Toldozott-foltozott útszakaszok Nagykanizsán

facebook megosztás

Az utak kátyúsodása már évek óta visszatérő probléma több nagykanizsai utcában is. Az idei télen tapasztalható enyhe és hideg időjárás váltakozásával pedig jelentősen megnőtt az útburkolati süllyedések és a repedések száma városszerte. A járművezetők ezeket próbálják nap mint nap kerülgetni.

A gyakori hőmérséklet-ingadozás sincs túlzottan jó hatással a sok helyen már egyébként is rossz állapotú útburkolatra. Ebben az időszakban a Via Kanizsa Zrt.-nél működő útellenőri szolgálat kiemelt figyelmet fordít az utakon keletkező kátyúkra, de sajnos ez is csak ideiglenes megoldást jelent. 

– Az útellenőri szolgálatunk egy szerszámokkal és anyagokkal felszerelt, kisebb méretű autóból és egy útellenőrből áll. Ő a téli hónapokban folyamatosan járja a várost, hogy feltérképezze az azonnali beavatkozást igénylő úthibákat. Az autóban mindig van néhány zsáknyi hideg aszfaltkeverék, amit novembertől márciusig használunk azokra az úthibákra, melyek szemmel láthatóan napokon belül akár balesetveszélyessé nőhetnek. Ezen kívül van egy külön útépítő, útjavító brigádunk is, akik azokat az úthibákat javítják ki, amik terjedelmükben és darabszámukban már meghaladják az útellenőri szolgálat lehetőségeit – mondta el Szabó István, a Via Kanizsa Zrt. vezérigazgatója.

Nagykanizsán már évek óta több kritikus utca is van kátyúsodás szempontjából. A Balatoni utca szakaszán jelentős a terhelés a bevásárlóközpontokba irányuló forgalom miatt, ugyanígy a Dózsa György utca keleti részén, ami szintén repedésekkel tarkított. A Tripammer utca is hosszú ideje szerepel egy teljes útfelújítási program listáján. A Magyar utca mint régi, öreg út sajnos szintén tele van kátyúkkal.

– 10-12 tonna hideg aszfaltkeverékkel rendelkezünk jelen pillanatban, amit útjavítási célra fel tudunk használni. Ez az aszfaltkeverék nem egy tartós dolog, tehát nulla fok körül és mínusz fokokban elég nehéz a technológiai szabályok szerint jól bedolgozni. Ez csak átmeneti megoldást jelent. Megjegyzem, hogy közel a duplája a hidegaszfalt ára a máskor használatos melegaszfaltnak. Nagyon várjuk már a tavaszt, hogy aszfaltkeverő üzemek beindulását követően el tudjuk végezni a hosszútávú útjavítási feladatokat is. A listán szereplő utcák teljes aszfaltszőnyegezését pedig az önkormányzati költségvetés függvényében lehet majd kivitelezni – tette hozzá Szabó István vezérigazgató.

Ha nem vezetünk óvatosan, akkor ezek az útburkolati hibák bizony több tízezres kárt is okozhatnak az autóinkon és ezen kívül balesetveszélyesek is. Ha belehajtunk a gödrökbe, az nem csak a futóművet veszi igénybe, de a gumiabroncs szálszakadását is okozhatja, esetleg defektet kaphatunk, vagy az autónk lengéscsillapítóját is tönkre teheti.

– Az úttesteken keletkezett mély kátyúkat nehéz kikerülni, de kisebb sebességgel haladva csökkenhetjük a károsodás kockázatát. Javasolt még a közlekedés során a nagyobb követési távolság tartása, így hamarabb észlelhetjük az esetleges úthibákat is. Én azt szoktam tanítani a tanulóknak, ha látja, hogy egy kátyú van az úttesten, főleg a forgalmi sáv közepén, akkor inkább fogjuk közre a kerekekkel, hogy a kocsi alatt menjen el, így elkerüljük a hirtelen kormánymozdulatot. Ha már elkerülhetetlen, hogy belemenjünk egy kátyúba, mert esetleg szembejövő forgalom van, akkor minél kisebb sebességgel próbáljuk ezt tenni, mert annál kisebb lesz az esetleges kár is – tanácsolja Arany István, a Start Autósiskola szakoktatója.

Az autósoktató már gyakorlott a környékbeli útszakaszokon felmerülő problémák kiküszöbölésében, az úthibákra is mindig felhívja a tanulói figyelmét.

– Azt tapasztaltam, hogy például a Vár út egy elég kritikus rész a vasúti átjáró után, Kiskanizsa irányába. Ezen kívül a Kemping úton is vigyázni kell, ott hatvanas tempóval szoktunk menni, holott kilencven a megengedett. Elég sok helyen vannak úthibák, de remélem, ezeket minél előbb ki fogják javítani – mondta el az oktató.

A kanizsai lakosok Facebook-oldalunkon még több problémás utcával is kiegészítették az eddig felmerülteket. A helyiek szerint a Teleki és a Jakabkúti utca, de a HSMK parkolója vagy a buszpályaudvar környéke is felújításra szorulna. A Balatoni út pedig - ahogy egyik olvasónk fogalmazott - jelenlegi állapotában akár vizsgapályaként is szolgálhatna a tanuló vezetőknek.

Körtvélyessy Vivien

Fotó: Horváth Zoltán

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. február 12-án megjelent számában olvasható.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.