Miklósfa: országosan is páratlan, görögkereszt alakú négykaréjos templommal büszkélkedhetünk

facebook megosztás

Templomjáró sorozatunkban a Miklósfai Nagyboldogasszony templomban jártunk. A templom múltját és jelenét Bojtor Róbert, a római katolikus plébánia plébánosa idézte fel.

– Miklósfán, mint általában a településeken, a mostani templomokat megelőzően is álltak templomok. Azok még fából készültek a középkorban, de sajnos a tűz martalékai lettek. Amit Miklósfa népe ma is használ, azt a kegyúr, Festetics Kristóf építette barokk stílusban, és 1765-ben, a felszentelését követően építettek hozzá sekrestyét. A templomot a maga pompájában mindmáig megőrizték, tetőszerkezetének felújítása, a héjazat cseréje 1996-ban történt meg. A 3 évig tartó generálfelújítása 2007-ben kezdődött el. Elvégezték a szigetelését kívül-belül, új vakolatot kapott, a nyílászárókat kicserélték, és a mai kor kihívásainak megfelelően sikerült beépíteni a padlófűtést. Mivel a hívek kinőtték a templomot, azon is gondolkodnunk kellett, hogyan tudnánk növelni a befogadóképességét, hiszen országosan is páratlan, görögkereszt alakú 4 karéjos templommal büszkélkedhetünk. Kanizsán ilyen még a használaton kívüli Inkey kápolna, de országosan is talán egy olyan található, ahol szentmisét mutatnak be. A faszerkezetű kórust le kellett bontani, hisz az idő vasfoga megette már, elkorhadtak a fák, a tartógerendák. Az eredeti kórust ezáltal sikerült 2/3-ával megnövelni, illetve sikerült szert tenni egy 28 regiszteres, mechanikus csuszkaládás orgonára. Ez szolgálja a Jóisten dicsőítését a szentmisén keresztül.

A közelmúltban a pandémia próbára tette és teszi Miklósfa népét, meg a közösséget is – fogalmazott Robi atya. – A közeljövőben majd tapasztalni fogjuk, hogy újra benépesül-e a templom, mint ahogyan a vírus beállta előtt. A fiatalok és a fiatal családosok létszáma már gyarapszik, viszont az idősebb nemzedék hiányzik a templomból.

Miklósfa büszkélkedhet egy egyházmegyei szinten is méltán elismert templomi énekkarral – folytatta a plébános. – A fíliához tartozik Liszó, Surd, Nemespátró, illetve oldallagosan a beleznai plébánia, amelyhez Somogybükkösd és Porrogszentpál kapcsolódik még.

Napjainkban a plébánia épülete áll nagyobb felújítás előtt – tért rá a feladatok felsorolására az atya, mely reményeik szerint a jövő év elején megvalósul. Beleznán pedig folyamatban van a templom felújítása. A munkálatok megkezdése előtt nyilvánították az épületet műemlékké, s a műemlékvédelmi hatóság elvárásai bizony anyagilag is megnehezítik a rekonstrukciót.

A hitélettel kapcsolatos célokról Bojtor Róbert így fogalmazott:

– Mindannyiunk célja, minél többekkel megtapasztaltatni a Jóisten szeretetét, hogy ne egy kötelezettség legyen a vasárnapi szentmise letudása. Ezáltal sajátos formában találkozhatom az Úr Jézussal, a Jóistennel egy liturgikus közösségben, amit semmi nem pótol. A keresztény ember számára komoly kihívás, hogy ebben az elértéktelenedett világban tanúságot tudjunk tenni a Jóisten szeretetéről. Üzenetét átadni nagy missziós feladatot jelent, hogy mindenki elgondolkozzon azon, miért van, miért született, mi az ember életének a végső célja?

Végezetül egy sürgető teendőre is felhívta a figyelmet a plébános. Az egyik útmenti, önkormányzati tulajdonban lévő feszületre még 2019-ben lesújtott a villám, és meglehetősen megrongálta. Eddig érdemi előrelépés nem történt az újjáépítése érdekében, s mivel Miklósfa részéről nagy volt a nyomás, hogy történjen vele valami, tavasszal felkeresem az önkormányzatot. A helybélieknek megígértem, hogy idén nyáron új feszület készül helyette. Nem az a lényeg, hogy kinek a tulajdona, hanem az, hogy mit hirdet, és hol hirdeti. Miklósfán van, és a Jóistenre hívja fel a figyelmet…

Bakonyi Erzsébet

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.