Építkeznek a varjak
A Sétakertben vagy a vasútállomás közelében annyira nincsenek szem előtt a kolóniák, de például a Platán soron évek óta a lakók idegeit borzolják az időről időre megjelenő és fészket rakó varjak. Hangosak, piszkítanak. A szakértő szerint egy különösen intelligens madárról van szó és nem utolsósorban védett faj.
A varjúféléknél nagyon korán kezdődik a tavasz, a vetési varjak is korán kezdik a helyfoglalást. A téli csapatok megjelennek, kezdik a fákra rakni a fészkeiket, gallyakat gyűjtenek, ez teljesen természetes dolog – ezzel a gondolattal kezdte a varjakkal kapcsolatos felvilágosítást Darázsi Zsolt, a Magyar Madártani Egyesület Zalai Csoportjának titkára. Mint azt hangsúlyozta: a vetési varjú védett állat Magyarországon, az utóbbi évtizedekben drasztikusan lecsökkent a száma, ezért sok mindent nem lehet tenni ellenük.
Ezek a madarak az utóbbi években, évtizedekben olyannyira urbanizálódtak, hogy szinte teljesen beköltöztek a lakott területekre. Mindennek oka, hogy a ’80-as években hatalmas irtó hadjárat indult ellenük, Darázsi Zsolt szerint teljesen indokolatlanul. – A mérgezések, kilövések, a riasztások által megszűntek a telepeik, nyilván akkor kezdtek bejönni a városokba, már lakott területeken fészkelnek. Ma már elképzelhetetlen, mint régen, hogy milliós nagyságrendű csapatokat lássunk, melyek vonulnak az éjszakázóhelyekre a nappali táplálkozás után. Nyilván bent a városban ez a kis létszám is többnek tűnik, de gyakorlatilag csalóka dolog – szögezte le a szakember.
Mennyire intelligens fajról van szó? – A kutatások azt bizonyítják, hogy a varjúfélék a papagájok mellett, a legértelmesebb madarak. Az értelmi szintjüket az emberi óvodások szintjére becsülik – mutatott rá Darázsi Zsolt. – A városokban ma már a hulladékot takarítják el, amit az emberek otthagynak az utcákon vagy szétszórnak. Kint, a lakott területen kívül pedig vegyes a táplálékuk, elsősorban kisebb dolgokkal, esetleg kisebb rágcsálókkal is táplálkozhatnak. A gazdálkodóknak például az a problémája, hogy kihúzogatják a kukoricavetést. Ez azonban egy látszólagos dolog. Nem magát a kukoricát húzogatják ki, hanem azokat a kártevőket, amelyek rágják a magot. De véleményem szerint ez elhanyagolható kártétel, egy-két kisebb vetési területen fordul elő – mondta el az egyesület zalai titkára.
Felvetődhet a kérdés, természetes ellenségei vannak ezeknek a madaraknak? – A fákon fészkelőknél a menyétfélék, amelyek fel tudnak menni a fára, aztán a ragadozó madarak közül a héja, de igazából más nem nagyon van. Hiszen a varjak kolóniában laknak, sokfelé tudnak figyelni, ezért is így fészkelnek – mondta el Darázsi Zsolt, a Magyar Madártani Egyesület Zalai Csoportjának titkára.
VINCZE Adél
fotó: SZALAI Szilveszter
(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. február 5-ei számában)