Vészesen fogynak a madarak
Vészesen fogynak a madarak Európában, így Magyarországon is egyre kevesebb fészket láthatunk. Az agrárélőhelyeken élő madarak állománya 2005 óta folyamatosan csökken. Bár ezzel párhuzamosan az erdei állomány átmenetileg gyarapodott, de 2019-től ez a növekedés is visszaesett.
A folyamatos természeti és az emberi hatások következményeként az elmúlt 10 évben a madarak száma kevesebb mint a felére csökkent az Európai Unió országaiban.
– Azt kell, hogy mondjam, hogy az emberi civilizáció és az ember tevékenysége kőkeményen belefolyik a természetes dolgokba. A madaraknak régen sem volt túl jó, tehát az időjárás, meg a ragadozók, s sok más egyéb tényező kőkeményen beleszólt az életükbe. Akkor is az életük arról szólt, hogy mennyire tudnak alkalmazkodni, viszont erre most rátesz még egy lapáttal az ember. Tehát nem elég, hogy van egy mediterrán ciklon és akkor északi széllel repülnek, s nincsen eső és egy hétig nem tudnak táplálkozni, és így tovább. Erre még az emberi tényezők, hogy elüti az autó, áramütés, vadásszák őket… rátesz még egyet. Felgyorsultak ezek az események – mondta el Lelkes András, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetvédelmi őre.
Szinte minden egyes fajról elmondható, hogy súlyosan csökkent a létszámunk, ezért különösen fontos lenne, hogy amennyire lehet, óvjuk őket. A Kanizsa Televízió stábja ellátogatott a palini ökoiskolába, ahol számon tartják a fecskefészkeket és a gyermekeket is arra tanítják, hogy óvják a környezetüket.
– Mi mindenre vigyázunk, ami itt élő és élőlény. A fecskéinkre meg különösen. Nem háborgatjuk a fészkeiket ez a legfontosabb dolog egyébiránt, valamit van egy szerencsés állapotunk, miszerint egy lovarda van mellettünk. Részben innen tudnak a fecskék a fészkeikhez építőanyagot beszerezni és onnan szállítják ide, valamint van innen 1-1.5 kilométerre egy szép nagy a halastó. Onnan is tudnak hozni ide különböző építőanyagokat. Többek közt sarat és iszapot – fogalmazott Suhai Zsolt, a Palini Inkey Boldizsár Általános Iskola igazgatója.
Suhai Zsolt azt is elmondta, a fecskéik évről évre visszatérnek hozzájuk. Jelenleg 20-25 fészek van az iskola környékén, de hamar észrevehető, ha fogynak, ugyanis ekkor a rovarok és a bogarak különösen elszaporodnak. Ezért is tartják nagyon fontosnak a védelmüket a palini intézményben.