Állatkínzás miatt elítéltek egy nőt, aki nem gondoskodott megfelelően kutyájáról

facebook megosztás

Állatkínzás vétségében ítéltek el egy fiatal nőt, aki nem gondoskodott megfelelően kutyája ellátásáról. Az eset egy Nagykanizsához közeli faluban történt tavaly nyáron. A Nagykanizsai Járásbíróság az állatkínzó nőt 1 év, végrehajtásban 2 év próbaidőre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélte.

A vádlott 2020. nyarának elejétől  tartott egy kutyát az udvarán. Az állatot a garázs oldalához rögzített, körülbelül 3 méter hosszú kábellel kötötte ki. Ellátásáról, etetéséről, itatásáról nem gondoskodott – nyilatkozta Bartalné Mentes Judit, aki a részletekről is beszámolt Híradónknak.

– Az eb lesoványodott és a kábel is belenőtt a nyakába. Mintegy 5-7 centiméter hosszúságban, mélyre terjedő sebet is okozott a kutyánál. Névtelen bejelentést követően az állatvédők találták meg az ebet 2020. június 20-án, és elvitték állatorvoshoz. Ott megállapítást nyert, hogy az állat egészségügyi könnyvel és chippel sem rendelkezik a kutya és orvosi beavatkozás nélkül fennált a veszélye, hogy maradandó egészségkárosodás alakul ki nála. De a pusztulásának az esélye sem volt kizárható – mondta el Bartalné Mentes Judit, a Zalaegerszegi Törvényszék szóvivője.

Az állatorvosi ellátásnak köszönhetően a kutyát sikerült megmenteni, és azóta már örökbe is fogadták a jószágot. A nő az előkészítő ülésen beismerte bűnösségét, lemondott a tárgyaláshoz való jogáról, így állatkínzás vétsége miatt 1 év, végrehajtásban 2 év próbaidőre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélték. Ahhoz, hogy akár ilyen esetekben is szigorítani kell-e a büntetés mértékét a kormány felmérést is indított és a lakosság véleményét kéri. A nagykanizsai menhelyen kifejezetten örülnek a kezdeményezésnek.

– Alapvetően nagyon hasznosnak találjuk, hiszen az elmúlt időszakban egyre többet foglalkoznak az állatvédelemmel, illetve az állatokkal kapcsolatos problémák megoldásával. Mindenképp azt ajánlom, hogy akit érdekel és érinti ez a dolog, az töltse ki. Nem hosszú a konzultáció, 15 kérdés van, gyorsan meg lehet csinálni. Az eredménye nagyon fontos annak a szempontjából, hogy a jogalkotók és a jogalkalmazók milyen irányba induljanak el a jövőben – fogalmazott Skanecz Tamás, az Élettér Állat- és Természetvédő Egyesület telepvezetője.

Csamangóné Végh Beáta is lelkes kutyatartó és munkája révén is sokat foglalkozik a kedvencekkel. Szerinte fontos lenne a példamutatás és egyetért a keményebb retorziókkal.

– Mindenképpen jogosnak tartom a szigorítást. Fontos lenne példát statuálni ezzel kapcsolatban, mert amíg az emberek nem érzik, hogy ennek következményei vannak, addig jobban meg merik tenni ezeket a kegyetlenségeket – mesélte Csamangóné Végh Beáta kutya-fizikoterapeuta.

Igyekszik sokat segíteni a négylábúakon Zalai Roberta is. Úgy véli mindenképp szükség van szigorításra. Elmondása alapján semmilyen visszatartó ereje sincs a jelenlegi törvénynek, mert szabadságvesztést még nem rótt ki a bíróság állatkínzás vétsége miatt.

– A gyakorlatban a mai napig nincs még kiszabott letöltendő börtönbüntetés állatkínzónak. Azt gondolom, hogy ez még kevés ahhoz, hogy ez visszatartó erő legyen, úgyhogy ezen mindenképp szigorítani kellene. A másik pedig, hogy egyáltalán nem működik Magyarországon a felelős állattartás. Nem tudják az emberek, hogy mit kellene megadni az állatoknak és nincs meg az a minimum, hogy normális körülmények között tartsák őket – mondta Zalai Roberta.

Az állatvédelmi törvény szigorításáról szóló kérdőív kitöltése alig pár percet vesz igénybe.

H.R.

(Borítókép és fotók: Horváth Zoltán)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.