Biztató a helyzet
Lassan talpra áll a munkaerőpiac a koronavírus-járvány okozta első sokkból. A szakértők szerint a munkaerő-kölcsönző cégek és a vállalkozások egyre stabilabb helyzete bizakodásra ad okot Nagykanizsán és a környező településeken.
A munkaerő közvetítő cégeknek gyors döntést kellett hozniuk a veszélyhelyzet kihirdetését követően, mert partnereik folyamatosan mondták vissza a megbízásokat. Pongrácz Tamás szerint mostanra alkalmazkodni tudtak a megváltozott helyzethez, és újra egyre nagyobb igény van a munkaerőre.
- Azt tapasztaljuk, hogy mindenki egy kicsit óvatosabban, de elkezdett kifelé tekintgetni, és egyre többen szeretnék igénybe venni ezt a fajta szolgáltatást. Azért azt tudni kell, hogy az ilyen atipikus foglalkoztatásoknál van egy olyan előny, hogy nem a megbízó a munkáltató, így rengeteg kedvezményt élveznek a partnereink és egy rugalmas foglalkoztatási forma egy ilyen időszakban - amikor változó a világ - mindig egy óriási segítség tud lenni - nyilatkozta Pongrácz Tamás, a Viapan Dologidő kirendeltségvezetője.
A Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara felmérései szerint elsősorban a kis és közepes cégeket viselte meg a veszélyhelyzet időszaka, de márciusban és áprilisban tulajdonképpen minden ágazat a padlóra került. Polay József, a kamara elnöke elmondta: viszonylag kevés cég került olyan helyzetbe, hogy el kellett bocsátania a munkavállalóit.
- A cégek – kicsi, nagy, közepes, több mint ötven százaléka elérte már a február végi létszámot, durván 25 százalékuk az, akik úgy gondolják, hogy 3-4 hónapon belül ők is elérik. 15 százalék pedig, akik csak egy éven belül érik el a februári létszámot. A kis cégek nyilván nehezebb helyzetben vannak, de az látszik, hogy a létszámtól ők sem akartak megszabadulni - tette hozzá Polay József, a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
A kamara minden hónapban kérdőíves felméréseken is nyomon fogja követni a cégek helyzetének alakulását.
K.V.