A Netflix nevében telefonálnak, őrült fizetést kínálnak: új trükkel támadnak a csalók Magyarországon
A csalók ezúttal a Netflix nevével próbálták megtéveszteni az embereket: telefonon keresték fel az áldozatot, és meghallgatásra hívták egy állítólagos szinkronszerepre. A hívásban nem hangzott el konkrét stúdió neve, csak az, hogy a Netflix nevében keresték meg a személyt, és irreálisan magas fizetést ígértek, ami szinte biztos jele volt az átverésnek. A meghívott szerencsére gyanút fogott – de nem mindenki ennyire óvatos.
A telefonos csalások sok formát ölthetnek a banki visszaélésektől egészen a klasszikus unokázós átverésekig, viszont az sem példa nélküli, amikor a köztudatban sokszor előkerülő nevekkel próbálják rászedni a figyelmetleneket. A napokban újabb csalásforma jelent meg, ezúttal a Netflixszel próbálkoznak a csalók, de hogy pontosan mire, azt elképzelhető, hogy ők sem tudták pontosan.
A Netflix nevével már korábban is visszaéltek, akkor SMS-ben vagy e-mailben értesítették a potenciális áldozatot arról, hogy nemsokára lejár az előfizetése, de sajnos ennek megújítása nem fog sikerülni, mert valami probléma történt a kifizetéssel. Ezután a csalók bankkártyaszámot, bankszámlára vonatkozó részleteket vagy jelszót kérhetnek, melyek megadásával jelentős összegektől szabadíthatják meg az áldozatot. Ezúttal más történt: nem írásban kerestek fel embereket, hanem telefonon.
A csalók a Netflix nevében szinkronszínészeket toboroztak, és arra kérték a megkeresetteket, hogy jöjjenek fel Budapestre egy válogatásra.
Ez önmagában nem lehetne gyanús, viszont fontos kiemelni, hogy nem hangzott el, melyik szinkron stúdióból telefonálnak, csak az, hogy ők a Netflix nevében járnak el. A csalók azzal próbálkoztak, hogy hallották az alany hangját valamilyen internetes oldalon, megtetszett nekik, és szeretnék, ha Netflix-tartalmakat szinkronizálna. Ilyen direkt módon nem szoktak magánszemélyeket felkeresni, pláne nem egy olyan nagy cég nevében, mint a Netflix.
A Netflix sem fizet vagyonokat a szinkronmunkáért
Ami további gyanakodásra adott okot, az a bérezés volt. Sajnos évek óta az a kritika éri a magyar szinkronszakmát, hogy az elvégzett munka nem tükröződik a színészek fizetésében. Csernák János, akit legtöbben Harrison Ford és Liam Neeson magyarhangjaként ismerhetnek, tavaly nyílt levelet írt a Laborfilmnek, miután kiderült, hogy nem ő fogja szinkronizálni Neesont legújabb filmjében, és ezért alig több mint negyvenezer forintot akartak fizetni neki, aminek ő a dupláját kérte, emiatt nem őt kérte fel a stúdió.
Ezek után jogosan merülhet fel a gyanú: ha a Netflix nevében nettó 400–700 ezer forintos fizetést ajánlanak szinkronmunkáért egy ismeretlennek, szinte biztos, hogy átverésről van szó.
De hogy milyen átverésről van szó pontosan? Ez már nem derült ki egyértelműen. A Netflix nevében telefonáló személy egyszerűen csak meghívta az alanyt Budapestre egy meghallgatásra, amit az alany természetesen visszautasított. Elképzelhető, hogy ha igent mond, akkor a csaló kérhette volna, hogy fizesse ki előre
- az adminisztrációs díjat,
- regisztrációs díjat
- vagy szinkronpróba biztosítását, ami nagyjából 15–50 ezer forint lehet.
Az is elképzelhető, hogy hamis utazási lehetőséget ajánlanak, például kedvezményes szállás vagy partnerfuvar előre utalással, azzal az ígérettel, hogy ezeket visszatérítik majd a meghallgatás után. Az sem kizárható, hogy kérhettek volna tőle személyes iratokat (személyi, lakcímkártya, adószám, bankszámlaszám) egy szerződés előkészítéséhez.
Ezt későbbi visszaéléshez (pl. más nevére nyitott számlákhoz vagy kölcsönökhöz) használhatták volna. Olyan trükk is elképzelhető, hogy a meghallgatáson az alanynak azt mondják: nagyon tehetséges, csak előbb el kell végeznie egy tanfolyamot (amit természetesen fizetni kell). A tréninget hamis cég vagy magánszemély tartja, és az egész csak az áldozat kifosztására szolgál.
Ez az eset is jól mutatja, milyen könnyen vissza lehet élni egy ismert márkanévvel, ha az áldozat nem elég körültekintő. A csalók mindig az aktuális trendeket, vágyakat vagy ismert cégeket használják fel arra, hogy bizalmat keltsenek.
Ezért különösen fontos, hogy minden váratlan megkeresés esetén – főleg, ha pénzt vagy személyes adatokat kérnek – legyünk elővigyázatosak. Egy megbízható stúdió vagy cég soha nem kér előre utalást egy meghallgatásért, és mindig pontosan megnevezi magát. Ha ez elmarad, az már önmagában intő jel.
vg.hu