A Netta több mint egy munkahely. Egy közösség – Kibeszélő
Ez egy nagyon-nagyon hosszú történet utolsó fázisa volt – ezzel a mondattal jellemezte a hulladékszállítás körül kialakult helyzetet és a január első napjaiban történteket a Kanizsa Médiaház stúdiójában Horváth Jácint. Nagykanizsa polgármestere és Áfra Barnabás, a Pannonia Cégcsoport ügyvezetője voltak Kibeszélő című közéleti magazinműsorunk legutóbbi vendégei.
Az év elején Nagykanizsán történtek már bejárták az országos sajtót, ezrek követték az eseményeket, a tüntetéseket és a példa nélküli kiállást, összefogást a kanizsaiak és a Netta-Pannonia Kft. részéről. A kommentekből, a közösségi médiában leírt hozzászólásokból viszont kiderült, sokak számára nem volt „tiszta a helyzet” – többen kérték számon az önkormányzatot, hogy miért kötött szerződést a kaposvári céggel.
- 2023 közepéig az önkormányzatoknál volt ez a fajta tevékenység, ők voltak a közszolgáltatásért felelősek. De ez megváltozott akkor, és a közszolgáltatásért addig Nagykanizsán a Viridis Pannonia Kft. volt a felelős, illetve a környező településeken is. Még azelőtt ketté is volt véve, a Futurus Pannonia csinálta a környező településeken, aztán már csak a Viridis, mind a 112 települést. És ez megszűnt 2023-ban. Azóta, 2023 óta az állam visszavette ezt a felelősséget, és koncesszióba adta 35 évre a MOL leányvállalatának, a MOHU-nak. Tehát onnantól nem az önkormányzat a felelős és nem az önkormányzat köti a szerződéseket a hulladék elszállításáról az adott településen, hanem a MOHU – mondta el Horváth Jácint, Nagykanizsa polgármestere.
A MOHU ezt követően hat régió koordinátorral kötött szerződést, gyakorlatilag piramisrendszerben, - a dél-Dunántúlon a kaposvári cég, a KHG lett a szerződött partner – magyarázta Horváth Jácint. Időközben a kontraktusokban is voltak fennakadások, majd 2024 novemberében az ártárgyalások idején közölték a kanizsai céggel, hogy januártól a kaposváriak látják el a feladatot. Az önkormányzati és hivatalos tárgyalások mögött egy hatalmas összefogás alakult ki, a szimpátiát a Pannonia cégcsoport dolgozói a mai napig érzik, üzeneteket, ajándékokat, kisebb relikviákat kapnak a dolgozók - mondta el Áfra Barnabás.
- Igazából mi is meglepődtünk. Amikor azt hallottam, hogy a KHG-s dolgozókat nem szolgálták ki dohányboltban, presszóban, nagyon meglepődtem rajta. Amikor azt hallottam, hogy beszólások történtek, vagy netán még meg is dobálták őket nem tudom mivel a Keleti városrészben… Egyfelől belegondoltam magam a helyzetükbe, hogy mennyire kellemetlen volt ez nekik, emberileg átélni. Másfelől örültem annak a rokonszenvnek, ami az irányunkban volt. És ez indukálta, hogy velük szemben egy ellenszenves megnyilvánulást tettek. Beszélgettek a kollégáink kerítésen keresztül is. Tehát az, hogy két gyerekem van, és muszáj volt átjönnöm, ez is egy érv volt. Erre mondták a mieink, hogy nekünk is van kettő és nekünk is muszáj dolgozni. Többen nem értették egyébként, hogy miért is nem akarnak átmenni a kollégáim. Én próbáltam ezt a téren mondott beszédemben megvilágítani, hogy a Netta több mint munkahely. Egy közösség – árulta el Áfra Barnabás, a Pannonia Cégcsoport ügyvezetője.
A félórás stúdióbeszélgetés során még számos háttérinformációról és történésről volt szó, a vágatlan felvételt megtekinthetik nézőink a Kanizsa Médiaház Youtube-csatornáján.
V.A.
(Kép: Kanizsa Médiaház)