Ásó, kapa, gereblye 131. - A tervezés és a palántavetés időszaka következik

facebook megosztás

A kiskertek, a hegyi birtokok tájékán még csend honol, januárban legfeljebb csak a területét ellenőrző gazdát lehet látni. Ám a szaküzletek környékén már beindult a mozgolódás. A kínálat bőséges, hamarosan, ha az időjárás is engedi neki lehet állni a munkának.

„Felkészültünk, és felkészültek már sokan, de még azért egy-két hét türelemre intenék mindenkit” ezzel a gondolattal kezdte aktuális beszélgetésünket Varga gazda, rovatunk tanácsadója. – Elsősorban ilyenkor meg tudjuk tervezni a kertet. Azt, hogy mit hova fogunk rakni. A vetésforgót hangsúlyoznám. Ami azt jelenti, a kényesebb, betegségre hajlamosabb növényeket – mint például a paradicsom vagy a burgonya – ugyanarra a helyre ne tegyük. Ezzel is egy pár permetezést meg lehet úszni. Aztán két hét múlva – ha nem lesz lefagyva a föld, nem lesz hó, szabadföldbe is lehet már keresztesvirágú növényeket ültetni. A káposztaféléket említeném, a karalábét, a sóskát, a rukkolát, sőt, aki még nem rakott el áttelelő salátát, azt is lehet vetni. És következik a cukorborsó, a dughagymák, tavaszi fokhagyma. Ezek a legelsők, amiket lehet vetni – sorolta Varga József.

A szakemberrel szót ejtettünk a palántavetésről is, hiszen szinte minden helyszínen, árudákban, internetes felületeken buzdítanak már arra, vessünk, vessünk! Mit és hogyan? Mikor, hova? Nem árt átismételni, újra és újra elmondani a palántavetés legfontosabb szabályait, ha azokba a bizonyos tejfölös poharakba szeretnénk palántázni, otthon, az ablakban. – Várjunk még februárig. A lényeg, hogy jó minőségű föld kell. Ne menjünk ki a kertbe… Ugyanis a gombák ott elszaporodnak, elszaporodtak. Olyan földet kell vásárolni a palántaültetéshez, amelyik gőzölt, fertőtlenített föld. Aztán sokan elrontják, nem figyelnek oda, hogy az elit, illetve a sima, általános magoknál is felszaporodnak a gombák, nincsenek csávázva a magok. Oda kell figyelni! Továbbá oda kell figyelni a palántadőlésre. Ez egy nagy probléma. Már vetéskor kell neki a megfelelő tápoldat, ami régen a ditán volt. Később, majd ha eléri a palánta a 10 centis magasságot, rézzel kell permetezni a paprika- és paradicsom palántát. Lehet kapni, fel kell oldani vízzel, és elég hozzá az otthoni kis eszközünk. Aztán a következő, mikor majd kiültetjük a palántát virágzás előtt, rutinszerűen oda kell figyelni és permetezni atka ellen – intett a legfontosabbakra a tervezés időszakában a növényvédelmi szakember. Ám nagyot ugrottunk a vetéstől kezdve a több hónappal még hátralevő kiültetésig,  ezért ugorjunk vissza a mostani időszakhoz, a magokhoz. Ugyanis számos újdonság van, melyekkel kapcsolatban szintén van információja a gazdának. – Az új fajták mindig kényesebbek. Paprikából például a régi őshonosak a Bácskai, a Soroksári vagy a Fehérözön. Ezeket elkezdték variálni, hogy nagyobb legyen, keményebb húsú legyen… De a hibridek mind kényesebbek. Van nekünk még az eredeti. Az újdonságok közt lehet találni erdélyi magokat, sőt, francia, spanyol magok is bejöttek az országba. Az extrák közt tudom említeni a méregerős paprikamagokat szintén. De máshogy kell bánni velük. Kényesek. Ami itt létezik, én minden magot kipróbáltam már. Több ezret. A legjobban a magyar fajták váltak be nálam. A vevők többsége is célirányosan jön már ilyenkor, tudják, mit akarnak – zárta gondolatait Varga József.

VINCZE Adél

fotó: SZALAI Szilveszter

(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. január 22-ei számában)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.