A lisztes berkenye lett az Év fája
A lisztes berkenye lett az Év fája. Az Országos Erdészeti Egyesület nyolcadik alkalommal tette lehetővé, hogy a szakemberek és az érdeklődők szavazataikkal döntsenek arról, hogy az adott esztendőben melyik fafaj kapja az elismerést.
A verseny elindításának fő célja a figyelemfelhívás volt. A 2021-es címért az elmúlt év végén szálltak versenybe a fafajok, a lisztes berkenye mellett a kecskefűz és a fehér nyár szerepelt a szavazati listán. Gál Sándor, zalakarosi kerületvezető erdész szerint a vadgyümölcsféléknek – amilyen a lisztes berkenye is – leginkább a ritkaságukban mutatkozik meg az értékük, és nem elhanyagolható szempont, hogy a vadállomány is kedveli.
– A vadon növő fák leírásait, a velük való gazdálkodást az erdőtörvény határozza meg. Az erdőtörvényben hat berkenyefaj szerepel, ami az erdősítésekben megjelenhet, s mi az erdősítésekben ezeket ültetjük is – mondta Gál Sándor, a Zalaerdő Zrt. kerületvezető erdésze.
A Zalaerdő Zrt. által kezelt területeken a fajmegőrzés a cél a berkenyefélék ültetésével, valamint, mint ahogy Gál Sándor is fogalmazott, hogy a téli időkben is biztosítva legyen a vadnak valamiféle táplálék.
– A berkenyék legnagyobb része védett. Itt Zalában, ahol most vagyunk, ez a Kelet-Zalai-löszvidék. Itt az erdőtörvény kettő berkenyefajt jelöl őshonosnak, ezek a házi berkenye és a barkócaberkenye – tette hozzá Gál Sándor.
A lisztes berkenye Zala ezen részén nem őshonos. Meszes talajt igényel, így a legközelebbi őshonos területe a Keszthelyi-hegység.
V.A.
(Borítókép és fotó: Zalaerdő Zrt./Kanizsa TV)