Percről percre a közgyűlésről (folyamatosan frissül)

facebook megosztás

Tegnap estig 55 pont került a hivatalos meghívóba, azóta 3 újabb javaslatot nyújtottak be a városatyák, így 52 előterjesztésről nyílt, 6 pontról pedig zárt ülésen tárgyalnak a képviselők. A legutóbbi ülésen elfogadták azt a módosítást, hogy a közgyűlések 14 órakor kezdődnek és legkésőbb 11-kor érnek véget. Aligha gondolunk túl merészet azzal, ha azon a véleményen vagyunk, hogy a képviselők ma maximálisan ki fogják használni az időkeretet: hosszú napunk, esténk lesz.

Egy kis visszatekintő: március 20-án - mindössze 9 nappal, a veszélyhelyzet kihirdetése után - Balogh László úgy döntött, visszahívja a tanácsnokokat, és kinevezi alpolgármesternek Bizzer Andrást, a Fidesz-KDNP helyi frakcióvezetőjét. A bejelentést a vírushelyzet alatt első számú és szinte egyetlen kommunikációs csatornájává váló közösségi oldalán tette meg a városvezető. A védekezés jegyében Balogh László csökkentette a képviselői tiszteletdíjat, valamint felfüggesztette a külső bizottsági tagok honoráriumát, ezzel 25 millió forintot spórolt meg. A történet komoly visszhangot váltott ki, az országos médiában sokáig volt téma. Nem csoda, hiszen pár nappal korábban a komlói és a szekszárdi polgármester is az ellenzéki többségű képviselő-testület fölött hozott egy személyben döntéseket.

A május 16-ai sajtótájékoztatón - erre mi is meghívást kaptunk - ismertette a költségvetés módosításait Nagykanizsa polgármestere és alpolgármestere. Kiderült: a szakértői becslés szerint a járványhelyzet miatt 926 millió forint adókiesést kellett kompenzálnia a városvezetésnek. Ennek következtében - az egészségügyi, a szociális és a vállalkozói szférát kivéve - minden területre kevesebb támogatást ad az önkormányzat. A városvezetés által korábban létrehozott 150 millió forintos veszélyhelyzeti alap megmarad, ebből - új intézkedésként - a munkájukat elvesztő kanizsaiakat támogatnák, valamint lakhatási segélyt is igénybe lehet venni. A vállalkozók kisegítésére a városvezetők 125 millió forintot terveztek, s ehhez hozzá jöhet még az állam nyújtotta forrás, valamint az önkormányzati tulajdonú helységek 70 százalékos bérleti díj kedvezménye. Ezen kedvezményeket az ÉVE-frakció is támogatja, ugyanakkor nem olyan áron, hogy a városvezetés több mint 150 millió (!) forintot von el az önkormányzati cégektől. Az elvonásokban egyébként a Kanizsa Médiaház is érdekelt, az éves támogatási összeg közel egyharmadát vonja el az új költségvetés.

Múlt héten az Országgyűlés elfogadta a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényt, valamint jóváhagyta az átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló jogszabályt. Június 18-án sajtótájékoztatót is tartott Balogh László és Bizzer András - erre a Kanizsa Médiaházat nem hívták meg - , az ott elhangzottakról csak a közösségi oldalról és a megyei napilapból értesülhettünk. A polgármester hangsúlyozta: a gyors döntéseknek köszönhetően sikerült megvédeni a városi idősotthon lakóit, valamint az is segítette a védekezést, hogy a teljes lakosság még időben kapott maszkot a várostól.

Amennyiben értékelni kéne a veszélyhelyzet alatt Kanizsán uralkodó politikai hangulatot, úgy elmondhatjuk: az eleje és a vége lett igazán feszült. Az elmúlt napokban ugyanis nyílt üzengetés, már-már a határokat súroló politikai harc ment a közösségi oldalon. Heves vitákat váltott ki a kanizsai közéletben a maszkok ügye, a református óvoda beruházási költségeihez adott plusz támogatás, s a legnagyobb kommentháborút a Zalaszántói Lokálpatrióta Egyesületnek megítélt juttatás és a trianoni békediktátum aláírásának százéves évfordulójára emlékező gránittábla tervezete váltotta ki. Hát ilyen előzmények után, s ilyen hangulatban indul 2020 harmadik közgyűlése.

Balogh László az ülés megnyitásakor elmondta, nem akar botrányt. Egy friss hírrel is szolgált, mely szerint ma Nagykanizsán járványügyi megfigyelés alatt egyetlen ember sem áll. Hangsúlyozta: folyamatosan egyeztetett a kanizsai kórházigazgatóval, rendőrkapitánnyal, s büszke a hivatal által a veszélyhelyzet alatt, folytatott munkára. „Bemutatta” alpolgármesterét, aki - elmondása szerint - - sokat segített neki a védekezés megfelelő kialakításában. A maszkok ügyével kapcsolatban megjegyezte, hogy ezt ő is felemlegetheti, de pozitív előjellel, hiszen a város teljes lakossága megkapta a védőfelszerelést, ami bizonyosan segítette azt, hogy Kanizsán pozitívan alakultak a járványügyi mutatók. A polgármester köszönetet mondott mindenkinek, aki a frontvonalban teljesített szolgálatot Nagykanizsán.



Balogh László: Kanizsa jelesre vizsgázott a járvány elleni védekezés során (Fotó: Horváth Zoltán)

Kiemelte, hogy Nagykanizsa és az ország elkerülte a tömeges megbetegedések szintjét, ugyanakkor a megfelelő következtetéseket le kell vonni, hiszen a vírus még nem tűnt el, könnyen lehet, hogy lesz második hullám. Véleménye szerint az utóbbi hónapokban csak az egycsatornás - a Facebook használata - kommunikáció volt csak az egyetlen járható út. Végezetül kérte a közgyűlés tagjait, hogy mindenki őrizze meg úriember mivoltát. Zárásul közölte: miután Bizzer András (Fidesz) alpolgármester lett, így mától a Fidesz-frakció vezetői posztját Szabó Szilárd tölti be.

A 20 perces köszöntő után a napirendi pontok változásait jelentette be a városvezető, például a Bálits Károly Vívóterem korszerűsítésével kapcsolatos döntést zárt ülésen tárgyalja a közgyűlés.

A tájékoztató után Fodor Csaba (ÉVE) kapott szót. Kiemelte, hogy a polgármester 20 percet elvett a közgyűlés idejéből az önfényezésére. Majd módosítókat javasolt, egyebek mellett több pont tárgyalását előre hozta, azért, hogy a jelenlévő vendégeket érintő ügyeket kezdésként tárgyaljak. Majd több javaslatot tett arra, hogy mely napirendi pontokat vegyenek le a mai közgyűlésről. Ezek szerint nem tárgyalnak ma a képviselők a 9,10,12,13,15,16,25,27,28,32,33,34,35, 36,37,38,39,41,47-es pontot és Radics Bálint tegnap este benyújtott, a Bocskai utcai csapadékvíz elvezetéssel kapcsolatos előterjesztéséről.

Erre reagálva Bizzer András alpolgármester tette fel a kérdést, hogy az ÉVE-frakció miért is akarja a Kanizsa Rehab üzleti tervét zárt ülésen tárgyalni, talán azért mert a vezető 500 ezres fizetését 800 ezerre akarják emelni, s kétszer 20 millió forint hitelt akar felvenni a cég? Véleménye szerint az előző ciklus csak azért dolgozott, hogy a városi cégeknek ne kelljen hitelt felvennie, ezt pedig az Éljen VárosuNk! Egyesület most sutba dobja.



Bizzer András szerint több kérdést is felvet, hogy az ÉVE miért akarja a Kanizsa Rehab üzleti tervét zárt ülésen tárgyalni (Fotó: Horváth Zoltán)

Fodor Csaba (ÉVE) reflektálásban ismét felsorolta a módosítani kívánt pontokat. Majd kifejtette azt is, hogy felveszik a mai pontok közé: a polgármester veszélyhelyzeti döntéseit, az SZMSZ módosítását, az egészségügyi dolgozók béremelésének kérdését, valamint a Város napjának szervezését. Véleménye szerint amennyiben a polgármester nem tűzi napirendre az SZMSZ módosítását, úgy a július 13-ai közgyűlés után megszűnik a közgyűlés szervezeti működési rendje.

Heves vitát hozott az SZMSZ módosítási javaslat. Balogh László a város jegyzőjétől kért segítségét, hogy ezt ma felvehetik-e napirendi pontra. A jegyző álláspontja szerint nem. Majd Erdős László (Fidesz) kért szót, aki kifejtette, az SZMSZ módosítása nem más mint nyílt zsarolás. Ezt pedig ő elutasítja.



Erdős László szerint az SZMSZ módosítására tett javaslat nyílt zsarolás (Fotó: Horváth Zoltán)

Bizzer András szerint az SZMSZ kérdésre az ÉVE már utalt a Facebook-oldalán, tehát ez csak arról szól, hogy a polgármester kabinetének tagjait kirúgják, tehát embereket tegyenek munkanélkülivé.

Károlyi Attila (ÉVE) szerint Erdős László felszólalása nem volt méltó a közgyűlés nívójához. Kifejtette: a Kormányhivatal azért hagyta jóvá az alpolgármesteri kinevezést, mert ezt indokolta a pandémia. Ez azonban véget ért, így Bizzer András megbízatása is lejárt.



Károlyi Attila szerint Bizzer András alpolgármesteri ideje lejárt (Fotó: Horváth Zoltán)

Balogh László szavazásra kívánta bocsájtani a 20 napirendi pontot, amit az ÉVE levenne, illetve az SZMSZ módosításán kívül azt a 4 előterjesztést, amit felvenne.

A szavazás előtt Fodor Csaba kért szót: elmondta, hogy a polgármester nem válogathat a közgyűlési többséget adó frakció előterjesztései között, amit ők benyújtanak, azt kötelessége megszavaztatni. Hozzátette: Balogh László regnálása alatt csak a gátja volt a normális hivatali munkának, hiszen szakemberek helyett olyan embereket vett fel, akik nem csinálnak mást, csak Facebook-posztokat fogalmaznak.

Ismét a jegyzőhöz fordult a polgármester, aki megismételte, hogy az SZMSZ módosítását most nem veheti napirendre a közgyűlés. Ezt követően a Fidesz-frakció új vezetője, Szabó Szilárd, valamint Bizzer András alpolgármester is elutasította a részvételt egy jogellenes szavazásban.

1 óra 20 perc után nem jutott el oda a közgyűlés, hogy a módosításokról szavazzanak, a polgármester tanácskozási szünetet rendelt el. A szünet előtt a rendőrség képviselői azt kérték a képviselőktől, hogy szóljanak nekik, amikor az ő ügyük is sorra kerül, mert eddig a „semmiért ültek itt”.

A 15 perces szünet után szavaztak a képviselők. Eldőlt: tárgyalni fognak az SZMSZ-ről és a módosításokat is elfogadta a közgyűlés.



Fodor Csaba hangsúlyozta: a polgármester nem szemezgethet az ÉVE javaslati közül (Fotó: Horváth Zoltán)

A 45-ös ponttal kezdődött a közgyűlés tárgyalási szakasza. A Nagykanizsai Katasztrófavédelmi Kirendeltség tavalyi beszámolóját elfogadták a képviselők. Ezt követte a 44-es pont, azaz a rendőrkapitányság által üzemeltetett kamerarendszer működtetéséről szóló beszámoló. A vendégek nem tettek szóbeli kiegészítést a benyújtott dokumentumokhoz. A jelek szerint vetítettképes prezentációt is hoztak a rendőrség képviselői, ezt azonban nem adják elő. Valószínűleg a több mint másfél órás csúszás miatt.

Károlyi Attila elnézést kért a képviselők nevében.

Radics Bálint - miután az okoszebrák kérdése lekerült a napirendről - ezen technikai újítás eddigi használatáról, annak eredményeiről kérdezte Berke László kapitányságvezetőt.

Berke László szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez egy viszonylag olcsó és nagyon hatékony technika, így mindenképp javasolná az okoszebrák kanizsai használatát is.

Fodor Csaba is megköszönte a rendőrök vírusidőszak alatt nyújtott munkáját, majd arra kérte a kapitányságvezetőt, hogy bármilyen javaslata van, melyek segíthetik azt, hogy Kanizsán kevesebb legyen a közúti baleset, forduljon a közgyűléshez, az ÉVE-frakció támogatni fogja ezeket a javaslatokat. 

Dénes Sándor (Fidesz) is megköszönte a rendőrök munkáját, majd kifejtette, hogy ezen kiemelkedő munkának köszönhető, hogy Kanizsán rend és béke van. A beszámolót elfogadta a közgyűlés.

A rendőrkapitányságon üzemeltetett kamerarendszer témájával kapcsolatban Berke László kiegészítésként elmondta, hogy a közgyűlés a pandémia előtt már támogatta azt, hogy újabb kamerákat vásároljanak, azonban a védekezésre hivatkozva ez nem történt meg. Kérte a képviselőket, amennyiben lehetséges, újra támogassák ezt az ügyet. A beszámolót ellenszavazat nélkül fogadták el a képviselők. 

A 29-es pont következik, ami a helyi autóbusz-menetrend változásairól szól. A Pénzügyi és Gazdasági Bizottság is tárgyalta ezt a kérdést, módosításokat is tett. Idesorolható az a tervezet, hogy a vasútállomásra könnyebben, gyorsabban és egyszerűbben juthassanak el a kanizsaiak.

Károlyi Attila a MÁV járattörlései iránt érdeklődött. Azt kérte a polgármestertől, amennyiben erről van információja, azt ossza meg a közgyűléssel. A polgármester szerint ebbe felesleges belemenni, hiszen pontosan le van írva az előterjesztésben.

Bizzer András kért szót: elmondta, hogy támogatja az ÉVE módosításait, hogy felmérjék, van-e igény újra a 33-as buszra, illetve arra, hogy a Kanizsáról Budapestre tartó buszok a Keleti városrészben is álljanak meg. Az előterjesztést elfogadták a képviselők, majd zárt ülést rendeltek el.

Mintegy 2 órás zárt ülés után újra nyílt tárgyalással folytatják az ülést a képviselők. A folytatás utáni első pontként a polgármester veszélyhelyzeti döntéseit tárgyalják.

Károlyi Attila felszólalásában ismertette a határozati javaslat első pontját: ez pedig Bizzer András alpolgármesteri tisztségének és az ezért járó javadalmazásának megvonása. Hozzátette: a kormány megszüntette a veszélyhelyzetet, így az alpolgármesteri kinevezés is hatályon kívül esik. Hozzátette: felháborítónak tartja, hogy a polgármester a közgyűlésen együttműködést kért, közben a Facebook-oldalán és Péter Árpád segítségével rádióban és egyes sajtóorgánumokban kizárólag hazugnak, csalónak, megtévesztőnek és szivárványos koalíciónak bélyegzi a közgyűlési többséget adó Éljen VárosuNk! Egyesület képviselői összefogását.

Balogh László ismét a jegyzőhöz fordult, aki elmondta, Károlyi képviselő által említett törvény kimondja, hogy ebben a formában az alpolgármesteri kinevezés nem szűnhet meg.

Károlyi Attila - a törvény pontos szövegét felolvasva, részletezve - kifejtette, hogy ezzel nem ért egyet, sőt, ez az indok egy öngól volt a polgármestertől. Hozzátette, ők nem visszavonni akarják a kinevezést, hanem megszüntetni azt.

Erdős László kért szót: amivel az ÉVE támad, az egy hamis érv. Hiszen járványhelyzet volt, így elemi érdek volt, hogy legyen alpolgármestere a városnak. Véleménye szerint ezt a határozatot semmilyen jogalappal nem lehet támadni. Kéri a polgármestert, hogy ne adjon jogalapot arra, hogy újabb jogsértő állapot jöjjön létre.

Schauta Marcell kért szót, majd azt a kérdést tette fel, hogy hol az arányosság és szükségesség abban, hogy egy alpolgármestert nevezett ki a polgármester, azt is a saját frakciójából, holott a veszélyhelyzet előtt többször egyeztettek arról, hogy az ÉVE akár 2 alpolgármestert is adhat, ha a Fidesz is delegálhat egyet.



Schauta Marcell: hol az arányosság és szükségesség abban, hogy egy alpolgármestert nevezett ki a polgármester? (Fotó: Horváth Zoltán)

Majd Fodor Csaba hangsúlyozta: ő egy ilyen felolvasás után nem hajlandó polgármesternek szólítani Balogh Lászlót. Ő visszaélt a vírus okozta hatalmával. A Fidesz-frakciót pedig sosem érdekelte az Éljen VárosuNk! Egyesület képviselőinek véleménye, amire jó bizonyíték az, hogy a költségvetés átalakításakor tartott sajtótájékoztató előtt át sem nézte az ÉVE véleményét. Szerinte lehet vitatkozni azon, hogy jogos-e az alpolgármesteri döntés. Azt az ÉVE is tudja, hogy az alpolgármester személyéről a polgármester dönt, így visszahívni nem tudják Bizzer Andrást. Ezért nem ehhez a jogformához nyúltak, hanem ahhoz, hogy a döntés a veszélyhelyzet végével hatályon kívül esik.

Bizzer András jogi csűrés-csavarásnak minősítette az ÉVE előterjesztését. Példaként hozta fel a brit miniszterelnök megbetegedését, ez is indokolta, hogy miért nevezett ki Balogh László alpolgármestert. Ő továbbra is teszi a dolgát, hiszen hisz abban, hogy a választók ezt várják tőle, s örülnek annak, hogy végre van alpolgármestere a városnak. A polgármester elmondta, hogy nem fog szavazást elrendelni. Károlyi Attila azt a kérdést tette fel, hogy az SZMSZ szerint az előterjesztésről szavazni kell. A jegyzőnő szerint csak akkor, ha az nem jogsértő, viszont, ha Nagykanizsának újra nem lesz alpolgármestere, az jogsértés.

Károlyi Attila szerint a polgármester jól gondolja meg mit lép, mert lehet nem lesz közgyűlése. Balogh László úgy döntött, hogy nem rendel el szavazást.

Ezt követően Balogh László különböző veszélyhelyzet alatt hozott döntéseinek módosításairól hozott döntést a közgyűlés. Egy szavazás után azonban jött a táblaügy, illetve a Civil és sportszervezetek támogatása sorról elvont 4,4 millió forint kérdése. A polgármester szünetet rendelt el.

A szünet után Balogh László elmondta, hogy annak idején a Nagy-Magyarország-emlékmű kiásása is alig ment át az akkori közgyűlésen, arra az „igenére” a legbüszkébb politikusi karrierje során. Véleménye szerint az az emlékmű szakrális hely. Kifejtette sajnálja, hogy az ÉVE oldalán nem érzi mindenki fontosnak azt, hogy elkészüljön az új tábla, amit egy alapítvány támogat.

Bizzer András is csatlakozott a polgármesterhez. Hangsúlyozta, hogy az egész költséget be kellett építeni, átcsoportosítani a költségvetésbe, de ez csak egy technikai lépés volt. S ezt kiforgatták úgy, hogy a város ad kölcsön. Ez politikai lépés volt, semmi más.

Fodor Csaba azt a kérdést tette fel, hogy mi köze van ennek az átcsoportosításnak a veszélyhelyzethez, a sürgősséghez?

Károlyi Attila kikérte magának azt a megjegyzést, hogy az „ő oldalukat nem érdekli Trianon”. Kikérte a Fidesz azon politikáját, hogy ők kisajátítják maguknak Trianon fájdalmát.

Balogh László szerint egészen prózai okai vannak annak, hogy el kellett indítani ezt a folyamatot, például idesorolható az, hogy Olaszországból nem érkezett volna meg időben a gránittábla.

Berta Krisztián kért szót, majd hangsúlyozta, éppen elég idő lett volna az előző közgyűléseken erre forrást biztosítani, s már 1920-ban is tudni lehetett, hogy 2020-ban lesz a döntés 100 éves évfordulója.

Szabó Szilárd reflektált, felszólította Berta Krisztiánt, hogy ezt a kérdést ne viccelje el. Ezt kisebb felhördülés váltotta ki a közgyűlésen. Majd folytatta, hogy csak most tudták a pontos költségeket felmérni, ezért kellett ezt a döntést meghozni. Illetve augusztus 20-án méltó ünnepség részeként lehetne átadni a táblát.



Szabó Szilárd lett a kanizsai Fidesz-frakció új vezetője (Fotó: Horváth Zoltán)

Schauta Marcell arra világított rá, hogy ki is kérte pontosan az augusztus 20-ai időpontot. Az alapítvány vezetői vagy a város? Az ügy részleteit pedig teljesen zavarosnak minősítette.

Gábris Jácint (ÉVE) véleménye szerint ezen a közgyűlésen kellett volna bejönnie egy előterjesztésnek a tábláról. Úgy érzi, egy véleményen vannak a polgármesterrel Trianon kérdése kapcsán, de ezt a kérdést nem így kellett volna intézni.

Dénes Sándor (Fidesz) is felszólalt. Elmondta, már tavaly szóba jött, hogy egy méltó tárgy állítson örök emléket a 100 éves jubileumnak. Kifejtette: egyszerűen nem érti, hogy lehet az, hogy ez a tábla kérdés már 40 perces vitát fog generálni. Hangsúlyozta: ez a tábla a közgyűlési támogatás nélkül is állni fog. Kifejtette azt is, hogy a mai közgyűlésen többször azt érezte, hogy feláll és befejezi politikai pályáját. Arra kérte a képviselőket, hogy tiszteljék a polgármestert.

Horváth Jácint (ÉVE) kiemelte: politikai értelemben el lehet fogadni azt, hogy a költségvetési, tanácsnoki kérdésben nem egyeztet a polgármester az ÉVE képviselőivel, az érthető, de az sokkal kevésbé, hogy egy olyan ügyben, mely valóban összekovácsolja a magyarságot, miért ne lehetett volna tárgyalóasztalhoz ülni.

Károlyi Attila egyetértett Horváth Jácint felvetésével, valamint hozzátette, hogy tiszteljék a polgármestert, ha ő a Facebook-oldalán egy bejegyzésen belül háromszor szólítja szivárványkoalíciónak az Éljen VárosuNk! Egyesületet.

Fodor Csaba frakcióvezető újra ismertette az előterjesztést. A pontos fogalmazás szerint a közgyűlés tudomásul veszi a táblaállítás szándékát, de további egyeztetésre megfelelő dokumentumokat kérnek a képviselők, szeptember 30-ig. Ezt 8 igen, 6 nem és 1 tartózkodás mellett elfogadták a képviselők.

Ezt követően Balogh László nyújtott be egy előterjesztést, mely szerint tulajdonosi hozzájárulást kért ahhoz, hogy közadakozásból állítsák a táblát. Ezt 7 igen, 0 nem és 8 tartózkodás mellett a közgyűlés nem fogadta el.

A következő kérdés a military versenyre a veszélyhelyzet ideje alatt megítélt 1.5 millió forintos támogatás. Kiderült, hogy a kifizetés már megtörtént. Közben viszont a közgyűlésen a Zalaszántói Lokálpatrióta Egyesületnek megítélt juttatás került előtérbe.

Gábris Jácint kért és kapott szót. Ő személyesen meg volt említve a könyvvel kapcsolatos polgármesteri Facebook-posztban. Cáfolta azt, hogy ő személyesen vitte volna be a könyvet a hivatalba. Elmondta pontosan felírta, hogy március 9-én, telefonon beszélt a szerzővel, s a kérelmet a polgármesternek adták le, nem neki. Ugyanakkor az ügyet támogatja, de ebben a témában is súlyos félreértések voltak. A kiadványt ő azóta se látta, de a szerzővel már beszélt, s elnézést kért a város nevében azért, hogy ő is bele lett sodorva ezekbe a félreértésekbe. Amennyiben ismerte volna a frakció pontosan ezt a kezdeményezést, akkor semmilyen probléma nem lett volna ebből a könyvkiadásból.



Gábris Jácint szerint megfelelő egyeztetések mellett nem lett volna vita a Zalaszántói Lokálpatrióta Egyesület könyvkiadásából (Fotó: Horváth Zoltán)

Fodor Csaba szerint teljesen mindegy, hogy megtörtént-e a kifizetés a könyv, a lovastusa kérdésében. Ismét kérte a városvezetőt, hogy szavaztassa meg az SZMSZ módosítását.

Horváth Jácint kifejtette: a módosított SZMSZ szerint kevesebb tanácsnok lesz, s azt is elrendelik, hogy a tanácsnokok ne lehessenek bizottsági elnökök. Ezért azt is megnevezte, hogy frakciótársai közül kik lesznek az új bizottsági elnökök. Így két jogon nem vehet fel senki fizetést.

Balogh László tette fel a kérdést, hogy ezek szerint az ÉVE színeiből mindenki tanácsnok vagy bizottsági elnök lesz? Szabó Szilárd feltette a kérdést, hogy ez alapján ők járjanak-e bizottsági ülésre? Véleménye szerint ők fizetés nélkül is teszik a dolgukat, de ezzel a módosítással ellehetetleníti az ÉVE a bizottságok érdemi munkáját. Bizzer András szerint ez a lépés nem szól másról, minthogy 8 ÉVE képviselő fizetése emelkedjen, míg a fideszes képviselőké csökken. Itt pontos fizetési adatokat is hozott. A jelentős csökkentésről hangsúlyozta: azt a kormánypárt képviselői el is tudnák fogadni, de ez nyílt megkülönböztetés, hiszen duplája lesz az Éljen VárosuNk! Egyesület képviselőinek fizetése. Szerinte ez nem más mint nyílt bosszú, a veszélyhelyzet alatt hozott döntések miatt.

Fodor Csaba szerint, ha Bizzer András lemond, rögtön lesz forrás a megfelelő javadalmazásra. Horváth Jácint elmondta ők ajánlottak több bizottsági elnöki posztot, a Fidesz-frakció által látszategyeztetésnek hívott tárgyalás során. Hangsúlyozta: a kormánypárt oldalának fizetése 2.8 millió forint, míg az ÉVE oldalé 2.4 millió.

Szabó Szilárd szerint aránytalan ez az összehasonlítás, hiszen egy főállású polgármester honoráriumát is beleszámolja, szemben a tanácsnokokéval.

Fodor Csaba arra kérte a Fidesz-frakció tagjait, hogy ne siránkozzanak, fejezzék be a méltatlan vitát és fogadják el, hogy ezt a helyzetet hozta a koronavírus-járvány, hiszen az ÉVE-frakció tagjai is elfogadták az elmúlt időszak megszorításait. Bizzer András szerint senki nem siránkozott, csak azt kifogásolják, hogy az ÉVE képviselői megemelik saját fizetésüket. Véleménye szerint a 2019-es színvonalon vannak a veszélyhelyzet végén, s ezt az ÉVE még meg is emeli. S arra is rávilágított, hogy a tanácsnoki poszt SZMSZ-be foglalása nem Cseresnyés Péterhez, hanem egy szocialista polgármesterhez köthető. Szavazás: elfogadták a módosítást, így 3 tanácsnok lesz az 5 helyett. A posztra Berta Krisztián, Gondi Zoltán és Bodó László kapott megbízást, ezzel véget ért az első napirendi pont, 21 óra 01-kor. Az ülés maximum 23 óráig tarthat.

A második pont nem hozott vitát.

A 3. pont, azaz a 2019-es költségvetési beszámoló kapcsán Bizzer András elmondta, hogy a könyvvizsgálói jelentés is azt bizonyítja, hogy tavaly jó állapotban volt a város. Kiemelte az uszoda- és az óvodafejlesztést. Hangsúlyozta: ezek a pályázatok a fideszes városvezetés regnálása alatt lettek beadva, így az átadások nekik és a városfejlesztő cég leváltott vezetőjének köszönhető. A rendeleti javaslatot ellenszavazat nélkül fogadta el a közgyűlés.

Az 5. pont, a költségvetési maradványok felosztása, illetve a 2020-as költségvetés módosítása. Horváth Jácint két módosítót nyújtott be, ezekről Bizzer András elmondta, hogy hátráltatják a polgármester jogköreit. Majd kitért a református óvoda ügyére. Hangsúlyozta: ők a szabad felhasználású forrást vonták el a város óvodáitól, ami érthető lépés pandémia alatt. S a református óvodának nyújtott plusz támogatás egy 400 milliós projektet segített elő. Szerinte nem kellene egy ilyen fejlesztést megtorpedózni azzal, hogy elvonják a költségvetésből az odaítélt 7 és félmillió forintot. Részletezte azt is, hogy 26 pályázat érkezett be a kanizsai vállalkozások támogatására létrehozott kezdeményezésre, majd ismertette saját módosító indítványait, így például azt, hogy építsenek új parkolókat a Keleti városrészben. Majd Tóth Nándor is ismertette módosító javaslatait, kérte, hogy legalább 1 okoszebrát mindenképpen építsenek ki a városban.

Fodor Csaba szerint a fideszes javaslatok már mind előkerültek még Dénes Sándor polgármestersége alatt, mégsem biztosított rá forrást az akkori városvezetés. Kifejtette, hogy szerinte az önkormányzat jelenlegi költségvetése nem áll úgy, hogy el lehessen fogadni a Fidesz-frakció módosítóit.

Horváth Jácint szerint, ha elfogadják azokat a javaslatokat, melyeket a Fidesz-frakció most benyújtott, akkor nem marad forrás a Batthyány-gimnázium energetikai korszerűsítésére. S hiányolta azt, hogy Bizzer András nem tette szóvá a kormány által elvont gépjárműadót.

Bizzer András utalt arra a hírre, hogy Berta Krisztián és Gábris Jácint 37 módosító indítványt dolgozott ki közösen, melyeket a párt vezető politikusai be is nyújtottak Magyarország 2021-es központi költségvetésének tárgyalása során. Véleménye szerint ez akár jó is lehetett volna, de csak ajtóstul rontottak a házba, hiszen már benyújtott javaslatokat is most a magukénak tüntettek fel. Hangsúlyozta tárgyalni nem így kell a kormánnyal.

Berta Krisztián válaszában kifejtette, hogy a Budapest-Belgrád vasútvonalra, illetve a kormányzati kommunikációra, például a nemzeti konzultációra írt forrásból kért támogatást az által javasolt módosításokra. Azt is elmondta, hogy valóban vannak közte olyan pontok, melyeket Cseresnyés Péter is felvetett, de ezek után különösen érdekes, hogy az államtitkár, országgyűlési képviselő mégsem támogatta ezeket a módosítókat a parlamentben.

Először Horváth Jácint módosítóiról szavaztak a képviselők, 8 igen 4 nem és 3 tartózkodás mellett elfogadták. Bizzer András, Tóth Nándor, Erdős László, valamint Dénes Sándor javaslatait elutasították.

A 6. ponttal a fizető-parkolóhelyek igénybevételével kapcsolatban Bizzer András tett egy módosítót, mely szerint akik április elseje előtt vettek éves bérletet, azok jövőre kapjanak 25 százalékos kedvezményt. Ezt elfogadta a közgyűlés.

A Via Kanizsa üzleti tervének elfogadása kapcsán Tóth Nándor azt kérdezte, hogy 42 millió forinttal kapott többet a cég, mégis komoly problémák vannak a fűnyírással, mi ennek az oka, a munkaerőhiány vagy az alvállalkozók hiánya.

Szabó István kifejtette, hogy a belső területeken a Netta, míg a külső városrészeken a Via nyírja a füvet, s ez minden területen már minimum háromszor megtörtént. Fodor Csaba azt is kifejtette, hogy ez a két cég azért is került nehéz helyzetbe, mivel a kormány megvonta azt a lehetőséget, hogy közmunkásokat alkalmazzanak az érintett vállalatok.

Radics Bálint szerint több kérdést is felvet az, hogy a Via új vezetője veszteséggel zárta a 2019-es évet. A beszámolót a közgyűlés ellenszavazat nélkül elfogadta.

A következő pont a ma felvett napirendi pont volt, mely szerint a következő közgyűlés elé kell hozni a hivatali SZMSZ-t. Ezt Bizzer András ismét egy a polgármesterre erőltetett lépésként minősítette. Az indítványt elfogadta a közgyűlés.

Schauta Marcell kérte a közgyűlést, hogy azon alapellátásban dolgozó személyek, akik kimaradtak a kormány egyszeri juttatásból, őket kárpótolja az önkormányzat. Balogh László kifejtette: ő is tájékozódott a témában. Az indítványt ellenszavazat nélkül fogadták el a képviselők.

A következő pont a Város napja kérdése volt. Ezzel kapcsolatban Fodor Csaba elmondta: az ünnepi közgyűlést megtartaná a város, de magát a rendezvényt nem. Ezt augusztus 29-én rendeznék. 8 igen 0 nem és 2 tartózkodás mellett fogadta el a napirendet a közgyűlés.

A HACSuNK témája jön. Fodor Csaba szerint a kérdés az, hogy ebből az egyesületből a polgármester lépett ki vagy kizárták belőle a városi önkormányzatot. Balogh László szerint a kizárás oka az volt, hogy ezt a 400 milliós lehetőséget nem akarták politikai vitáknak kitenni. Hiszen a legutóbbi közgyűlésen Fodor Csaba élesen támadta ezt a konzorciumot. A kizárás azonban nem Balogh László döntése volt, de mindenki pályázhat, a kizárt városi cégek is. 

Fodor Csaba érdekes pikantériája van annak, hogy Papp János, Lehota János és a KonTuRplusz Egyesület elnöke, valamint Hella Ferenc úgy dönt, hogy kizárja a közgyűlést ebből a beruházásból. S az is érdekes, hogy 56 embernek építene a város egy több mint 100 milliós létesítményt. Ezért egy új módosítót terjeszt be: az ifjúsági centrummá történő átalakítást nem támogatják, a tervezett funkciók kialakításához, a programok szervezéséhez szükséges forrást nem terveznek a költségvetésbe, és továbbra is térítésmentesen biztosítják az épületet a Via-nak.

Balogh László szerint ez politikai bosszú.

Bizzer András szerint, amennyiben a tűzlépcső megépül, sokkal több mint 56 fiatal tölthette volna ebben a centrumban a szabadidejét. Véleménye szerint, amennyiben eldobja a közgyűlés ezt a lehetőséget, még az a lehetőség is felmerülhet, hogy a HACSuNK bepereli a várost. Ide kanizsai emberek pályázhatnának, uniós forrásokra. Ezt pedig az ÉVE eldobná, ez szerinte szégyen.

Károlyi Attila szerint nem kéne minősíteni a frakciót, egyszerűen fel kéne fogni, hogy a történelmi jelentőségű zsinagóga mellé nem szeretnének egy bulinegyedet építeni.

Horváth Jácint kifejtette: pontosan ez az egyesület zárta ki a közgyűlést bosszúból, csak azért, mert meg merték kérdezni, hogy mire költenék ezt a forrást. A javaslatot elfogadták.

Az ülés hétfőn folytatódik, a maradék időben 3 pontról tárgyalnak még a képviselők. A Principális híd, s a hozzá tartozó korlát felújításának és a hozzá tartozó járda felújítása nem várt vitát hozott. Mint kiderült, előzetesen ez a két elem nem volt betervezve. A vállalkozó a munkát elvégezte, de erről a Városfejlesztő Kft. is utólag értesült. A módosító javaslat szerint július 13-án ez a kérdés visszajön. Ezt 14 igennel elfogadták a képviselők.

Végén a BLG és 10 önkormányzati ingatlan energetikai felújítására benyújtott pályázatról döntöttek a képviselők. 

Hosszú este volt, de az ülés csak mára ért véget. Hétfőn 14 órakor folytatják a képviselők.  

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.