„Digitális Nyílt Nap” a Zalaegerszegi Törvényszéken: a „Robotzsaru” is bemutatkozott

facebook megosztás

Zalaegerszegi állomásához érkezett a „Digitális Nyílt Nap” road-show: a nyílt napon bemutatkozott a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság „Robotzsaru” programja is. Az egész napos konferencia keretében a szervezők az elmúlt években megvalósult elektronikus bírósági fejlesztéseket, innovációkat mutatták be. A részletekről dr. Vándor Virágot, megyénk törvényszékének sajtószóvivőjét kérdeztem.

A 2018. november 28-án rendezett programon az érdeklődőket dr. Sorok Norbert, a Zalaegerszegi Törvényszék elnöke köszöntötte. Megnyitó beszédében elmondta, a világban jelenleg is zajlik a negyedik ipari forradalom, mely a bíróságokra is „begyűrűzött”: az asztali számítógépeket, a hangrögzítésre alkalmas magnókat, diktafonokat immár felváltják a beszédfelismerő szoftverek, laptopok és táblagépek.

Dr. Benkő Imola, az Országos Bírósági Hivatal főosztályvezetője beszédében kiemelte: az elmúlt években megvalósult elektronikus fejlődésnek köszönhetően már országszerte beszédfelismerő szoftvert alkalmaznak a bírák, illetve lehetővé vált a távmeghallgatás is. Hangsúlyozta, hogy az „Út a jövőbe – Innovációs eszközbeszerzés projektet” keretében – országszerte – 3200 mobil informatikai eszköz került beszerzésre.

A nyílt napon bemutatkozott a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság is, „Robotzsaru” programjával. Dr. Sipos Gyula, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság főkapitánya elmondta, hogy 1999-es bevezetése óta az alkalmazás rengeteget fejlődött: egy komplex, az egész rendőrségi szervezet munkáját lefedő programmá vált.

A megnyitót követően a látogatók 5 standnál kaphattak tájékoztatást a különböző informatikai fejlesztésekről. Az érdeklődők kipróbálhatták a beszédfelismerő szoftvereket, amelyek a diktáló beszédét azonnal látható és nyomban szerkeszthető szöveggé alakítják át, ezzel is gyorsítva a leírási munkát. A törvényszék munkatársai ismertették a távmeghallgatási rendszer működését, amelynek használata lehetővé teszi, hogy a tárgyalásokon olyan személyeket is kihallgathassanak, akik nincsenek jelen a tárgyalóteremben. Mindezek mellett a Zalaegerszegi Törvényszék bemutatta saját, folyamatban lévő fejlesztését, az ún. organogramot. Ez egy olyan, térképpel összekötött szervezeti ábra, amely a bírósági szervezeten belüli munkakapcsolatokat mutatja be, átlátható formában.

A program zárásaként az „Út a jövőbe – Innovációs eszközbeszerzés projekt” keretében kiosztották azokat az informatikai eszközöket, amelyekkel a magyar bírák a XXI. század követelményeinek megfelelően dolgozhatnak. Ezek a számítástechnikai eszközök lehetővé teszik, hogy munkájukat még hatékonyabban és gyorsabban tudják majd végezni.

Papp Attila

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.