Jazzkurzus és koncert a Zeneiskolában
November 20-án a nagykanizsai Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskola hangversenytermében jazz kurzust tartottak az intézmény tanárai számára. Az előadók a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) tanárai, Binder Károly és Borbély Mihály voltak. A továbbképzés ugyanitt, november 26-án 17 órakor egy ingyenesen látogatható jazz koncerttel zárul.
Binder Károly a LFZE tanszékvezető egyetemi tanára, zongoraművész, zeneszerző a hazai jazz-élet egyik kiemelkedő képviselője, számos külföldi és hazai kitüntetéssel büszkélkedhet. Eddigi életpályája során 318 művet komponált, 67 lemeze, CD-je jelent meg, és több mint 1365 koncertet tartott. Munkahelyén jazz-zeneszerzést, hangszerelést és jazzelméletet tanít.
Borbély Mihály jazz szaxofon tanár, Kossuth-díjas előadóművész, sokoldalú zenész, aki a jazz zenekarok mellett, számtalan nép- és világzenei formációban játszik. Zeneszerzőként is több nagy sikerű darab fűződik a nevéhez, amit kamara és szimfonikus zenekarok is játszanak. Gyakran koncertezik külföldön és hazánkban.
A szakmai programot Binder Károly nyitotta meg, aki előadásában Pozsár Máté: Jazz elmélet című könyvét mutatta be. Előadásában kitért a zeneelmélet-jazz zeneelmélet legfrissebb eredményeire, aminek a magyar vonatkozásait is kifejtette. Az előadó szólt a klasszikus zene és a jazz kapcsolódásai pontjairól, megemlítve ebben Bartók Béla szerepét, de hangsúlyt kapott az európai zene szerepe a jazz kialakulásában témakörnek is. Konklúzióként a jazzt afro-európai zenének jelölte meg, ami Amerikában született meg.
A másik előadó, Borbély Mihály a népzene és a jazz kapcsolatáról beszélt a tanároknak saját megközelítésén keresztül. Ő Bartók Bélán kívül még Kodály Zoltánt is beemelte azok közé a zeneszerzők közé, akik hatást gyakoroltak a hazai jazz zenére. Borbély Mihály előadásában kitért az aszimmetrikus ritmusokra és ezek előadói gyakorlatára. A két tanár egy rövid duóprodukcióval zárta a kurzust. Ennek folytatásaként november 26-án 17 órakor ingyenes koncertet adnak a helyi zeneiskolában, immár a jazz iránt érdeklődő közönségnek.
Halász Gyula