Pünkösd a népi kultúra jegyében
A népi kultúra jegyében telik a pünkösdi hétvége Nagykanizsán. Az egyik legnagyobb keresztény ünnepen mintegy száz néptáncos elevenítette fel a pünkösdhöz kapcsolódó zalai hagyományokat, majd népzenei és -táncegyüttesek vették birtokba az Erzsébet téri színpadot. Pünkösdhétfőn folytatódik a bemutatók sora, de előtte még, délelőtt ökumenikus istentiszteletet tartanak a belváros szívében.
Pünkösdi köszöntővel kezdődött a programsorozat az Erzsébet téren, ahol csaknem száz néptáncos mutatta be, hogyan is ünnepeltek régen Zalában.
– Magának a köszöntésnek az a lényege, hogy házról házra járnak a lányok, és a gazdának egészséget, bő termést kívánnak, cserébe pedig kis ajándékot kapnak – mondta el kérdésünkre Tóth István „Csonti”, a Zalagyöngye Táncegyüttes művészeti vezetője.
A lányok hófehér ruhája a tisztaságot jelképezi (Fotó: Gergely Szilárd)
A néptáncosok más pünkösdi hagyományokat is felelevenítettek.
– Elsősorban a kiskirálynét táncoljuk körbe, és közben éneklünk – fogalmazott Lakatos-Szakos Lili.
A hagyományőrzők nagy része a Szikrákban táncol, de más gyerekek is csatlakoztak a programhoz.
– A Piarista-iskolával táncolnak ők együtt, illetve a saját utánpótlás csapatukkal, a Gyöngyszemekkel. A piarista tanulókat Tőtős Hortenzia tanította be a kérésünkre, így most két pünkösdi kiskirálynét is fogunk egyszerre látni – magyarázta Szakos Lilla, a Szikrák Táncegyüttes társvezetője.
Dénes Sándor polgármester és Szakos Lilla néptáncos, háttérben a pünkösdi köszöntés résztvevőivel (Fotó: Gergely Szilárd)
A fiatalokat a Zalagyöngye, az Árvácska Dalkör és a zalaegerszegi KISZÖV Szenior Néptánc Együttes kísérte. A résztvevőket Dénes Sándor köszöntötte.
– Az egyházi ünnepeink közül, a húsvét és a karácsony mellett a pünkösd az egyik legfontosabb ünnep, amire emlékeznünk, s amit ünnepelnünk kell mindannyiunknak, a város közösségének – vélekedett a polgármester.
A népi szokás és a liturgia összeér: ünnepet tart – erről Nyeste Pál atya, a Piarista-iskola igazgatója beszélt.
– A pünkösdölőnek a hagyományőrző és a mostani kultúrába beavató ajándéka az Isten örömét jeleníti meg. Ez a fontos, hogy a derű és az öröm jelen legyen az életünkben – mutatott rá.
A keresztény egyház pünkösdkor a Szentlélek kiáradását ünnepli. A Kanizsai Pünkösdölőt ötödik alkalommal rendezi meg a Kanizsai Kulturális Központ, idén először kétnapos fesztiválként. A zenés-kulturális bemutatók már vasárnap elkezdődtek, ma egyebek mellett a Zalai Táncegyüttest láthatta a közönség, s Magyarországon először a Vizeli családi zenekart is.
A folkszínpadon egymást váltják a fellépők a pünkösdi hétvégén (Fotó: Gergely Szilárd)
Pünkösdhétfőn délelőtt tíz órától ökumenikus istentiszteletet tartanak az Erzsébet téren, délután és este pedig olyan fellépők érkeznek, mint a Tárkány Művek és a Dalriada. A kísérőprogramok közt népi játszótér és kirakodóvásár is szerepel.