A civilek is segíthetik a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkáját
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület sok éve követi a fehér gólyák hazai állományának alakulását a fészekfoglalástól kezdve a költési időszakon keresztül a vonulásig. Munkájukban sokat segíthet a lakosság, folyamatosan várják is az észrevételeket. Jelzésekben pedig nincs is hiány, sok esetben a fészkek környékén lakók tájékoztatják a madárvédőket.
Egy kiskanizsai fészekbe március 30-án érkezett meg a gólyapár. A környéken lakók minden esztendőben figyelik, mikor ér haza kedves madaruk – mint azt Horváthné Vadász Mária elmondta: idén pár nappal később jöttek meg.
– Van úgy, hogy fél nap múlva jön a párja, de most mind a kettő jött. De ez mindig változó. Tavaly március 20-án, 25-én jöttek, de sajnos előfordul, hogy éppen rossz időben jönnek, mint ami most is volt. Féltjük őket. Tavaly is mikor megérkezett a gólya, másnap hóesés volt. De ez a hét is olyan volt. Nagyon rossz volt a gólyáknak – mesélte Horváthné Vadász Mária.
Nagykanizsa egy másik külső városrésze, Miklósfa büszkélkedhet a legtöbb hazatérő, helyben költő gólyával. Több olyan fészek van a településrészen, amit évről-évre elfoglalnak a madarak – de újakat is építenek. Imrei Ferenc lelkes, miklósfai természetbarát folyamatosan nyomon követi a sorsukat, és ha kell, a bajban segíti is a gólyákat. Erre nem egyszer volt már szükség.
– Éppen itt az előbb beszélgettünk, hogy idegen gólyák ezt a tojót is betámadták. De aztán a párja sikeresen megvédte a fészkét. Tavaly ebből volt egy baleset a Bem utca előtt, hogy az idegen gólyát lelökte a „ház ura”, és sajnos elcsapta egy autó, azon már nem lehetett segíteni – fogalmazott Imrei Ferenc.
A természet harcába az ember nem szólhat bele, viszont segíteni tud – mint azt teszi Imrei Ferenc is. A környékén élő gólyák adatait folyamatosan feltölti az internetes adatbázisba, ezzel is segíti a természetvédő egyesület munkáját. Erre lehetősége van minden civil személynek.
– Ha bármi történik a megfigyelt gólyafészeknél, egy egyszerű regisztrációval, név és jelszó megadásával fel is lehet tölteni az adatokat. Ha arra jár és megnézi, látja: most jött meg az első gólya – ezt feltöltheti dátummal, gólya érkezése első nap, ezen a fészken. Vagy például ennyi fióka kelt ki… esetleg történt valami, kiesett egy fióka a fészekből. Mindez nagyban segíti a mi munkánkat és a felmérést is. Hiszen öt évente nemzetközi gólyafelmérés van – nyilatkozta Darázsi Zsolt, a MME Zala Megyei Csoport titkára.
Darázsi Zsolt szerint a tapasztalatok alapján elmondható, a zalaiak az átlagosnál is aktívabbak, ugyanis az egyesülethez rengeteg adat fut be elektronikusan és telefonon keresztül is.
V.A.
(Képek: Kanizsa TV)