Buda Ernőre, az egyik legnagyobb kanizsaira emlékeztek
Buda Ernőre emlékezett a Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetem és az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület pénteken délután. A város díszpolgára tiszteletére egykori lakhelyén, az Erdész utca 27. szám alatt emléktáblát is avattak az eseményen.
Évtizedeken keresztül volt a magyar olajipar kiemelt alakja Buda Ernő, aki a szakemberek szerint az ágazat egyik legnagyobb megújítójának számított. Az államszocializmus idején bebörtönözték és halálra ítélték koholt vádak alapján, ám ő a börtönből szabadulva is folytatta a nemzetközileg is elismert munkáját. Rajnai Miklóssal együtt alapította Buda Ernő a Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetemet 1989-ben, amelynek első előadását ő tartotta. A szervezet elnöke szerint néhai kollégája és barátja példakép volt, mert a poklot megjárva is ember tudott maradni. Emiatt döntöttek úgy, hogy Buda Ernő halálának huszadik évfordulóján emléktáblát avatnak a tiszteletére.
- Mindig arról beszélt, hogy a következő nemzedék életminőségért mi felelünk. Ő minden oktatási lehetőséget megragadott, ahol a fiatalokra hatást tudott kifejteni. Csodálatos ember volt, 2005. február 8-án ment el, de lényegében köztünk él. Azt gondolom, hogy példaértékű ember volt és ezért is emeltük ezt az emléktáblát az egyesülettel közös ötlet alapján – árulta el Rajnai Miklós, a Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetem elnöke.
Az eseményen Török Károly hosszasan sorolta Buda Ernő szakmai érdemeit, valamint közös találkozásuk történéseit. A szakember úgy fogalmazott, Buda Ernő műszakilag a mérnökök etalonja volt, aki meg tudta alkotni egy iparág teljesen új szegmensét. Hozzátette, ehhez a szakmai tudáshoz – amelyet bárkivel megosztott – egy kimagasló intellektus is társult, amelynek a hatását a mai napig érezni.
- Az olajiparban mindenki tudta, hogy kitörésvédelemben ő volt a legeslegjobb, illetve a rétegkezelésekben, savazásokban is megkerülhetetlen szaktekintély volt. Ezen kívül ő volt az, aki angolul, németül, franciául tökéletesen beszélt, sőt, németül nyelvjárásokat is tudott. Oda-vissza tudott ezeken a nyelveken szakcikkeket is fordítani – mondta el Török Károly, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület regionális elnöke.
A Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetem aktuális programján az elismert mérnök életútjáról való beszélgetés mellett egy, a bányászhagyományokat bemutató dokumentumfilm bemutatása is szerepelt. Buda Ernő emlékezetével bővebben foglalkozunk egy későbbi magazinműsorunkban.
K.T.
(Kép: Kanizsa Médiaház)