Csődtől tartanak a kakaóiparban
Az elefántcsontparti kakaóipar kisebb szereplői attól tartanak, hogy tönkremennek az új EU-s erdőirtás-ellenes szabályozás miatt, amely jelentős többletköltségeket és adminisztrációs terheket ró rájuk - tudósított az ESM kiskereskedelmi szakportál.
Az Európai Unió új szabályozása, amely a globális erdőirtás mintegy 10%-áért felelős uniós fogyasztás megfékezését célozza, előírja a kakaót, szóját, marhahúst és kávét importáló vállalatoknak, hogy bizonyítsák: ellátási láncuk nem járul hozzá az erdők pusztításához.
Ellenkező esetben súlyos bírságokra számíthatnak.
Elefántcsontpart egy digitalizált értékesítési és beszerzési rendszert vezetett be. A rendszerben a kakaótermelők digitális személyazonosító kártyát kapnak, amely bankkártyaként is funkcionál. Az új módszer szerint a gazdálkodókat mobilfizetési szolgáltatókon keresztül fizetik ki, miután a vevők vagy szövetkezetek leszállítják a termést a kikötőkbe - ezzel kiiktatva a közvetítőknek történő készpénzfizetést.
Az elefántcsontparti Kávé és Kakaó Tanács szabályozó hatóság két forrása szerint már mintegy 900 000 kakaótermelő kapta meg digitális azonosító kártyáját az összesen egymillióból. "Ezzel a kártyával az elefántcsontparti kakaó nyomonkövethetősége 100%-osan garantált" - nyilatkozta az egyik forrás a Reutersnek.
Egy másik forrás szerint az új rendszert, amelyet termelők, szövetkezetek és exportőrök mintáján teszteltek, október 1-jétől vezetik be kötelező jelleggel.
Az EU egy évvel, 2025 decemberéig elhalasztotta a törvény bevezetését a kereskedelmi partnerek panaszai miatt, és enyhített a jelentéstételi szabályokon az iparági kritikák hatására.
A szabályozásnak való megfelelés olyan beruházásokat igényel, amelyeket nem tudunk megtenni - mondta egy elefántcsontparti kereskedelmi vállalat igazgatója, aki attól tart, hogy cége csődbe mehet.
Egy kakaóexporttal foglalkozó szövetkezet elnöke szerint a multinacionális vállalatok kilogrammonként legalább 200 CFA frankot (0,36 dollárt) terveznek költeni a szabályozásnak való megfelelésre. Ez egy olyan költséget, amelyet a szövetkezetek nem tudnak viselni.
"Nem ellenezzük a nyomonkövethetőséget és a fenntarthatóságot. Amit kifogásolunk, az az, hogy az EU csak a saját iparát és polgárait védi, nem más országokét, és ez a szabályozás tönkreteszi a helyi vállalkozásokat" - mondta egy elefántcsontparti exportvállalat igazgatója a Reutersnek.
portfolio.hu