Energiahatékonyság, szociális ellátóközpont és szolidaritási adó

facebook megosztás

Az elmúlt év októberében indult új önkormányzati ciklus első közgyűlésén megválasztotta az új tanácsnokokat és a bizottsági elnököket a testület. A Szociális, Egészségügyi és Környezetvédelmi Bizottság elnökévé Schauta Marcellt, a 7. számú választókerület képviselőjét (ÉVE) választotta a grémium. A politikust az ez évi feladatokkal kapcsolatos terveiről kérdeztük. 

2019 óta vagyok képviselő. A Szociális, Egészségügyi és Környezetvédelmi Bizottság elnöke, illetve Nagykanizsa-Surd-Zalakomár Szociális Társulása elnökeként a szociális területet felügyeltem az elmúlt 5 évben. Az eredmények tekintetében elmondhatom, megpróbáltuk racionalizálni a szociális területen az intézmények működését. Elsősorban a Nagykanizsai Egyesített Szociális Intézményt emelem ki, mert társulási elnökként is sokkal nagyobb volt a rálátásom, és az intézményvezető asszony segédletével ott tudtunk érdemben olyan előremutató változásokat elérni, aminek tervezzük a folytatását. 

Bevezettük az egészségügyi szakápolást, ami nemcsak az ellátottaknak jó, de magasabb normatív támogatás is igényelhető, és a szakápolásban résztvevők magasabb pótlékban részesülnek. Meg tudjuk oldani azokat az egészségügyi szakápolási feladatokat, amiért korábban a kórházba kellett vinni az időseket. Ugyancsak eredménynek tartom, hogy az elmúlt évben sikerült az idősek otthonának egy betegszállításra is alkalmas gépjárművet beszerezni és a régit lecserélni. Ennek az a jelentősége, hogy az időseket nemcsak beviszik kezelésre a kórházba, hanem kezelés után azonnal vissza is szállítják őket. A kísérővel együtt nem kell nekik órákig várni a betegszállítókra, nincs kiesés a munkából, és ez mindenkinek jó. 

Kiépítettük az intézményben a kamerarendszert, ami a munkaerő optimalizálásában segít, illetve a demens idősek mozgását tudják figyelni, dokumentálni. 

Több intézményünkben megtörtént az energetikai korszerűsítés is. Gyakorlatilag az idősek otthona kapta a legnagyobb napelemparkot az épület tetejére, ami az épület villamosenergia-szükségletét meg is termelte a tavalyi évben.  Ezt kiadáscsökkentésnek, energiahatékonyságnak, de nevezhetjük zöldítésnek is. Ugyanebből a pályázati forrásból valósult meg több intézménynél, például a városi könyvtárnál is a modernizálás. 

A bérlakások esetében megpróbáltuk megreformálni az önkormányzati bérlakásrendeletet. Most egyetlen rendelet tartalmazza az önkormányzati lakás célú ingatlanokkal kapcsolatos jogszabályokat, illetve új díjrendeletet alkottunk a korábbi helyett, ami sokkal kezelhetőbb. Ezáltal sokkal kompaktabb lett a jogszabályi háttér is. A piaci alapú pályázati formát szerettük volna bevezetni, de erre mindeddig nem került sor. A jövőben feltétlenül meg fogjuk ezt is oldani. Itt is a forrásbevonás a lényeg. Ezért olyan konstrukciókat is kitaláltunk, illetve bevezettünk, amikor a piaci szereplők tudnak bérlakást felújítani. Ezek ugyan még gyerekcipőben járnak, megpróbáljuk népszerűsíteni és még újabb lehetőségeket kitalálni. Fontos, hogy a város bérlakásállománya megújuljon, korszerűsödjön, mert az elmúlt évtizedekben nagyon kevés pénz lett a bérlakásokra költve, és most már elodázhatatlan. Ha 1000-1100 lakást nem teszünk fenntarthatóvá, nem újítjuk föl, akkor 10-20 év múlva az önkormányzat nem tud bérlakást adni azoknak az embereknek, akik rászorulnak. Ehhez kötődően örülnénk neki, ha meg tudnánk valósítani az elektronikus úton történő pályáztatást is, mivel rendkívül bürokratikus a jelenlegi rendszer, sok papírmunkát jelent a hivatalnak, de ezt is még egyeztetnünk kell.

Ide kapcsolódhat az is, hogy tavaly január 1-jével léptünk ki a Nagykanizsa és Térsége Önkormányzati Társulásból, ugyanis a társulás teljesen kiüresedett. Megszűnt a korábbi funkciója és évente 9 millió Ft-ot vitt el a nagykanizsai adófizetők pénzéből az, hogy a társulás tagjai vagyunk. Azt szerettük volna, ha a társulás tulajdonában lévő ingatlant, ami ¾ részben Nagykanizsa vagyonát képezi szociális célokra tudjuk hasznosítani. Az Idősek Klubját szerettük volna felköltöztetni a Zrínyi út 40. szám alól a Bajza utcába, ezt azonban még nem tudtuk megoldani. Amíg a vagyonkiadás nem történik meg, addig nem tudunk foglalkozni a Bajza utcai ingatlan felújításával sem. Remélhetőleg idén megszületik róla a megállapodás, és kialakíthatunk egy szociális ellátóközpontot a Bajza utcai épületben. Megpróbáljuk koncentrálni az intézményeinket. Tervezzük az Értelmi Fogyatékosok Nappali Otthonát is elköltöztetni az Űrhajós utcából, hogy a Nagykanizsai Református Egyházközség üzemeltesse a teljes épületet. Ez egy hosszú folyamat, de már látjuk a fényt az alagút végén – szögezte le a városatya, és kiemelt még néhány folytatást igénylő sikert, eredményt. – Mindemellett a bölcsődei és óvodai ellátást is felül kell vizsgálni, mert drasztikusan csökkent a gyermeklétszám az elmúlt években. Mint előbb említettem, az Űrhajós utcában az országos kötelezettséggel rendelkező Református Szeretet Otthon üzemel, a NESZI pedig nagykanizsai ellátási kötelezettséggel rendelkezik, és hatalmas a várólista. Tervbe volt véve a Teleki utcai intézmény bővítése, de pont a TOP-os forrásokat nem tudjuk itt felhasználni. Jelenleg 69+2 főre van engedélye az idősek otthonának, és 100 fölötti létszámnál lenne optimális a működése. 

Ahhoz, hogy több támogatást tudjunk igényelni a Kanizsa Rehab Nonprofit Kft-ben alkalmazott megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásához, növelni kellett a foglalkoztatást. Jó ideje stabilan 150 dolgozója van a cégnek és idén is sikerült elérni, hogy 104 fő után megkapjuk az állami támogatást. Elmondható, a jelenlegi piaci környezetben stabilan működik a szociális foglalkoztató, a legjelentősebb partnereink exportra termelő cégek. 

A területemhez tartozik az Egészségügyi Alapellátás is, melyben jelentős átalakítás történt tavaly. A védőnői hálózatot átvette a zalaegerszegi megyei kórház, a háziorvosi ügyeletet át kellett adni az Országos Mentőszolgálatnak. Az egészségügyi rendszer átalakítása ma is folyamatban van, máról holnapra bármi történhet.

Nagyon forráshiányos az önkormányzat, de ha megnézzük a számokat, lassan az összes megyei jogú város is az lesz. Tőlünk 1 mrd Ft-ot vonnak el idén szolidaritási adó címén, ami nagyon hiányzik a költségvetésből. Ha összeraknánk azt a rengeteg pénzt, amit az elmúlt évek során elvontak, csodát tudtunk volna tenni a városban – összegezte Schauta Marcell.

BAKONYI Erzsébet

(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. február 19-ei számában)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.