Tradicionális téli viseletet mutatnak be a múzeumban
Egy 1870-es évekből származó női ködmön lett a hónap műtárgya decemberben a Thúry György Múzeumban. A birkabőrből készült ruhaneműt Kerecsényi Edit gyűjtötte az intézménynek 1954-ben Berzencén.
A ködmön a 19. században elterjedt viseletnek számított a paraszti körökben. A kozsunak is nevezett rövid derekú, birkabőr prémmel szegélyezett gallér nélküli kabátkát leginkább télen hordták. A múzeumban bemutatott kisbunda feltehetőleg egy nagyatádi szűcsmester munkája. A gazdagon díszített darabot tulajdonosa az esküvőjén kapta ajándékba Berzencén és 1953-ban bekövetkezett haláláig viselte. A tulajdonos kívánsága az volt, hogy ebben temessék el, ám családja végül a múzeumnak adományozta a ködmönt. Gyanó Szilvia, a helyi múzeum néprajzos-főmuzeológusa kiemelte, különlegesnek számít, hogy másfél évszázadot követően is ilyen jó állapotban van egy ködmön.
– Somogyudvarhelyről és Komárvárosból is van ilyen szép kis szűcsmunkánk, illetve még Szepetnekről is, de ez összesen csak négy ilyen kis szűcsmunka, női darab. Igazából ezek ritkaságszámba mennek, hiszen 150 éves és a textil az nagyon nehezen marad meg, a bőr pedig különösen. Összeszárad, megpenészesedik, a moly megeszi, szétesik, szétporlad. Mindig örülünk, ha egyáltalán találunk a gyűjteményben egy jó állapotban lévő ködmönt, bekecset vagy mellénykét. Viszonylag különlegességnek számít – árulta el Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzos-főmuzeológusa.
K.T.
(Képek: Kanizsa Médiaház)