Gyümölcsoltó Boldogasszony - ma kellene oltani a fákat
Március 25-e Gyümölcsoltó Boldogasszony napja, Jézus foganásának az ünnepe. Bár egyházi ünnepről van szó, ehhez a naphoz számos néphiedelem is kapcsolódik.
A Gyümölcsoltó Boldogasszony elnevezés abból ered, hogy ekkor szokták a fák oltását és a szemzését elvégezni. Gyanó Szilvia néprajzkutató elmondta, hogy Göcsejben és Zalában azt tartották, hogy az ekkor oltott fát nem szabad letörni, vagy levágni mert vér folyik belőle.
– Fontos tabudolgok kapcsolódtak hozzá, hogy aki ilyen fát levág az megvakul, vagy halála után elfog kárhozni, tehát szigorúan tiltották, az ilyenkor szemzett vagy oltott fa levágását. Az ünnep magyarázatából fakad az a hiedelem is, hogy az az asszony, aki Gyümölcsoltó Boldogasszony napján érintkezik a férjével az biztosan teherbe esik, úgyhogy gyerekfogantatásra ez egy nagyon jó alkalom, és ez is a bibliai magyarázatból ered – mondta el Gyanó Szilvia néprajzkutató.
Domaföldi Tibor a Vasutas Kert- és Természetbarát Klub tagjának tapasztalata szerint a természet egyre hamarabb ébred, ezért az idei oltásokat már bő egy hete elvégezte a hegyi birtokán. A szakember szerint a gyümölcsfák oltásához kapcsolódó munkálatok már a tél során elkezdődnek. Az oltóvesszőket célszerű februárban levágni és hideg helyen tárolni, hogy ne hajtsanak ki.
– Olyan vadhajtásokat kell szedni a nemesről, ami virágrügyet nem hoz, hanem csak levélrügyet, mert – van amikor az is megéled, a virágrügyes – de levélrügyről sokkal jobb. Az a legjobb amikor olyan vastag a vadalany, mint amit beleteszünk, hogy nem kell kettő ágat belerakni, és akkor az gyönyörűen egybe tud forrni – fogalmazott Domaföldi Tibor, a Vasutas Kert- és Természetbarát Klub tagja.
A szakértő hozzátette, hogy nem mindegy milyen alanyt választunk az oltáshoz. Az adott fajok és fajták fogadására leginkább azok vad formái a legalkalmasabbak, például a vad almába almát kell beoltani.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)