Soha ennyi pénzt nem tartottak a magyarok érdemi kamat nélkül a bankokban

facebook megosztás

Rekordszintre, 11 238,8 milliárd forintra emelkedett februárban a lakossági folyószámlákon lévő folyószámlabetétek állománya, vagyis tovább nőtt a lekötés nélküli pénzek mennyisége. 

Ha az egyszerűség kedvéért kerekítünk, vagyis 10 millió magyar emberrel és 10 ezer milliárd forint folyószámlapénzzel számolunk, az is azt jelenti, hogy minden magyar (újszülött és nagyon idős ember is) átlagosan egymillió forintot tart úgy a bankban, hogy az valójában nem kamatozik. Ha ekkora összeggel (10 ezer milliárddal) számolnánk csak, az is az 5 százalékos hozamkörnyezetben azt jelenti, hogy a magyar emberek 500 milliárd forintot hagynak a bankoknál és fordítva, a bankok 500 milliárd forintot nyernek ezen.

Természetesen ez egy elnagyolt számítás, hiszen valamekkora likviditás, vagyis folyószámlaegyenleg mindenképpen szükséges, vagyis a lakosság semmiképpen sem lehetne 500 milliárddal beljebb, és azt sem lehet mondani, hogy a bankoknak ne lenne költségük a folyószámlavezetéssel, de az egyenleg biztosan apasztható lenne. Ráadásul akkor még nem is beszéltünk a készpénzben tartott (és így szintén nem termelő) lakossági összegekről.

Az állomány éves összevetésben több mint 16 százalékkal nőtt a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint.

„Ennek nyomán a teljes lakossági betétállomány több mint 84 százaléka már lekötés nélkül pihen a folyószámlákon, amire szintén nem akadt eddig példa” – mondta Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, aki szerint pedig a klasszikus lekötött betéteknél is akadnak versenyképes kamatokat kínáló konstrukciók.

A megugrásban nyilvánvalóan meghatározó szerepük lehet a lakossági állampapírok kamatkifizetéseinek, amelyek az első negyedévben több százmilliárd forinttal dobhatták meg a kimutatott állományt. De annak is, hogy mivel jelenleg már nem évi 18-19 százalékot lehet keresni az inflációkövető PMÁP-állampapírokkal, hanem csak 4-5 százalékot, a tudatos megtakarítóknak sem volt annyira sürgős a pénzük lekötése, mert nem volt akkora az elmaradt hozam. Ugyanakkor a magyar bankoknak a folyószámlán tartott pénz mindig remek jövedelem, hiszen ők a számlaegyenlegeket összegyűjtve, le tudják kötni azokat, vagyis „ingyenforrást” tudnak kihitelezni, vagy a Magyar Nemzeti Banknál kamatoztatni.

A mindennapi életben nagyon ingadozhat az, hogy miképpen sűrűsödnek a kiadások, hogy érkeznek a bevételek. Vagyis aki nem akar állandóan megtakarításokat feltörni, vagy a hó végén kötéltáncot járni, hogy kijöjjön a pénzéből, az indokoltan tart kicsit nagyobb, akár milliós folyószámlaegyenleget, de az, hogy egy 4 tagú családban a családfő átlagosan is 4 millió forintos folyószámlaegyenleget tartson fenn, túlzásnak tűnik, és ami a legfontosabb, ez azért pazarlás pazarlás a családnak. Ha ugyanis a család át tud állni a 2 milliós egyenlegre és 2 millió forintot le tud kötni egy évre, 5 százalék mellett, akkor máris 100 ezer forinttal zsírosabb az éves családi büdzsé.

telex.hu

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.