Leginkább a gyümölcsökön spórolnak a kanizsaiak
2024-ben átlagban 10 százaléknál is nagyobb mértékben drágultak az élelmiszerek a hipermarketekben. A stábunknak nyilatkozók is érzik az inflációt, többségük kevesebbet vásárol az áremelkedések miatt.
A KSH adatai szerint az évek óta tapasztalható drágulás a liszt és a tej esetében a legmagasabb, de a gyümölcs- és zöldségpiacot is érinti, hiszen egyes termékek ára akár néhány hónap leforgása alatt is 15-20 százalékkal változhat. Horváth Teréz az emelkedés miatt kevesebb zöldséget vásárol mostanában, szerinte pont azok a termékek drágulnak folyamatosan, amelyek az egészségesebb életmódot segíthetnék elő.
- Eléggé oda kell figyelnem, mert kevés a nyugdíjam, beteg vagyok és nem tudok eljárni dolgozni. Gyógyszernél és alapvető élelmiszernél is nagyon keveset vásárolok azóta - mondta el Horváth Teréz.
A húsok és a tojás ára egy év alatt néhány százalékot csökkent a 2023. decemberében mértekhez képest, de sokak szerint ez nem kompenzálja a folyamatos drágulást.
- Jó minőségű árukat szoktam vásárolni, de egyre inkább maradnak le belőle olyan dolgok, amiket eddig meg tudtunk venni, de sajnos spórolni kell, hogy kijöjjünk. Mégis mindig többet fizetek a pénztárnál – árulta el Pásztorné Horuczi Erika.
A stábunknak nyilatkozók nemcsak az élelmiszerpiacon tapasztalták a drágulást, hanem más áruk esetén is.
- Ami a háztartáshoz, a családi házhoz kell, azokat szoktam vásárolni, ott is elég tetemes az áremelkedés. Csak egyetlen példát hadd mondjak, vettem egy ragasztót, az 75 milliméter volt és 2800 forintba került – tudtuk meg Pásztor Gyulától.
Statisztikai adatok szerint az élelmiszerárak átlagosan a kétszeresükre nőttek hat év leforgása alatt. A témával bővebben foglalkozunk a Megkérdeztük egy későbbi adásában.
K.T.
(Kép: Kanizsa Médiaház)