Kánikula: a szakemberek óvatosságra intenek

facebook megosztás

A nyári kánikula nemcsak a mindennapokat, hanem az egészségünket is komolyan próbára teszi. A szakemberek szerint ilyenkor a legfontosabb a tudatos odafigyelés: a rendszeres folyadékpótlás, a könnyű étkezés és a megfelelő védekezés a hőség ellen. Különösen az idősekre és a krónikus betegekre kell vigyázni, mert náluk gyorsabban alakulhat ki kiszáradás. A megelőzés most kulcsfontosságú.

A kánikula egészségügyi kockázatokat is hordozhat – hívja fel a figyelmet Némethné Ignácz Andrea. A kánikula idején az egyik legfontosabb feladat a megfelelő folyadékpótlás. A szakember azt tanácsolja, hogy óránként legalább fél pohár vizet fogyasszunk, vagy készítsünk magunk mellé egy palack ásványvizet, amelynek nap végére el kell fogynia. Hozzátette: ezzel az egyszerű módszerrel könnyebben elkerülhető a kiszáradás, és a szervezet is jobban viseli a tartós meleget.

meleg

- Hidratálni mindig kell, de nyáron akár életmentő is lehet. Nem beszélve arról, hogy a nyár az különösen alkalmas a különböző ételmérgezések, vagy nagyon könnyű összeszedni akár a Balaton vizébe is egy olyan kórokozót, ami hasmenést okoz. Komoly kihívás a nyáron a folyadékvesztés. Vigyázzon mindenki magára, és a családok vigyázzanak az idősekre, főleg az egyedül élő idősekre, mert nagyon nagyon könnyen belecsúszhatnak egy kiszáradásba, ami végzetes lehet - árulta el Némethné Ignácz Andrea, a Király Gyógyszertár vezető gyógyszerésze. 

A napok óta tartó kánikula a mindennapokat is megnehezíti. A helyiek szerint is ilyenkor a rendszeres folyadékfogyasztás és a hűvös helyek keresése segít leginkább elviselni a forróságot.

- Megmondom őszintén kicsit talán melegebb van a vártnál. De bízunk benne, hogy jobb lesz, nagyon kellen a csapadék ide, a mezőgazdaság szempontjából is. Végeredményben egy olyan munkahelyen dolgozom, ahol klímában vagyunk, de amikor hazajövetel van, akkor megviseli az embert, embereket, nagyon - fogalmazott Puskás György. 

Barta Csaba, az egyik helyi étterem tulajdonosa arról beszélt, hogy a hőség a dolgozókat is megterheli, ezért fokozottan figyel munkatársai közérzetére. A dolgozókat folyamatos ivóvízzel és különböző hűsítő termékekkel segítik a nagy melegben.

- Most már évek óta ez a nagy hőség tombol, egész Európában. A konyhán is ezek a nagy hőségek tombolnak. Megpróbálunk a dolgozóknak segíteni, a vízfelvétellel. Gondolok itt szódára, vízre, citromos vízre, gyümölccsel esetleg jégkrémmel, amit még így eltudnak fogyasztani - mondta el Berta Csaba, a Medgyaszay Étterem üzletvezetője. 

A következő napokban is tartós melegre kell számítani, ezért a szakemberek továbbra is fokozott óvatosságot javasolnak. A legfontosabb, hogy figyeljünk saját magunkra és környezetünkben azokra is, akik a leginkább veszélyeztetettek a kánikula idején.

B.V.

(Fotók: Kanizsa Médiaház)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.