Télen az állatok is megfázhatnak – Fokozottabb odafigyelésre intenek a szakértők
Szalmával bélelt búvóhely, friss víz és több táplálék. Ezek a kinti macska- és kutyatartás alapvető elemei a téli időszakban, de a megkérdezett állatvédők szerint a lakásban tartott négylábúak is nagyobb figyelmet igényelnek a hideg idő miatt. A kóbor állatok gondozása pedig akár életmentő is lehet ezekben a hónapokban.
Plédekkel és rongyokkal többet ártunk a kutyának, mint segítünk – erre hívta fel a figyelmet Wild Zsuzsanna. Az Együtt egy életért, ártatlan állatokért egyesület tagja kiemelte, a szabadban tartott állatok fekhelyét főként szalmával, esetleg forgáccsal érdemes bélelni a téli hónapokban. A nagytestű kutyák kapcsán azt mondta, 0 fok alatti hőmérséklet esetén érdemes lehet beengedni a négylábúakat a házba, míg a kistestű, lakásban tartott ebeket a séták idejére ajánlott felöltöztetni, hiszen mint azt hangsúlyozta, az állatok is meg tudnak fázni. Hozzátette, az ivóvízre a fagyos időben különösen oda kell figyelni.
– Mikor kint is mínuszok vannak, akár nappal is, akkor nagyon gyorsan be tud fagyni a víz és innentől a kutya maximum nyalogatja jeget, de azzal nem tudja a vízháztartását szabályozni. Akinek lehetősége van mindenképpen naponta többször cserélje, esetleg egy kis langyos víz is, mert pillanatok alatt ki tud hűlni az edényében, úgyhogy mindig a kutyának elérhető legyen. Aki dolgozik, akkor reggel és este. Én azt mondom, hogyha az edényt egy picit védettebb helyre teszik, akkor nem olyan gyorsan fagy meg a víz – mondta el Wild Zsuzsanna.
Macskák esetében is kockázatos lehet a hideg időjárás. A búvóhelyekkel kapcsolatos tanácsok nálunk ugyanúgy érvényesek. Müller Roxána, a Bársonytalp a Cicákért Zala Egyesület titkára elmondta, megfázás esetén a macskanátha jelenti a legnagyobb veszélyt, ami minden esetben orvosi kezelést igényel.
– Hogyha tüneteket észlelünk, akkor azt gondolom, hogy érdemes már az elején orvoshoz fordulni, hiszen hogyha az első fázisban el van kapva a betegség, akkor sokkal könnyebb a kikezelés, mint amikor már előrehaladott állapotban van. Egy macskanátha ilyen szempontból hasonló, mint az emberi, tehát tüsszög, begyullad a szeme, illetve hasmenéssel is járhat. Az már egy bélgyulladásos állapot, ilyenkor már fokozódott a betegség – árulta el Müller Roxána.
A kóbor állatok etetése kapcsán is körültekintésre kéri az embereket Müller Roxána. Mint mondta, inkább száraz eledelt javasolt kihelyezni, hiszen a konzervek a vízhez hasonlóan meg tudnak fagyni. Az utcán élő macskák számára egy szélvédett búvóhely pedig ugyancsak életmentő lehet.
T.CS.
(Kép: Kanizsa Médiaház)