Zenetörténeti szenzáció: robot csellózik egy nagyzenekarban
Csellórobotot tervezett a svéd kutató, majd egy zeneszerző kottát készített kifejezetten e gép számára. A robot pedig nem akárhol kapott bemutatkozási lehetőséget: a Malmői Szimfonikus Zenekar teljes jogú tagja lett.
3D-nyomtatott részekkel ellátott ipari robotkarok képezték az alapját egy gépi csellistának. A robotot Fredrik Gran kutató és zeneszerző készítette el, a kortárs klasszikus zeneszerző és producer, Jacob Mühlrad pedig kifejezetten a robotkarok számára írta meg a kottát.
Tulajdonképpen a robotkar emberétől eltérő anatómiai szerkezete keltette fel az érdeklődését, és izgalmasnak találta, hogyan lehet ténylegesen csellózni az emberi kézméretektől eltérő körülmények között. Zongorázó robotok már szép számmal vannak, azonban egy vonós hangszer jóval bonyolultabb, nem véletlen, hogy ez volt az első eset a világon, hogy egy igazi zenekarban kapott helyett a robotcsellista.
Mühlrad lenyűgöző darabjában ügyesen összemosódnak az akusztikus és elektronikus zene határai a Malmö Live Concert Hallban tartott előadáson. A zenekar derűs és hipnotikus hangzásvilágot teremt, mielőtt a cselló csatlakozna hozzá, hogy ezt egy kitartó szólóval egészítse ki. A zenekar egyhangú csillogása és a robotcsellista sirató szólóhangja közötti kontraszt erőteljes vizuális és auditív látványt teremt. Úgy tűnik, mintha a robot el akarna mondani valamit a magányos dalán keresztül.
A zeneszerző úgy véli, hogy az új technológia és a robotcselló lehetőségei végtelenek. Véleménye szerint egy olyan eszközről van szó, amelyből az emberek tanulhatnak, emellett kiderülhet, hogy hol vannak a határai annak, amit egy csellóval lehet csinálni. De azért azt is hangsúlyozza, hogy az új technológia nem helyettesítheti a hús-vér művészt. A robot decemberben az Egyesült Államokban is fellép majd egy szimfonikus zenekarral.
hvg.hu