Kutyák segíthetnek a szőlőbetegségek és -kártevők felderítésében

facebook megosztás

A kutyák szaglása új fegyver lehet a szőlőtermesztésben: kártevőket, betegségeket képesek kiszagolni, mielőtt azok komoly pusztítást okoznának az ültetvényeken.

Új kutatások szerint speciálisan kiképzett kutyák jelentős szerepet játszhatnak a szőlőültetvényeket fenyegető kártevők és betegségek felismerésében. A Cornell Egyetem kutatói által vezetett vizsgálat során a négylábúak kiemelkedően teljesítettek a Spotted Lanternfly nevű kártevő petéinek felkutatásában.

Két kutya, Dia, a labrador retriever, és Fagan, a belga juhászkutya, Pennsylvania és New Jersey erdős területein keresték a kártevő petecsomóit. A kutatás szerint 3,4-szer több petét találtak, mint az emberi keresőcsapatok – különösen a szőlőültetvények melletti erdőkben, ahol ezek a rovarok gyakran telelnek át. Ugyanakkor a szőlősorok között a kutatók hatékonyabban dolgoztak, mivel rendszerezetten haladtak soronként, amit a kutyák szaglása kevésbé tesz lehetővé.

A kutatás eredményeit az Ecosphere tudományos folyóirat közölte, hangsúlyozva, hogy az említett kártevő inváziója akár 80–100%-os szőlőtőke-pusztulást is okozhat egyetlen szezon alatt!

Más vizsgálatok szerint a kutyák nemcsak kártevőket, de gombás betegségeket is képesek felismerni. Egy most megjelent tanulmány arra világít rá, hogy a kutyák képesek kiszagolni a lisztharmatot is, amely világszerte fenyegeti a szőlőt. Bár a vizsgálatot csak három kutyával végezték, az eredmények nagyon ígéretesek.

Kaliforniában egy kísérleti projektben szintén pozitív eredmények születtek: a kutyák nagy pontossággal észlelték a levélfodrosodás 3-as típusú vírusát. A projektet Stephanie Bolton mutatta be a fenntartható mezőgazdaságról szóló konferencián, ahol kiemelte a kutyák szerepét a fenntartható szőlőművelésben.

agroinform.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.