Bíznak a nyárban a turizmus és vendéglátás szakemberei
A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet drámai következményekkel járt a turisztikai iparág valamennyi szereplőjére nézve. A lassan egy éve sújtó korlátozások szinte teljesen lenullázták az éttermeket, szállodákat, utazási irodákat.
A COVID-19 járvány nagymértékben visszavetette az egyik legvirágzóbb szektort. Az utazástól való félelem mellett a különböző korlátozások, mint például az éjszakai kijárási tilalom, az éttermek és bárok nyitvatartásának szabályozása vagy bezárása, a különböző rendezvényeken a résztvevők számának korlátozása is mind hozzájárul a turizmus népszerűségének visszaeséséhez.
Az éttermek csak kiszállítással és elvitelre működhetnek, már amennyire megéri nekik. Januárban futótűzként terjedt el a hír, hogy a kanizsai Resti Presszó február 1-től kinyit. Több hónap zárvatartás után - a kormány nem elégséges támogatását megelégelve - helyben fogyasztással, teljes nyitvatartási idővel, a járványügyi szabályok betartásával együtt tervezett nyitni. Ezek után több étterem és kocsma tulajdonosa is bejelentette, hogy a tiltás ellenére február elején megnyitja üzletét. A három hónapos kényszerszünet a szakadék szélére sodorta őket, és inkább vállaljak a következményeket, csak hadd dolgozhassanak. Azonban a kormány bekeményített, és a nyitási akció előtt érvénybe lépett kormányrendelet szerint kötelezővé vált fél évre bezáratni azt a helyet, amely a szabályok ellenére kinyit, és megemelték a bírságok összegét is. Így maradt a házhozszállítás vagy az ideiglenes bezárás. A megkérdezett étteremtulajdonosok szerint csak akkor lehet átvészelni ezt az időszakot a kiszállítással, ha a járvány előtt is az üzleti modell része volt.
Nagykanizsa egyik népszerű hamburgerezője, a Chef of the street a túlélés érdekében kénytelen volt az ideiglenes bezárás mellett dönteni, hiszen a tartalékaik kimerültek, a számlákat pedig ugyanúgy kell fizetni. Emellett a szakmában dolgozó családok, vállalkozások megélhetéséről is szó van, akik csökkentett munkabérrel, bevételek nélkül élik a mindennapokat egy teljesen bizonytalan helyzetben.
Kikapcsolódás céljából utazni szinte lehetetlen, így az utazási irodák is csak telefonon érhetők el, de a bizonytalan kilátások miatt még csak kevesen érdeklődnek. A kis irodák hibernálták magukat, a költségeket minimálisra csökkentették. Az utazási irodák igazából abban reménykednek, hogy nyárra már olyan átoltottsági szintet ér el a világ népessége, hogy meg lehet majd nyitni a határokat, addig is kedvezményekkel biztatják az utazó közönséget, hogy foglaljanak.
– Mivel az utazási irodák nagy letéttel rendelkeznek, így a jelenlegi helyzetben a foglalás legbiztonságosabb módja lehet. Most éri meg igazán foglalni, mivel jelenleg több partner meghosszabbítja az előfoglalási akciójukat márciusig. Ennek köszönhetően nulla százalékos vagy névleges – 10-20 ezer forintos – díjért is engedi lekötni az utakat – mondta el Tulezi Anikó, a Hello-Travel Utazási Iroda tulajdonosa.
A korlátozások feloldásával a nyári időszakban robbanásszerűen indulhat be a belföldi turizmus, majd várhatóan a környező, könnyen elérhető országokat keresik fel az utazni vágyók.
A szállodák jelenleg csak üzleti, oktatási, gazdasági célból érkező vendéget fogadhatnak, de ez minimális forgalmat jelent. Czimondor Nándor, a zalakarosi MenDan Hotel igazgatója elmondta, hogy a jelenlegi helyzetben mindennemű segítség jól jön.
– Négy hónap zárvatartásra senki nem volt anyagilag felkészülve, ezért minden segítség, kedvezményes bankhitel, állami támogatás jól jön, aminek a mértéke - a negyedik hónapban - már úgy érezzük, egy picit kevés. Lehetne több, mert nagy bajban lesz a mi szakmánk. Már nagy bajban van.
A tartalékokat felélték, a legtöbben úgy igyekeznek átvészelni a jelenlegi helyzetet, hogy legalább „ne mínuszba jöjjenek ki”, így a legfőbb remény a turizmus számára a nyári szezon. Czimondor Nándor szerint muszáj pozitívnak maradni.
– Az évünket nem fogja helyrehozni az év hátralévő szakasza, de el kell indulni. Ha nem tudunk elindulni, még nagyobb mínuszokba keveredünk és tényleg megszűnnek cégek.
Az állami bértámogatásra így az eddiginél is nagyobb szüksége van az iparágnak, mert sokan ebből fizetik a megtartott munkavállalóikat. Február 3-tól lépett hatályba az új rendelet, miszerint a kormány egy összegben kifizeti február végéig az eddigi bértámogatást, és utófinanszírozott helyett előleg formájában segíti a szektort.
Kálovics Rebeka
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. február 12-án megjelent számában olvasható.