A kilométer-számlálóval trükközött a Rover eladása során
Meghamisította a gépjárműve kilométer-számláló műszerét a személyautó eladása előtt a gyanúsított: most ügyészi megrovást kapott érte. A Keszthelyi Járási Ügyészség által alkalmazott megfedéssel záruló büntetőügy részleteiről dr. Jánky Judit főügyészségi ügyész, a Zala Megyei Főügyészség helyettes szóvivője tájékoztatta a kanizsaujsag.hu olvasóit.
A bűnügyben az egyik Zala megyei járási hivatal tett feljelentést gépjármű kilométer-számláló műszer által jelzett érték meghamisításának vétsége miatt, mert egy 1996-os évjáratú, Rover típusú személygépkocsi tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba vétele során szabálytalanságot észleltek. Ugyanis, az ügyfél által bemutatott adásvételi szerződés szerint 2017. június 21. napi leolvasási dátummal 311.627 km futásteljesítmény került rögzítésre, miközben az országos járműnyilvántartás adatai ettől eltérő értékeket, így például már fél évvel korábban, 2016. december 13-án is 386.662 km óra állást tartalmaztak.
A gépjármű-nyilvántartás adatai szerint a fenti jármű tulajdonosa 2002. december 20. napjától 2017. június 21. napjáig a büntetőügy gyanúsítottja volt, aki a gépkocsit ekkor egy járműkereskedő vállalkozó részére értékesítette, majd a kereskedőtől a gépkocsit 2017. július 8-án vásárolta meg az a jóhiszemű személy, aki aztán át szerette volna íratni a járművet a nevére, amelynek során fény derült a hamisításra. Az egyértelműen megállapítható volt, hogy a gépjármű-kereskedésben, a jogügyletről készült adásvételi szerződés a kilométer számláló állásaként 311.628 km-t tüntetett fel. Megalapozott volt a gyanú, hogy a gyanúsított a tulajdonát képező gépkocsit úgy értékesítette, hogy az adásvétel előtt a kilométer számláló berendezését manipulálta, a műszer által jelzett értéket meghamisította. Mindezek alapján a Keszthelyi Rendőrkapitányság a terheltet gépjármű kilométer-számláló műszer által jelzett érték meghamisításának vétsége miatt gyanúsítottként hallgatta ki, aki elismerte a terhére rótt bűncselekmény elkövetését, azonban védekezésként azt adta elő, hogy műszaki meghibásodás miatt a jármű egész műszerfalát egy másikra cserélte ki, amelyben a kilométer-számláló valóban kevesebb értéket mutatott.
Az ügyben kirendelt műszaki szakértő a gépkocsit – annak jelenlegi tulajdonosánál – megvizsgálta, és a műszerfal megbontásával megállapította, hogy a gyanúsított állítása nem fedi a valót. Csere nem történt, hanem a számlálót tekerték vissza, valószínűsíthetően 75 és 88 ezer kilométer közötti értékkel. Mindezek alapján a gyanúsításban megjelölt bűncselekmény elkövetése kétséget kizáróan megállapítható volt. A nyomozó hatóság által vádemelési javaslattal megküldött iratok alapján azonban – az eset összes körülményeire figyelemmel – a vádemelés nem látszott indokoltnak, ugyanis a gyanúsítottal szemben a büntetés célja ez alkalommal büntetés kiszabása nélkül is elérhetőnek mutatkozott. A gépkocsi kilométer-számláló egységének „visszatekerése” a futásteljesítmény arányában nem volt jelentős mértékűnek tekinthető, illetve, a jármű új tulajdonosa a büntetőeljárásban feltárt cselekmény kapcsán anyagi jellegű követeléssel, kárigénnyel nem állt elő. Sőt a műszerfal szakértő által történt szétszerelését, majd szakszerű összeillesztését követően a műszer működésében addig tapasztalt rendellenesség is megszűnt.
Mindezek alapján a férfit ügyészi megrovásban részesítette a Balaton-parti város ügyészsége, ugyanakkor felszólította arra is, hogy a jövőben tartózkodjon bűncselekmény elkövetésétől.
Papp Attila