Aláírták a könyvtár és a helyi roma önkormányzat új együttműködését

facebook megosztás

Megújította együttműködését a Nagykanizsai Roma Nemzetiségi Önkormányzat és a Halis István Városi Könyvtár. A közös munka kapcsán Teleki László elnök és Benke Dániel, a bibliotéka igazgatója pénteken a Bogdán János Cigány Kisebbségi Közösségi Házban egyeztetett, majd aláírták az új megállapodást.

A Roma Nemzetiségi Önkormányzat mindig fontosnak tartotta, hogy jó kapcsolatot ápoljanak a könyvtárral, hiszen ahogy Teleki László elnök fogalmazott: sok fiatalt irányítottunk már oda, akiket mindig nagyon szívesen fogadtak. Az együttműködés során számos programot szerveztek az elmúlt években a bibliotékában, például a roma holokauszthoz kapcsolódó megemlékezést, ugyanakkor a későbbiekben szeretnének még több közös rendezvényt lebonyolítani. Ennek kapcsán megtudtuk, az író-olvasó találkozók hagyományát is igyekeznek újraéleszteni. 

együttműködés

– Tovább lehet ezt gondolni akár, hogy egy hosszabb időre egy kiállítást bárhova ki lehessen helyezni. Ez a mai megbeszélésnek a tárgya lesz. Én nagyon szeretném például, hogy a roma holokausztról egy olyan kiállítás legyen, ha nem is állandó, de egy hosszabb kiállítás, amit nemcsak a romák, hanem a nem romák is megtekinthetnek. Hogy 1944-ben, 45 elején a romákkal hogyan bántak a náci németek és mi volt az a haláltábor, a legnagyobb haláltábor, ami a romákat érintette. Ezt nagyon sok embernek látni és tudni kell, hogy a történelem ne ismételje meg önmagát – mondta el Teleki László, a Nagykanizsai Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke. 

A korábbi együttműködést Benke Dániel pozitívan értékelte. Mint azt elmondta, a könyvtárnak több roma származású munkatársa van, akiknek köszönhetően sok olyan programot tudtak szervezni, amivel a romákat szólították meg. Az igazgató kiemelte, az együttműködés megújításával a fiatal generáció bevonzására helyezik a hangsúlyt.

– Mindenkinél ez a legfontosabb, a jövő generációját kell meggyőznünk arról, hogy milyen fontos az olvasás, milyen fontos a kultúra, a kultúrának a fogyasztása. Esetleg ami plusz lehet ebben az, hogy még jobban ráerősíteni arra, hogy a roma kultúrát is megmutassuk mondjuk a többiek számára, hiszen ez nem mindig biztos, hogy jól csapódik le, jól van bemutatva, úgyhogy ez nagyon fontos lenne, erre is ráerősíteni – fogalmazott Benke Dániel, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója. 

Kardos Ferenc szerint az együttműködés által a néhai roma művész, Orsós Jakab emlékét is tovább őrizhetik. Az igazgatóhelyettes hozzátette, az önkormányzat megalakulása után létrehozták a dél-dunántúli roma közgyűjteményt, aminek egy könyvtári része is van.

– Van egy kiadványcsere is, hiszen van olyan kiadvány, ami a roma közösségen belül termelődik, tehát az Országos Cigány Önkormányzat vagy Országos Roma Önkormányzat – azért mondtam, mert korábban ez volt a neve – révén adódott ki vagy éppen a Laci kapcsolatrendszere során holokausztos témájú könyvek kerültek be Németországból, Észak-Európából. S akkor azt elhelyeztük a gyűjteményben. Ennek a gyűjteménynek mindenképpen kell, hogy legyen kapcsolata a nagy könyvtári gyűjteménnyel. Ezt is szeretnénk hangsúlyossá tenni – árulta el Kardos Ferenc, a Halis István Városi Könyvtár igazgatóhelyettese. 

Az egyeztetés során a felek kitértek arra is, hogy a sztereotípiák ledöntésén is szeretnének dolgozni, így a roma kultúra kevésbé ismert részleteinek bemutatására is törekednének a jövőben.

T.CS.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.