Most érdemes kitisztítani az árkokat!
A tavaszból kapott ízelítő a meteorológiai előrejelzések szerint a jövő hét közepéig tart, utána esős, hideg idő vár ránk, remélhetőleg csak néhány napig. Mivel esőre addig biztosan nem számíthatunk, a jó időben akár a vízelvezető árkainkat is rendbe tehetjük, hogy azok működőképesek maradjanak.
Fontos tudatosítani, hogy a közterületen található árkok, nyitott csatornák és átereszek tisztán tartása, valamint a csapadékvíz zavartalan elfolyásának biztosítása a lakóingatlan előtti szakaszon a tényleges használó kötelessége.
Sajnos egyre gyakoribb, hogy a lakóingatlanok előtti nyitott árkokat utólag lefedik, általában parkolási céllal. Ez azonban nem megengedett, mivel a nyílt csapadékvíz-elvezető rendszereknek szabadon kell működniük.
Kiemelten fontos, hogy ne helyezzünk hulladékot a vízelvezető árkokba, és az oda sodródott szemetet is gyűjtsük össze! A hulladékokat újrahasznosítási lehetőségeinknek megfelelően kell kezelni. Az árkok rendszeres kaszálása mellett a keletkező fűmaradványok és hordalék rendszeres eltávolítása is szükséges, az átereszek tisztításával együtt. Sokan nem tudják, de ez is az ingatlan tulajdonosának felelőssége.
A csapadékvíz-elvezető árokba szennyezett vizet bevezetni tilos. Különösen igaz ez a kommunális szennyvízre, olajjal vagy más vegyszerrel szennyezett vízre, valamint az állattartásból származó hulladékokat tartalmazó vízre. Ezzel nemcsak a vízelvezetést akadályozzuk, hanem a környezetünket és az élővilágot is veszélyeztetjük.
Gyomirtót csak betonozott vízelvezető esetén használjunk; más esetekben ez tilos! Az ilyen szerekkel kezelt területeken a növényzet hiánya miatt a föld fellazul, és a sár eltömíti az árkokat és átfolyókat.
A hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék vagy az esősebb időszakok után érdemes ellenőrizni a csatornák és árkok átjárhatóságát, mivel ezek feliszapolódhatnak, és vízáteresztő képességük csökkenhet. Az őszi időszakban, a kerti talajforgatás és a lombhullás után ennek a veszélye még inkább fennáll.
A tisztítási munkálatokat legalább havonta egyszer végezzük el, de az időjárási előrejelzésektől függően is időzíthetjük. Ha figyelünk az előrejelzésekre, előre láthatjuk, hol várható hirtelen, nagyobb mennyiségű eső. A katasztrófavédelem is segítségünkre van, hiszen az okos eszközökre ingyenesen telepíthető VÉSZ alkalmazás idejekorán jelzi, hol és mikor várható jelentős csapadék.
A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság arra kéri a lakosságot, hogy a komolyabb problémák elkerülése és saját biztonságuk érdekében tegyenek eleget fenti kötelességeiknek - tette közzé honlapján a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
katasztrofavedelem.hu