Zenés irodalmi est Turczi Istvánnal és Gerendás Péterrel a HEMO-ban
Turczi István József Attila-díjas költő és Gerendás Péter Liszt Ferenc-díjas dalszerző közös irodalmi estjét láthatta a kanizsai közönség kedd este a Honvéd Kaszinóban. A „Versek és dalok” című előadásban klasszikus és kortárs művekkel, személyes történetekkel és sok humorral készült a páros.
Hosszú évekre nyúlik vissza a barátságunk, a kanizsai csaknem az ötvenedik ilyen előadásunk – emlékezett vissza a két művész. A műsor a Honvéd Kaszinóba Riersch Zoltán, a Nagykanizsai Takács László Irodalmi Kör titkárának, valamint a város önkormányzatának köszönhetően jöhetett el.
- Az ötlet Turczi Istvántól származik, hogy az irodalmat és a zenét összekapcsoljuk. Így egymásnak adogatjuk a labdát, ő mond egy verset, vagy mesél a vers keletkezésének körülményeiről, és akkor én arról, ami eszembe jut, játszok egy dalt. Tehát tulajdonképpen egy ilyen irodalmi, zenei mixtúrát kap a közönség, és ez idáig, persze el ne kiabáljam, reméljük ma sem lesz másképp, mindig pozitív volt a visszhang - árulta el Gerendás Péter.
A program mindig a hangulatunktól, illetve magától a közönségtől függ, sosincs két ugyanolyan este – árulta el Turczi István. Saját művei mellett sokat mesél a magyar irodalom nagyjairól, de a közönség soraiban ülők sem maradnak feladat nélkül az est során.
- Játékosra vesszük a figurát. Én nem szeretem azt, egyetemi oktatóként, hogy kiállok, és elmondom a tutit. Mesélni fogok arról, hogy az irodalom története, a kézfogások története, a magatartások története. Minden mindennel összefügg. Mesélni fogok Csokonairól, Petőfiről, Jókairól, másokról egy kicsit. Néha felolvasok egy-két verset. De nem azért jöttem, hogy a saját verseimet fényezzem, azokat már nem kell, fényezik azt elegen mindenfelé. Azért jöttem, hogy lássam a közönség arcát, meg hogy a Petivel egyet szórakozzunk - fogalmazott Turczi István.
A művészek úgy vélik, igenis van létjogosultsága az ilyen programoknak a fiatalok körében is. Az ő bevonásuknak pedig a legegyszerűbb módja, ha a magasztos elemzések helyett, az író-költőket egyszerű emberként mutatják be az előadások során. Az estről hosszabb összeállítást láthatnak kulturális magazinunk egyik következő számában.
SZ.F.
(Képek: Kanizsa Médiaház)