Értékelés és a jövő
Kintlévőségek behajtása, régi épületek felújítása, kapacitásnövelés, összehangolt működtetés – címszavakban néhány önkormányzati cég jövőképéről. Terítéken a Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt., a Nagykanizsa-Netta-Pannonia Hulladéklerakót Üzemeltető Kft. és a Kanizsa Sportlétesítmény Üzemeltető Nonprofit Kft.
2024 több előző évhez képest egy konszolidáltabb évnek mondható, a két Covidos esztendő, a Sberbank csődje, aztán az energiaár-robbanás után simább üzleti évünk volt – kezdte értékelését Zakó László, a Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója. – 65 fővel vittük végig az évet, ami egy stabil létszámnak nevezhető. Cégünk mintegy 1000 lakást és több mint 500 nem lakás célú ingatlant ad bérbe. Az Ipari Parkban az Inkubátorház teltházzal megy, az új inkubációs ház csarnok részét is sikerült kiadnunk, megtelt vállalkozókkal. Az NKVG Zrt. úgy nem veszteséges – és az elmúlt években sem volt az –, hogy az önkormányzatnak tavaly 60 millió forint plusz áfa üzemeltetési díjat fizettünk be. Most megint nem lettünk veszteségesek, de hozzáteszem, mi nem nyereséget akarunk termelni, mert mi mindent az ingatlanokra kívánunk fordítani – hangsúlyozta Zakó László. A cég tavaly 10 lakást újított fel és 45 új lakás bérleti szerződését kötötték meg. Az NKVG Zrt. vezérigazgatója a jövővel kapcsolatban két sarkalatos pontot, illetve feladatot említett: az önkormányzati tulajdonú épületek sürgős állagmegóvását és a kintlévőségek behajtását.
– A kintlévőségünk nagyon nagy, a nem fizetők számát és a tartozások összegét tekintve is. A számvitelileg még le nem írt kintlévőségünk 60 és 70 millió között mozog, nagy erőket mozgósítottunk ezek behajtására, már külső vállalkozót is megbíztunk. Az önkormányzat új vezetésével aktívabb a kapcsolatunk, ez talán a jövőre nézve is kifejti pozitív hatását. Az üzleti tervünk tárgyalásakor kérni fogjuk – és már kértük is –, hogy fordítsanak nagyobb anyagi forrásokat az önkormányzati tulajdonban álló épületek állagmegóvására, mert ott nagy a lemaradás – utalt a beszélgetés végén Zakó László például a Vasemberházra, illetve a Bazár Udvarra.
A bagolai városrész határában lévő Nagykanizsa-Netta-Pannonia Hulladéklerakót Üzemeltető Kft. ügyvezetője, Ring Balázs konkrét adatokkal kezdte a 2024-es esztendő értékelését. – A tavalyi évben a friss geodéziai felmérések alapján 20 ezer köbméter hulladék került a depóniára. Ez tömegben kifejezve 31431 tonnát jelent, nagyságrendileg 830 tonnával több mint a tavalyi érték, de lényegesen kevesebb mint a csúcsévnek tekinthető 2022-es 44 ezer tonna. A hulladékgazdálkodási koncesszió életbe lépésével jelentősen csökkent a hulladéklerakóba beszállított hulladék mennyisége, de úgy tűnik, hogy a tavalyi évben beszállított 30-31 ezer tonna mennyiség közel állandó érték lesz. 2024-ben végrehajtottuk azokat az infrastrukturális változásokat, amik a hulladéklerakó jelenlegi depóniájának a maximális kihasználásához, kapacitásához szükségesek – gondolok itt a műszaki védelem bővítésére, illetve a depóniát megközelítő út új nyomvonalának kialakítására – sorolta az adatokat és az elvégzett feladatokat Ring Balázs. A jövőt illetően pedig nagy feladat előtt áll a telephely. – A lerakó legnagyobb kérdése, ami már évek óta napirenden van, hogy a kapacitás lassan elfogy, a jelenlegi adatokat tekintve 2026 vége, 2027 eleje az az időpont, amikor már több hulladékot nem tudunk fogadni, tehát a kérdés a lerakó bővítése – hangsúlyozta a kft. ügyvezetője.
A 2024-es év kihívásokkal teli volt számunkra – szögezte le a beszélgetés elején Karácsony Károly, a Kanizsa Sportlétesítmény Üzemeltető Nonprofit Kft. ügyvezetője. – Az energiaválság, ami az elmúlt években nehezítette az üzemeltetésünket, újabb fordulatot vett. A villamosenergia és a földgáz ára normalizálódott, viszont jelentkezett egy újabb tényező, ami számunkra nagyon megnövelte a költségeket: 2024-től a víz- és csatornadíj a többszörösére drágult, ami esetünkben körülbelül 40 milliós költségnövekedést okozott éves szinten, így a fókuszunk erre irányult, hogy minél takarékosabban tudjuk kezelni a termálvíz- és a vezetékesvíz-felhasználásunkat. További eredményként értékelem, hogy a nehéz gazdasági helyzet ellenére növelni tudtuk a vendégszámunkat a strandfürdőn, amelyben a kedvező időjárás is segített bennünket – mondta el Karácsony Károly. A Kanizsa Aréna üzemeltetésével kapcsolatban elmondta: az elhúzódó végelszámolás nehézségeket okozott, ám sikerült kialakítani egy olyan struktúrát, amivel a két létesítmény hosszú távon gazdaságosabban üzemeltethető. – Az idei évtől már ténylegesen is egy cég fogja a két sportlétesítményt üzemeltetni, így reményeink szerint – amint megszűnik a végelszámolás miatti negatív piaci hangulat, további lehetőségek lesznek, a már amúgy is egyre népszerűbb Kanizsa Arénában – zárta gondolatait az ügyvezető.
VINCZE Adél
fotó: SZALAI Szilveszter
(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. január 8-ai számában)