A társasági élet hiánya testi és lelki panaszokat is okozhat

facebook megosztás

Egyre többen szenvednek a magánytól a hónapok óta fennálló korlátozó intézkedések miatt Nagykanizsán. Ezt az állítást erősíti több helyi vendéglátós véleménye, valamint a pszichológusok tapasztalata. A megkérdezettek mind azon az állásponton voltak: a kialakult helyzet komoly testi és lelki panaszokat okozhat.

Ebben a Teleki utcai kocsmában korábban elképzelhetetlen volt, hogy ilyen hosszú időre látogatók nélkül maradnak. A tulajdonostól megtudtuk, hogy a törzsvendégei még mindig nap mint nap felhívják azzal, hogy nagyon várják már a nyitást.

Régen, mivel laktanya volt, így nagyon sok régi katonatiszt járt ide be, de nagyon sokan mentek a hegyre innen a buszmegállóból. Emiatt betértek ide egy üdítőre vagy egy sörre, és úgy mentek tovább. Ezek már nincsenek. Nagyon sok idős is meghalt a koronavírusban, emiatt nem tudjuk, hogy hogyan lesz ezután – mondta el Kiss Adalbert, a Teleki Kocsma tulajdonosa.

Sokan tértek be egy italra és egy jó beszélgetésre ebbe a Garay utcai presszóba is. Az ivó vezetője szerint a kocsmák nem egyszerűen az alkoholfogyasztásról szólnak, hanem a társasági élet központjai is.

Régen az izzósok jártak ide, de az utóbbi években ez áttendálódott egy fiatalabb korosztály felé. Többnyire sportkedvelő emberek jártak és az utóbbi években sok fiatal. Nem azért szerettek idejárni, hogy a kocsmában halálra igyák magukat, hanem a közösségi élet miatt, a beszélgetésekért, az információkért. Úgymond polgári élet zajlott itt a vírus beálltáig – mesélte Őri Gergő, a Függönyös tulajdonosa.

Az idősebb generáció tagjai azok, akik igazán megszenvedik ezt az időszakot. Lugosi Alexandra klinikai szakpszichológus azt tapasztalja, hogy a fiatalok jobban hozzá vannak szokva az online világhoz, így ők a jelenlegi helyzetben is könnyebben boldogulnak.

Nyitottabbnak kell lenni az online világra. Többet kell ebben részt vennie az idősebb korosztálynak is. Többet kell a telefonos kommunikációs eszközöket is használni, illetve most a megváltozott élethelyzetben mi mást tudnánk csinálni, mint kimenni egyet a szabadba, egy jó nagy sétát tenni. Azt veszem észre, hogy az a probléma, hogy az emberek még jobban bezárnak, és nem keresik a megoldásokat – nyilatkozta Lugosi Alexandra klinikai szakpszichológus.

A szakember szerint el kell fogadnunk, hogy a személyes kapcsolatok most egy darabig háttérbe szorulnak és meg kell próbálnunk pozitívan átvészelni a még hátralevő, korlátok közötti időszakot.



K.V.



(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.