Megszaporodtak a vadelütések Zalában

facebook megosztás

Megszaporodtak a vadelütések Zalában. A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén a rendőröknek több ilyen esetnél is intézkedniük kellett az elmúlt időszakban. A szakemberek szerint lassabb vezetési sebességgel és a forgalmi sáv belső részén haladva könnyebben elkerülhető a vadgázolásos baleset.

A vadveszélyt jelző táblákat mindenképpen vegyük komolyan és azokon a területeken közlekedjünk lassabban – mondta el a megkérdezett autósoktató. Amennyiben a vad már előttünk van, akkor intenzív fékezéssel és dudálással próbáljuk meg elkerülni az ütközést. A szakértő azt is tanácsolja, hogy a reflektorokat azonnal ki kell kapcsolni a járművön, hogy az állatot ne vakítsuk el, mert akkor nem tud tájékozódni és nagyobb eséllyel ugrik neki az autónknak.

– A KRESZ foglalkozik azzal a kérdéssel is, hogy éjszaka, lakott területen kívül hol közlekedjünk. Itt nagyon sokan elrontják, hogy az úttest jobb szélén, hiszen jobbra tartási kötelezettség van. Viszont a helyes válasz az, hogy a felezővonal mellé húzódva, inkább a sáv bal oldalán. Pont emiatt, ha a vad kifut, akkor van időnk reagálni. Ha szembejövő jön, akkor is az úttest jobb szélét nézzük inkább, mert ott lehet váratlan akadály és a vadat is előbb észrevesszük. Bal oldalról könnyeben látjuk, mert a perifériás látómezőben feltűnik és mire odaér hozzánk, tudunk rá reagálni – mondta el Arany István, a START Autósiskola szakoktatója.

A vadelütések nagyrészben este és a hajnali órákban történnek, de nappal is számítani kell arra, hogy felbukkannak. A sofőrök és az állatok találkozása szerencsére a legtöbb esetben nem jár komolyabb személyi sérüléssel, a balesetek zömében anyagi kárral végződnek – tudtuk meg Tóth Evelin megyei sajtóreferenstől.

– Ha baleset történt, akkor azonnal álljon meg, keressen egy olyan biztonságos helyet, ahol a további balesetek bekövetkezését el tudja kerülni. Amennyiben lakott területen kívül van, akkor a kötelezően előírt elakadásjelző háromszöggel és ha éjszaka van, a vészvillogóval jelölje meg a járművet, vegye fel a láthatósági mellényt. Miután a járművel biztonságosan félreállt, tegyen bejelentést a 112-es díjmentes, segélyhívó számon. Amennyiben a vad még él, akkor arra is figyeljünk oda, hogy kellő távolságból értesítsük a többi járművezetőt, a további balesetek elkerülése érdekében – nyilatkozta Tóth Evelin, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense.

Azzal is fontos tisztában lenni, hogy az elütött vadat nem szabad hazavinni, az ugyanis lopásnak számít és akár súlyos büntetést is vonhat maga után.

K.V.

(Képek: Nagykanizsai Rendőrkapitányság)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.