Történelmi visszatekintő a könyvtárral
Nemrégiben emlékeztünk meg március 15-ről, amelynek kapcsán több olyan írásos emlék van, ami a városunkat is érinti. Legújabb sorozatunkban Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója vezeti be olvasóinkat a nagykanizsai eseményekbe.
A legelső részben a könyvtár igazgatója elmeséli, hogy mikor és mit tudhatott kanizsa lakossága a helyi történésekről. Mint fogalmazott: elsőként a könyvtár névadója, Halis István mondta el az 1890-es években, hogy mi történt Nagykanizsán. Majd Cser József, nagykanizsai származású tanító írta le az emlékeit. A századfordulón pedig Novák Mihály egész Zala megye történetét dolgozta fel. Ezt követően 1948-49-ben egy országos vizsgálat során felmérték, hogyan emlékeznek az emberek a 100 éve történt eseményekre.
– Ez jelent meg először 1974-ben Zala megyében, ahol Kerecsényi Edit például elmesélte, hogy Zalakomár környékén hogy emlékeztek rá az emberek. Akkor jelent meg, egy korszerűnek mondható eseménytörténet a korabeli zalai eseményekről. Az igaz nagy özöne az ismereteknek az már tulajdonképpen a rendszerváltás után indult el, amikor az alapvető forrásokat közzétették, Molnár András és Hermann Róbert nagyszerű munkáit. Hermann Róbert országosan is ismert kutatója az időszaknak, és ő írta a Nagykanizsa Monográfia – ez már a 21. század – második kötetében az 1848-49-ről szóló fejezetet – nyilatkozta Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)