Türelmetlenséget és feszültséget okozhat a sofőröknek az időjárásváltozás
A hirtelen jött időjárásváltozás új kihívások elé állítja a sofőröket. A nyári hőséget felváltotta a lehűlés és a szeles, csapadékos idő, így a közlekedőknek alkalmazkodnia kell a megváltozott útviszonyokhoz.
A hideg- és melegfront váltakozása más reakciókat vált ki az emberekből. Ilyenkor fokozott figyelemmel kell lenni az utakon, hiszen akár másodpercek alatt megtörténhet a baj. A forróság vérnyomásemelkedést, feszültséget és izgalmat, míg a lehűlés fáradtságot okozhat.
- Ma már tudományosan is tudjuk az orvos medicinában, hogy bizony az időjárás egy erőteljesen ránk ható fizikai tényező. Ennek következtében bizonyos betegségeknek a megjelenése felerősödik, illetve a magatartásunk is megváltozik - fogalmazott Molnár Ibolya, klinikai szakpszichológus.
A hosszú szárazság után az esőzés nehézségek elé állította a gépjárművezetőket. A csúszóssá vált utak mellett a megromlott látási körülményekkel is meg kellett küzdeni a sofőröknek. A baleset-megelőzés érdekében fontos a tudatosság a közlekedés során.
- A legfontosabb, hogy realizáljuk, hogy igen, most rossz az időjárás. Tehát mielőtt beülünk az autóba vagy miközben bekötjük a biztonsági övet, akkor figyeljünk arra, hogy milyenek az útviszonyok. Tehát lassabb tempóra váltsunk, nézzük a vízen csúszás lehetőségét, kerüljük el. Ha lassabban megyünk, több időnk van gondolkodni, több időnk van a jó döntést meghozni, ezért a legfontosabbnak tartom, hogy ilyenkor ne siessünk - mondta el Pálné Péter Eszter, a Start Autósiskola vezetője.
A stábunknak nyilatkozó helyiek közül többen jobbnak látják, hogy a kánikulában, amikor tehetik, inkább elkerülik az autózást.
- Igazából kerülöm, amikor negyven fok van, tehát próbálok olyan időben megoldani dolgokat, amikor nem ez a kemény meleg van, de igazából engem még nem befolyásol ez - tudtuk meg Takács Lászlótól.
- Az a helyzet, hogy nem veszem elő sűrűn az autót különösen a nagy melegekben, ha nem muszáj. Már megérzi az ember ezt az időjárásváltozást, ez már a korral is jár az embernél. Ha egy mód van rá, akkor nem veszem elő az autót, inkább a hűvös lakásban maradok - árulta el Farkas Miklós.
A tanulóvezetőknek ugyanakkor kedvező lehet az extrém időjárás, hiszen ilyenkor fel tudnak készülni különböző helyzetekre, hogy a későbbiekben már rutinosabban kezeljék azokat.
H.M.
(Kép: Kanizsa Médiaház)