Kerekasztal-beszélgetés az autisták világnapján
Az autizmus világnapja alkalmából szervezett kerekasztal beszélgetést az Alapítvány az Autista Gyermekekért szerda délután. A „Befogadó város” szlogennel ellátott rendezvény célja, hogy felhívják a figyelmet az autizmussal élők elfogadására és a lehetőségeik növelésére.
Ezzel a beszélgetéssel szeretnénk egy kicsit bemutatni saját magunkat, illetve a munkát, amit végzünk – kezdte Győrfy Anikó, az Alapítvány az Autista Gyermekekért elnöke. Az esemény egyik fő célja az oktatást érintő problémák megvitatása volt, éppen ezért szerepelt a meghívottak között Bene Csaba, a Nagykanizsai Szakképzési Centrum kancellárja és Magyar Ferenc, a Nagykanizsai Tankerületi Központ igazgatója.
- Ugye a legnagyobb probléma – 10 éve alapult a szervezetünk, vagyis én akkor vettem át, akkor 10 éves volt a gyerekem, most pedig 21 éves. Ők kikerülnek ugye a közoktatásból, és ilyenkor nincs sehova menni. Tehát vagy egy nappali ellátásra lenne szükség vagy egy olyan foglalkoztatásra, képességfejlesztésre, amiben szinten tarthatjuk azokat a képességeket, amiket a közoktatásban felfejlesztettek. Illetve emellett a szülők is biztonságban tudhatják a gyermekeiket és mellette tudnak dolgozni, és nem arra ítéltetnek, hogy a négy fal között üljenek - mondta el Győrfy Anikó.
Az eseményen részt vett Tar Lilla, autista tapasztalati szakértő, angol nyelvtanár is. Elmondta, minden területen fontos lenne, hogy az emberek alapismereti szinten megismerkedjenek ezzel az állapottal, hiszen sokszor az, amit nem ismerünk, távolságtartást idéz elő bennünk.
- Nagyon sokszor látom azt, hogy az autizmus egy láthatatlan nehézség, sokan mondják fogyatékosságnak, állapotnak, tehát egy másfajta életmód, de láthatatlan. Nagyon sokan egyszerűen nem hiszik el, ha én azt mondom, hogy xy probléma, vagy egy másik embernek például egy másfajta nehézséget okoz az, hogy például a szemkontaktus tartását mennyire igénylik az emberek, és nekünk ez például kifejezetten zavaró tud lenni - árulta el Tar Lilla.
Az alapítvány elnöke hozzátette, ma már egyre könnyebb dolga van a társadalomnak, hiszen az internet segítségével egyszerűen tudunk tájékozódni az autizmusról, a tudás mellé pedig már csak türelemre és elfogadásra van szükség.
SZ.F.
(Képek: Kanizsa Médiaház)