Beköszöntött a tavasz
Szombattól csillagászati értelemben is tavasz van. Idén március 20-ára esett a tavaszi nap-éj egyenlőség, amikor a Nap az egyenlítő felett delel.
A naptár szerint március elseje, csillagászati szempontból pedig március 20. vagy 21-e a tavasz kezdete. Vilmos Mihály amatőr csillagász elmondta, hogy már 2012 óta március 20-ra esik ez a bizonyos nap, és 2047-ig így is marad.
– Kitalálták már négy-ötezer éve a sumér birodalomban - Babilonban - hogy az év 365 napból áll. Arra is rájöttek napórák segítségével, hogy ez a 365 ez nem pont ennyi, hanem körülbelül hat órával több, tehát nem egész számú a pontos csillagászati év. Egy naptárat nem lehet úgy tervezni, hogy van benne fél nap - most a feledik napot tartjuk az évben - ilyen nincs. Kénytelenek voltak az emberek kompromisszumokat kötni, és ez a kompromisszum azt eredményezi, hogy állandóan korrigálják a naptári napokat – mondta el Vilmos Mihály amatőr csillagász.
A szakértő hozzátette: március 20-án a Nap az Egyenlítő magasságában halad át az égen. A nappalok, valamint az éjszakák hossza ekkor az egész földgolyón egyenlő, innét ered a nap-éj egyenlőség elnevezés.
– A tavaszpont kezdetétől kezdve, a Nap legmagasabb delelési pontjáig eltelik három hónap, ez egy fél évnek a fele. Tehát március, április, május, június, és akkor június 21. táján van a legmagasabb ponton a Nap. Az a nyári napforduló, akkor jön visszafelé a Nap az ívén, és elér a második napéj-egyenlőségi pontra, ami március 21-hez képest éppen szeptember 21. lenne, de ez is szeptember 22-23-ra esik inkább – tette hozzá Vilmos Mihály.
Ehhez a naphoz kötődik a húsvét is, hiszen a mozgó ünnep időpontját a tavaszi nap-éj egyenlőséghez viszonyítva állapítják meg. A húsvét a tavaszi nap-éj egyenlőség utáni első telihold utáni vasárnapra esik, idén április negyedikére.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)