Kritikus a helyzet, nagy a baj a kanizsai szőlőkben
Kritikus a helyzet a zalai borvidéken, így Nagykanizsa környékén is. Az aranyszínű sárgaság, az úgynevezett fitoplazma betegség és az azt terjesztő amerikai szőlőkabóca egyre jelentősebb méreteket ölt az ültetvényeken.
A vármegyei kormányhivatal növényegészségügyi zárlatot rendelt el július 17-én a fertőzés megfékezése érdekében. A felhívás kötelezi a gazdákat arra, hogy védekezzenek, elsősorban a fertőzést hordozó kabóca ellen.
- Szükséges minimum háromszor a rovar ellen védekezni, illetve amennyiben bárki a szőlőben talál olyan tőkét, ami fertőzött, akkor azt azonnal ki kell vágni és meg kell semmisíteni. Hiszen csak akkor fogjuk tudni megállítani ezt a betegséget, és elkerülni azt a katasztrófát, amit a 19. században a filoxéria okozott, ha összefogunk. Minden gazda, akinek akár csak 50 tőkéje is van, komolyan veszi ezt a felhívást, és kimegy a szőlőjébe minden héten, átnézi a tőkéket és ha talál fertőzött tőkét, akkor azt eltávolítja – fogalmazott Radics Bálint, a Cika Pince borásza.
A fertőzés rohamosan terjed, ennek oka a szárazság és az enyhe téli időjárás is lehet. A tőkék ellenálló képessége legyengült, télen pedig átteleltek a rovarok a földben. Az előző évhez képest akár tízszeresen is terjednek – hangsúlyozta Radics Bálint. A rovarok jelenléte szemmel látható.
A Cika Pince tulajdonosa, Németh József a Szentgyörgyvári-hegyen lévő ültetvényére kihelyezett rovarcsapdát mutatta, amelyen jól láthatók a kabócák is. A miklósfai kertbarátok elnöke hosszú évek óta borászkodik, az idei szezonban elkeseredetten nézi nap mint nap a szőlőjét, ahol folyamatosan kell kivágni a fertőzött tőkéket.
A hivatalos felhívás ugyan kijött, de ez nem minden esetben elég. Zalában például sok a kisbirtok, nem mindenki kap hivatalos értesítést, így fontos az, hogy mindenkihez elérjen az információ, felhívva a figyelmet a védekezés fontosságára.
- Vegyük most már komolyan. Valamilyen szinten kérem a hasonló gazdákat, akiknek szőlőterülete van. Valamilyen úton-módon biztos mindenkihez el fog jutni, hogy tragédia van a borvidéken, hiszen zárlatot is rendeltek el. Ez sok mindent befolyásol, a szaporítóanyagtól kezdve, a szőlő értékesítésig, mindent. Én kérek minden gazdát, hogy vegye komolyan – mondta Németh József, a Cika Pince borásza.
A fertőzés az ország 22 borvidékéből 15-ben már jelen van. Mint azt a szakemberek elmondták, ha nem sikerül megfékezni a betegséget, a szőlőtermelők, borászok mellett a vendéglátás, a falusi turizmus és a hozzá kapcsolódó ágazatok is bajba kerülnek.
V.A.
(Képek: Kanizsa Médiaház)