 millió, majd kiderült, az eredeti rámpa számos előírásnak nem felet meg, így át kellett tervezni, de erre az előzetesen kiválasztott kft. nem vállalkozott. Ezért végezte el a kollégája, aki ehhez minden szakmai végzettséggel, jogosultsággal rendelkezik. (Ezt Szabó Szilárd forszírozta) A következő ajánlat esetén pedig, miután az E.on ragaszkodott a kiváltáshoz, két lehetőség állt fenn. Az egyik, hogy az E.on végzi el, de az több hónapig tartott volna, ami, kapcsolódva Tóth Nándor jó pár órával ezelőtt tett felvetéséhez, miszerint augusztus 20-án mise lesz ott, miközben ott egy nagy gödör, nem elfogadható.
Horváth Jácint szerint ez a kérdés nem olyan, mint amikor a parkolónak nem volt alapja, vagy kimaradt a kandeláberek zöme. Szerinte, ha látják előre, ha nem, a vezetéket akkor is ki kell váltani, annak pedig ára van.
A napirendet elfogadták. Jön a Modern Városok Program ügye.
A polgármester elmondta: a kolostor és az uszoda ügyében is ráemelésre várnak, az Aréna ügyéből pedig szeretné, ha nem csinálnának politikát. Azzal zárta, hogy ez akár több órás napirend is lehetne, reméli nem lesz az.
Ebben egyetértett Horváth Jácint is. Kiemelte: fél év után járt nemrégiben újra az Arénában, mert eddig nem engedték be. A vaskos dokumentumot szerinte nem lehetett ilyen gyorsan megfelelően átnézni, de egy speciális gép felől érdeklődött, ami a kézilabdában alkalmazott vakszot szedi fel a parkettről, amit szerinte nem a városnak kellene fizetni, hiszen nagyon drága. Kérte az Aréna kérdésére térjenek vissza júliusban. Az Erzsébet téri projekt felemlegetése meglepte az ÉVE-frakciót Horváth szerint. De az, hogy a BMSK választ vár tőlük, úgy, hogy semmilyen konkrétumokat nem írt, az inkorrekt. Felemlegette, hogy Orbán Viktor 6 éve jelentette be ezt a fejlesztést is, azóta nem történt semmi. A 19-es udvar kapcsán egyébként legutóbb itt írtunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202105/lebontjak-vagy-osszedol-darabjaira-hullik-a-volt-19-es-udvar s a Kanizsa TV Közérdekes magazinja is foglalkozott a szebb sorsa hivatott épületegyüttessel. A bekért dokumentumok kapcsán kiemelte: ők is azzal az információhalmazzal szeretnének rendelkezni, mint a polgármester. A BMSK pedig a levél megválaszolására nem adott határidőt, így nem is hozna most döntést, hiszen nem is látják, hogy mikor kezdődhet el a kivitelezés.
Balogh László szerint két hét múlva lesznek bővebb információk, így vissza fognak térni rá.
Bizzer András kért szót. A sportcsarnok kapcsán a "gyantázógép" kérdését emelte ki. Szerinte be lehet ezt szerezni, de nem tanácsos a tartalékkeretet erre költeni, szerinte inkább a sportcsarnok környezetére kellene ezt a forrást fordítani. Amit egyébként fel kell használni az alpolgármester szerint, hiszen ha ez hamarosan nem történik meg, akkor visszaszáll az államra. A 19-es udvar kapcsán elismerte, hogy sokat vártak rá, de szerinte ez olyan jó cél, hogy erre érdemes lenne még várni. Kifejtette, hogy a BMSK-tól ütemtervet nem lehet várni, erre ő nem lát esélyt. Szerinte ettől függetlenül lehet rendezni a területet, de eladni nem szabad. Ki kell jelenti a közgyűlésnek, hogy ez a projekt fontos Nagykanizsának - zárta Bizzer András felszólalását.
Fodor Csaba kiegészítette a Horváth Jácint által kért dokumentumok sorát, kérte, hogy az üzleti terveket is csatolják. Fodor Csaba szerint a fő probléma a 19-es udvarral van, hiszen a város szégyenfoltja. Szerinte ezt jegelni már tovább nem lehet. Kérni kell, és igenis adjon ki egy ütemtervet a BMSK. Hangsúlyozta: eltelt 6 év és nem történt semmi. Majd egy újabb vita generálódott, hiszen Fodor Csaba szerint úgy tűnik, a jelenlegi tervek szerint, ami az Aréna kapcsán pénzbe kerül, azt a városi cégeknek kell majd elvégezni, de az megválaszolatlan kérdés, hogy mit csinál majd a két új cég.
Az ügy, leszámítva a töltőállomás kérdését, júliusban visszatér.
A 22-es, a 23-as, a 24-es, a 25-ös, 26-os, 27-es, 28-as pont nem hozott vitát.
A 29-es pontnál a szociális ellátások intézményi térítési díjának megállapításánál Tóth-Bagó Mónika illetményének megemeléséről döntenek a felek. Schauta Marcell tárta a képviselők elé a felvetést, elmondta: egyeztetett a polgármesterrel, s a többi ügyvezető bérének összevetése kapcsán javasolta az emelést.
Dénes Sándor felvetette: ő ebben az esetben a könyvtár, a múzeum, és a KKK vezetőjének bérét is megemelné, így mind a négy vezető bére egységesen bruttó 550 ezer forint lenne.
Horváth Jácint kért szót. Alapvetően támogatják ezt, de erről most nem tudnak dönteni, 2 hét múlva be kell hoznia a közgyűlés elé. Szerinte elgondolkodtató, hogy a rendszeresen publikált átlagbérek magasabbak, mint a kanizsai intézményvezetőké.
Balogh László elfogadta, ezt visszahozzák 2 hét múlva. Így végül csak Tóth-Bagó Mónika kérdésében szavaztak, 12 igennel elfogadták a javaslatot.
Utolsó nyílt ülési pont a hulladéklerakó kérdése. A Netta a problémáról tájékoztatta a képviselőket. Fodor Csaba elmondta: ezen az egyeztetésen az ÉVE-frakció részéről mindenki részt vett, a Fidesz-frakció oldaláról pedig csak Bizzer András. 10 millió forint van betervezve a bővítés terveztetésére. Ez az önkormányzatnak pénzébe nem kerül, így Fodor Csaba szerint ezt sürgősen el kell kezdeni.
Az ügyről Balogh László elmondta: egyeztetett Ring Balázzsal, majd egy előre elkészített dokumentumból felolvasta: a betelést 6 év múlvára jósolta. A fejlesztés összköltsége több milliárdos lenne, erről nem hozhatott döntést egyszemélyben, s arról, hogy ez ma napirend lesz, az ügyvezető vele nem egyeztetett.
Bizzer András szerint a mostani előterjesztés alapján már most meghozzák a döntést a bővítésről is, nem csak a tervezésről. Ekkora összegre szerinte mindenképpen pályázni kell, így ő inkább még kivárna a döntés meghozatala előtt.
Szabó Szilárd egy általa súlyos szakmai hibának vélt problémára világított rá. Szerinte az, hogy egyszer 6 évben, majd két hónappal később 2 évben jelölték meg a betelés időpontját, az elég komolytalan. Szerinte ez az ügyvezető alkalmatlanságát is bizonyítja.
Erre többet felhördültek az ÉVE oldalán: jöttek hangok, amelyek szerint ott kellett volna lenni a tájékoztatót, s olyan is, amely szerint csak Szabó Szilárd testvére figyelt a Nettánál zajló eseményekre.
Horváth Jácint kapott szót. Elmondta: mind a két dátum igaz. Hiszen, ha a cél az, lehet ezzel még 5 évig számolni, ha kockáztatunk, ha a biztosra megyünk, akkor 2-2 és fél év.
Fodor Csaba ismét megpendítette: Szabó Szilárd haragszik rájuk a testvére miatt, azért tesz ilyen megjegyzéseket. Fodor Csaba tett egy módosítást, amely Bizzer András felvetéseire reagált. Ezt az alpolgármester elfogadta.
Schauta Marcell megköszönte Ring Balázsnak, hogy bejárhatta a területet. Az elhangzottak mellé azt is kiemelte: több szakmai szempont miatt is nehéz pontosan meghatározni a megfelelő időpontot.
Szabó Szilárd reagált. Elismerte, ez valóban egy szakma, s van aki ért hozzá, van aki nem. Fodor Csabának üzenve elmondta: nincs öccse, ez csak egy véletlen névegybeesés.
A tervezési munkát támogatja mindkét oldal, így a módosítással együtt elfogadták a pontot a képviselők.
A zárt ülés előtti utolsó napirend jön, ami egy tömörítő megvásárlása a hulladéklerakóba.
Bizzer András elmondta: ő ezt a döntést is elhamarkodottnak gondolja. Szerinte, ha a város jól gazdálkodik, nem kellene hitelt felvenni, így megérné még várni ezzel a döntéssel. Fodor Csaba szerint ez az eszköz már olyan állapotban van, hogy évente több millió forintot kell rákölteni, így nem lehet tovább várni.
Horváth Jácint szerint termelő célra hitelt felvenni nem rossz dolog, nem kéne rá úgy gondolni, mint ami ördögtől való.
A képviselők 9 igennel 1 nemmel 5 tartózkodással elfogadták az utolsó nyílt pontot.
Ezzel a nyílt ülés véget ért, folytatás júliusban.
M-B. Gy.
Fotók: Horváth Zoltán