Mi van akkor, ha reggelre az ajtónk elé csinálnak?

facebook megosztás

Néhány hete vetette fel az egyik kollégánk, hogy akár a Rozgonyi, akár a Sugár utca felől jön dolgozni, szinte nincs olyan nap, hogy ne találkozna emberi ürülékkel az utcán. Megkérdeztük erről a városi takarítás kapcsán illetékes szerveket, s mint elmondták, a probléma egyáltalán nem új, sőt, nagyon is komoly és bosszantó.

Elöljáróban a Via Kanizsa részéről annyit tettek hozzá, hogy ha a teljes Kanizsa Újság ezzel a témával foglalkozna, talán még akkor sem tudnánk megfelelően körbejárni a jelenséget. Amennyiben csak a jogot vesszük alapul, mindig az ingatlan tulajdonosa köteles a járdát tisztán tartani. Ugyanakkor a nép így is ezer meg egy pontban kér, sőt, követel vehemensebb közbenjárást a közterület-felügyelőktől, így elég nehezen tudjuk azt elképzelni, hogy az éppen arra járőröző szakemberek felcsengetnek Marika nénihez, hogy tessék lejönni lemosni a lépcsőt, mert valaki idecsinált.

Elrettentő történetből bőven kaptunk úgy is, ha csak a belvárosra koncentráltunk. Például nem is olyan régen volt egy hölgy, aki rendszeresen egy padra végezte a dolgát. Az Erzsébet téren. Az egyik esetnél olyan állapotban hagyta, hogy a városi cég dolgozóinak le kellett szerelni, majd az autók mosáshoz használt géppel rendbe rakni, mert más megoldás már nem volt. Majd jött a visszaszerelés és az ima, hogy másnap is tisztán lássák viszont. Mindezt a város egy olyan pontján, ami gyakorlatilag teljesen be van kamerázva. Végül ez is lett a megoldás, hiszen miután a hölgy ismét lecsapott, már a jegyzőt is be kellett vonni a történetbe és tetten érni az elkövetőt. Ezt is fontos rögzíteni, hogy mind a rendőrök, mind a közteresek csak akkor intézkedhetnek, ha dolga végezte közben találják az embert. A főtér egyébként súlyosan érintett e témában, a Szentháromság-szobor és a gazdabolt körüli terület sok esetben már közegészségügyi problémákat is felvet.

A köztéri illemhelyek hiánya mondhatni ciklusokon átível Kanizsán, legutóbb Bodó László erősítette meg, hogy ez egy nélkülözhetetlen feladat. A januári közgyűlésen a polgármesteri beszámoló határidő-módosításai között szerepelt erről tervezet. A városvezetésnek két terve van, az egyik egy utcabútor jellegű megoldás, a másik pedig az Eötvös tér egykori trafikjának átalakítása, itt a vízbekötés is megvan. Mindkét projekt ára nagyjából 15 millió forint, ami erősen kérdéses, hogy belefér-e az amúgy is nehéz helyzetben lévő városi büdzsébe. Ráadásul ezek használatáért egy minimális összeget mindenképpen szednie kell az önkormányzatnak, ami pedig már szinte kizárja, hogy a „tettesek” igénybe vegyék. Elrettentésnek a térfigyelő-kamerarendszer szolgálhat, de ezt pont a cikkben említett helyszínek cáfolják, hiszen mind az Erzsébet tér, a Sugár út és Rozgonyi utca is jól be van kamerázva, mégis megtörténik, aminek nem kellene.

Marad tehát az a szélmalomharc, amit a segélyezéssel és a hajléktalanellátással foglalkozó szervek végeznek, azaz a megértetése annak, hogy nem jó dolog, ha lesz.rjuk más ajtaját.

 

MIKÓ-BARÁTH György

fotó: Mikó-Baráth György

(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. február 5-ei számában)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.