Gyűrű helyett korona

facebook megosztás

Április 18-án mondta volna ki a boldogító igent Németh Renáta és vőlegénye, Horváth Dávid. Az időpontválasztás tökéletesnek bizonyult, hiszen múlt szombaton szikrázóan sütött a Nap, a fotózás helyszínéül szolgáló Erzsébet tér és környéke pedig teljesen virágba borult. A járvány azonban közbeszólt.



Fotó: Horváth Zoltán

A fiatal nagykanizsai pár egyike azoknak, akik a koronavírus miatt kénytelenek az esküvőt elhalasztani. Ők most újraterveznek.

Eleinte nagyon rosszul viseltük a helyzetet, aztán idővel elfogadtuk, hogy ezt mérte ránk a sors. Az esküvőnk napján kissé szomorúan keltünk, egész nap néztük az órát és mondtuk, hogy „Most lenne a polgári, most lenne a vacsora…” De már nem búslakodunk, inkább előre tekintünk, és örömmel várjuk a következő nagy napunkat – mondta Németh Renáta.

Ha nem sürgős, akkor várjanak

A járvány nem csak a pároknak, hanem a szolgáltatóknak is fejtörést okoz. A lapunk által megkérdezett szakemberek azt javasolják, ha nem sürgős a házasságkötés, akkor inkább várják meg vele a veszélyhelyzet végét. A nagykanizsai fiatalok esete nem egyedülálló, a szigorítások miatt ugyanis már 18 ezer tavaszi esküvőt kellett lemondani vagy átszervezni az országban. S hogy mi a legnehezebb a házasság előtt állók számára a jelenlegi helyzetben?

Pörzse Gabriella rendezvényszervező szerint a bizonytalanság mellett a megfelelő dátum kiválasztása. – A pároknál kétféle megoldás létezik – legalábbis mi ezt tapasztaljuk. Az egyik, akik ugyanazt az időpontot keresik nagyjából pont egy év múlva. A másik, akik megvárják, mit mondanak azzal kapcsolatban, hogy meddig húzódhat el a járvány – fogalmazott a Gabryella Esküvői Szalon tulajdonosa. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a párok többsége a lehetőségekhez mérten inkább az év másik felére szervezi át menyegzőjét.

Reni és Dávid is így tettek, ők várhatóan október közepén kelnek egybe. – Nagyon szerencsések vagyunk, mert a szolgáltatóink megértőek és rugalmasak voltak. Mindenkit át tudtunk csoportosítani az új időpontra, amiért plusz költséget sem számoltak fel. Azzal viszont már most kalkulálnunk kell, hogy a meghívók, a dátummal gravírozott ajándékok elvesztették aktualitásukat, ezért mindent újra kell csináltatnunk – mondta. Ha már szóba kerültek az anyagiak, nem árt tisztában lenni azzal, mennyivel is kerülhet többe az a bizonyos nagy nap. – A párok nagyrésze attól tart, hogy a szolgáltatók a hiányzó bevételeiket a jövő évben áremeléssel próbálják meg kompenzálni.

Az új lagzi drágább lesz?

Mi azt a koncepciót választottuk – a szalont és a rendezvényszervezést illetően is –, hogy megtartjuk a 2020-ban kalkulált árainkat azoknak az esetében, akik a meglévő szerződésüket már áthelyezték a jövő évre és le is fixáltuk, melyik napon lesz az elmaradt esemény. Ha pedig valamilyen kötelező áremelkedés lesz, akkor azt előre jelezzük nekik. Aki viszont egy teljesen új koncepciót választ, és mindent visszamond, annak nagy valószínűséggel a 2021-es árakkal kell már számolnia – árulta el Pörzse Gabriella. Az euró erősödése a forinttal szemben valóban okozhat többletkiadást.

A lapunk által megkérdezett virágkötő azonban nem látja jelét annak, hogy a virágok ára jelentősen emelkedne. – Ha normalizálódik a helyzet, nem gondolom, hogy bármiféle árnövekedés lehetne. Abban az esetben viszont, ha valaki gyöngyvirágból tervezett májusra vagy pünkösdirózsából egy júniusi esküvőt, azt szeptemberben amúgy is háromszoros áron tudnám megvenni. Ez viszont nem a koronavírus rovására írható, hanem annak tudható be, hogy egy tavaszi virág szeptemberben nem annyiba kerül, mint most – hangsúlyozta Vasicsné Csóri Andrea, aki szerint attól sem kell tartani, hogy nem lesz elegendő virág. – A veszélyhelyzet kihirdetését követő első két hétben, amikor senki sem tudta a virágosok közül, hogy megáll-e vagy működhet a gazdaság, pont beleszaladtam abba, hogy a saját kertem virágjaiból kellett csokrot kössek. A kérést szerencsére teljesítettük, de azóta nem fordult elő ilyen szituáció. Azt gondolom, ha bárkinek csokorra lenne szüksége, nem kell félnie attól, hogy nem lesz hozzá megfelelő választék. Már nyílnak a hazai virágok is, és bizony, olyan széles skálán dolgoznak a magyar vágottvirágot-termelők, hogy szinte mindent lehet tőlük kérni.

Házasodni egyébként – az előírásoknak megfelelően, szűk családi körben – a kijárási korlátozás alatt is szabad. A szolgáltatók viszont azt javasolják, ha nem sürgős a házasságkötés, akkor inkább várják meg vele a veszélyhelyzet végét.

Nagy Éva

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.