Katonavárosnak katonai emlékhely

facebook megosztás

A július 13-i soron kívüli közgyűlés nyolc igennel (ÉVE-frakció) és hét tartózkodással (Fidesz-KDNP- frakció) döntött arról, hogy „A Nagykanizsa Város Katonai Emlékművet az épülő Sport-és rendezvénycsarnok közvetlen környezetében kívánja elhelyezni.” Az emlékmű elhelyezésének előkészítése során tervdokumentációt készíttetnek.

A volt Dózsa György Laktanya is egykor ezen a területen helyezkedett el, ezért lehet méltó helyszíne az emlékműnek is, hogy Nagykanizsa ne feledje el katonavárosi múltját.

Az elkészült vázlatterv dokumentációja rögzíti az emlékmű pontos helyét, az alapozást és a műszaki tartalmat, a környezet rendezését, megvilágítását, továbbá a látványterveket, amely a leendő csarnokkal együtt mutatja be az emlékmű későbbi elhelyezését.

Az eddigi tervezés részleteivel kapcsolatban Bodó László, az Éljen VárosuNk! Egyesület önkormányzati képviselője tájékoztatta újságunkat.

Mivel Nagykanizsa nagy katonai hagyományokkal rendelkező város, így az egykor itt szolgálatot teljesítő végvári katonáknak, honvédeknek, tiszteknek és a köztünk élő nyugállományú bajtársaknak szeretnénk az emlékhellyel méltó emléket állítani. Már 1496-tól 1600-ig Királyi Végvár volt, majd 1868-tól 1990-ig négy-öt laktanyában folyamatos katonai jelenlét volt, akár háromezer főt meghaladó létszámmal. A stilizált vár alaprajzi forma a Bécsi Hadilevéltár 16. századi alaprajza alapján készült, egy négy és fél méter sugarú befoglaló kör. Kilenc oszlop helyezkedne el a területen, csonka obeliszkek, melyek a kilenc katonai szervezetet jelképeznék, amik voltak a városunkban. Középen egy zászlórúd tenné alkalmassá az ünnepi szertartások rendezését és a folyamatosan fennlobogó zászló kiemelné a térpontot. Az obeliszkek a zászlót körülölelően védelmeznék. Az oszlopok „csonka” részén kerülne elhelyezésre a bronz dombormű, amin a volt laktanya neve, az alakulat megnevezése, fegyvernemi jelvénye, valamint egy harcjármű lenne látható. A zászló felőli oldalon pedig egy koszorútartó kapna helyet a megemlékezésekre. Az emlékmű bejárati részénél egy interaktív bemutató segítségével ismerkedhetnek majd meg a látogatók Nagykanizsa katonai alakulataival és a múltjával. Az emlékhely akár utcabútorként szolgálhatna találkozók helyszínéül, a falsávra ki lehetne ülni, de az építményeket a gyerekek ügyességi játékként is használhatnák. A megvilágítás által lenne este is jól látható az emlékmű az arra járók számára, kiemelkedve környezetéből. Várható látogatottsága a közelmúlt lokálpatrióta történeti üzenetének átadására is alkalmassá teheti.

Az emlékmű anyagi háttere

A képviselő azt is elmondta, hogy az emlékmű elkészítéséhez az anyagi forrást az önkormányzat 2021. évi költségvetése, a Honvédelmi Minisztérium pályázata, illetve lakossági adakozás biztosítaná. Szeretné, ha minél többekhez eljutna Nagykanizsán és a tágabb környezetünkben a lakossági adakozás fontossága a katonai emlékmű ügyében.

Remélhetőleg az emlékhely látványterve és a költségvetése minél hamarabb elkészül, ezek megléte után gőzerővel indulhat az egyes elemek pontos, végleges megterveztetése, a bronz domborművek öntése, az obeliszkek, illetve további részegységek beszerzése, beépítése. Mindezek természetesen csak az anyagi források megléte mellett történhetnek, ezért lenne fontos a lakossági adakozás is, amire szeretném felhívni a figyelmet.

„Nagyon fontosnak tartom, hogy Nagykanizsának legyen egy katonai emlékhelye.”

Móritz István szerint egy ilyen jelentős katonamúlttal rendelkező városnak ezen a  módon is meg kell erről emlékeznie.

Azt lehet elmondani, hogy nagyon gazdag katonamúlttal rendelkezik Nagykanizsa, és ezért fontos, hogy a meglévő katonai szobrokon kívül egy emlékhely jöjjön létre, ami összefoglalja Nagykanizsa város egész katonai múltját, ez egyben megtestesítené Kanizsa várának a szimbólumát is.

Körtvélyessy Vivien

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.