Téli depresszió
Rengetegen szenvednek a téli depresszió tüneteitől. A leggyakoribb szezonális betegség hangulatingadozásokat, súlyosabb esetben pedig testi tüneteket is okozhat az érzékenyebbeknél.
A tél közeledtével korábban sötétedik, kevesebbet süt a nap, az emberek ilyenkor inkább bezárkóznak az otthonaikba. A lehangoltság érzése egyidős az emberiséggel, évszakváltáskor különösen jellemző a depresszió tüneteinek a megjelenése.
– Tartós szomorúság, lehangoltság, bár én úgy gondolom, hogy a hétköznapi életben a fogalmat inkább úgy használjuk, hogy az enyhe szomorúságot értjük alatta. Ha depresszióról beszélünk az már egy tartós állapot, legalább két-három hónapig vagy hosszú hetekig tartó lehangoltságot jelent, amikor az ember elveszíti az életkedvét, elveszíti a cselekvési energiáit. Nincs kedve a hétköznapi, megszokott tevékenységeihez sem – mondta Dóber Valéria pszichológus.
Az elmúlt hetekben a hétköznapjainkat érintő korlátozások sokaknál még tovább fokozzák a rossz hangulatot.
– Motorozni sem lehet, semmit sem lehet csinálni most a hidegben. Otthoni konfliktusok megoldása vagy elkerülése? Ez lehetetlen, és főleg az iskolás gyerekeknek a legrosszabb – mondta Kiss Brigitta.
A szakemberek szerint ebben az időszakban erősítsük az immunrendszerünket és tartózkodjunk minél többet a szabad levegőn. Mindenekelőtt pedig figyeljünk oda jobban a szeretteinkre és a környezetünkben élőkre.
K.V.
(Borítókép és fotó: Horváth Zoltán)