Visszatekintő: Özönvíz és villámárvíz – Milliós károkat okozott a nyári vihar
Felhőszakadás és vihar pusztított Nagykanizsán és a környező településeken július 25-én. A rengeteg eső miatt komoly, maradandó károk keletkeztek, és számos családot kellett kitelepíteni az otthonaikból.
Az extrém mennyiségű csapadék miatt Liszón a helyi záportározó és a patak is kilépett a medréből. Több utca megközelíthetetlenné vált, mintegy tíz családot kellett kitelepíteni. Liszó több alkalommal került már víz alá, de ilyen mértékű áradásra még a legidősebb lakosok sem emlékeznek.
– Többször védekeztünk már, többször volt villámárvíz a településen, de ekkora mennyiség és ilyen sok eső még nem volt – mondta el Novák Csaba, Liszó polgármestere.
Kisrécse is úszott az árban, az emberek comb magasságig gázoltak a vízben, miközben homokzsákokért mentek.
– Sehol nem lehetett közlekedni, traktorral lehetett csak az utakon elhaladni. Négy házat nagyon veszélyeztetett a víz, az egyikbe sajnos be is tört. A falu fekvése abból a szempontból szerencsétlen, hogy völgyben helyezkedik el, körülöttünk mezőgazdasági területek vannak, és a sárfolyam ellen tehetetlenek vagyunk – nyilatkozta lapunknak Tóth Lucia Krisztina, Kisrécse polgármestere.
Nagykanizsa külső városrészei is megkapták az égi áldást. Palint kettévágta az ár, a helyi lakosok több területen segítették a védekezést, kerítést bontottak, és utat engedtek a lezúduló csapadékmennyiségnek. A lakóingatlanokat sikerült megvédeni, de több garázs, pince és számos konyhakert is elázott. A Palin határában lévő Förhéncet sem kímélte az áradat, a két hegyhát közti összekötő út egy szakaszát gyakorlatilag elmosta az özönvíz. Szabó István, a Via Kanizsa vezérigazgatója elmondta, hogy a helyreállítási munkák finanszírozásához az önkormányzat az országos vis maior keret terhére nyújt be támogatási kérelmet.
Az aratást is leállította az extra mennyiségű csapadék
Közel 150-200 mm csapadék hullott le egyetlen nap alatt, nagy intenzitásban, elsősorban a Nagykanizsától keletre fekvő területeken, ezzel nagy kárt okozva a még be nem takarított mezőgazdasági kultúrákban. Az esőzés hatásai lelassították, több helyen le is állították a betakarítási munkákat. Tislerics Antal mezőgazdásznak Murakeresztúron öt hektár búzáját vitte el a villámárvíz, de van olyan gazda, akinek húsz hektár szójáját öntötte el a víz.
Murakeresztúron a mezőgazdasági károkon túl feketévé és bűzössé vált a Principális-csatorna vize. A nagy esőzések miatt szennyező anyagok is kerülhettek a vízbe, ami miatt számos folyami rák elpusztult. Ezek az állatok védettek, eszmei értékük eléri az ötvenezer forintot.
A halakat sem kímélte az áradás
Mellkasig érő vízben próbálták menteni a horgászok a halakat a Csónakázó-tónál Nagykanizsán. A halak a magas vízszint miatt jutottak ki a tóból, és a túlfolyón keresztül a patakmederben sodródtak Ligetváros és Miklósfa felé. Amennyi halat csak tudtak, mentőhálóval kiemeltek és visszavittek a tóba.
– Az képtelenség, hogy ebben a helyzetben valaki olyan műveletet végezzen, hogy halveszteség ne történjen. Ilyen nincs a világon. Két dolgot kellett szem előtt tartani. Mi a fontosabb, az emberélet vagy a hal – mondta el Németh László, a Vasutas Horgászegyesület elnöke.
Állami támogatás nélkül nincs elég anyagi forrásuk
A rengeteg víz a galamboki horgásztó gátját is átszakította, a távozó vízmennyiség pedig egy egész dombot mosott el. A katasztrófavédelem a horgásztó teljes leürítésére kötelezte a települést, ezt szeptember 30-ig kell megtenniük. Egyelőre úgy tűnik, ez nem oldható meg úgy, hogy a tóban élő halak megmeneküljenek. A galambokiak azt remélik, hogy a határidőig ki tudnak találni egy olyan módszert, melynek segítségével a lehető legkevesebb halat veszítik el. Szabó Tamástól, Galambok polgármesterétől megtudtuk, hogy a károk helyreállítását már megkezdték a településen, de állami segítség nélkül befejezni nem tudják. A közeli Miháldon is hasonló a helyzet, Gedő Sándor, polgármester a káreseményt követően beadta a pályázatot a vis maior alapba, amit azonban a következő napon már vissza is dobott az Államkincstár azzal az indokkal, hogy a külterületi helyrajzi szám miatt nem támogatható a helyreállítás.
A vihar nyomait a legtöbb helyen már eltakarították, de az özönvíz okozta károkat még mindig csak becsülni lehet.
Körtvélyessy Vivien