Utak, járdák, parkolók – városüzemeltetés Nagykanizsán
Az októberben indult új önkormányzati ciklus első közgyűlésén megválasztotta az új tanácsnokokat a testület. A városüzemeltetéssel és közbiztonsággal kapcsolatos feladatok ellátására Bodó László önkormányzati képviselőt (Éljen VárosuNK! Egyesület) bízta meg a testület. Bodó Lászlót a jövő évi városüzemeltetéssel és közbiztonsággal kapcsolatos terveiről, feladatairól kérdeztük.
A feladatom szerint a tanácsnok véleményt nyilvánít a városüzemeltetést érintő kérdésekben, közreműködik ezen önkormányzati feladatok előkészítésében, meghatározásában és végrehajtásában. Kapcsolatot tart a városüzemeltetésben részt vevő szervezetekkel, gazdasági társaságokkal. Figyelemmel kíséri a városüzemeltetésben részt vevő szervezetek, gazdasági társaságok tevékenységét. Figyelemmel kíséri a város üzemeltetésével kapcsolatos ellátottsági szintjét, a városüzemeltetési feladatok minőségének alakulását. Részt vesz a tevékenységi körét érintő előterjesztéseket tárgyaló bizottsági üléseken. Véleményt nyilvánít a közbiztonságot érintő kérdésekben, közreműködik ezen önkormányzati feladatok előkészítésében, meghatározásában és végrehajtásában. Kapcsolatot tart a rendvédelmi szervezetekkel, a közbiztonságot szolgáló társadalmi szervezetekkel, a település területén működő polgárőrséggel. Figyelemmel kíséri a város közbiztonságának alakulását, a közterület-felügyelet tevékenységét – foglalta össze elöljáróban a tanácsnok.
Ez nem kevés feladat – hangsúlyozta. – A városban élők leginkább arra kíváncsiak mikor lesz lakókörnyezetükben járható az úttest és a gyalogjárda. A parkolókban a jelek mindig jól láthatók legyenek és a kihelyezett közlekedési táblák, közúti jelzések biztosítsák a biztonságos közlekedést. A csapadékvíz ne az úttesten gyűljön össze, hanem a kitisztított lefolyón, illetve az árkokban történjen az elvezetése. Lehetőleg a lakása előtt tudjon parkolni minden gépkocsival rendelkező lakos. A zöldterületek, parkok, játszóterek gondozottak és biztonságosak legyenek. Városunk 130 km-es belterületi útjának és a 180 km-es járda- és kerékpárútjának karbantartását, felújítását az óriási forrásigény miatt az önkormányzat saját erejéből csak részben tudja elvégezni. Nagyobb részét továbbra is uniós pályázatokból szeretnénk megvalósítani az elkövetkezendő időszakban úgy, mint a TOP Plusz és hazai társfinanszírozással megvalósuló 316 millió Ft támogatású Tripammer utcát és a 193 millió Ft támogatású Sugár utca felújítását.
Folytatjuk a gyalogos-átkelőhelyek létesítését és korszerűsítését. A Dózsa György-Petőfi Sándor kereszteződésben tervekkel rendelkező átkelő remélhetőleg a következő évben megvalósul.
Felülvizsgáltatjuk az útjaink csapadékvíz-lefolyóit, mert sajnos néhol már „zöldbe borultak”, és szeretnénk elérni, hogy rendszeresen, legalább fél évente megoldott legyen a tisztításuk, ezzel biztosítva a víz zavartalan elfolyását a csatornába.
Tudomásul kell vennünk, hogy városunkban több a gépjármű, mint a parkolásra alkalmas terület. Az épülő Kórház utcai és a tervezés alatt álló Kossuth téri parkolók nem oldják meg, esetleg enyhítenek a gondjainkon. Ezért felülvizsgáljuk a meglévő helyeket a város területén és a lehetőségekhez mérten újra kijelöljük, illetve felfestetjük azokat, természetesen a megvalósításuk ütemezve történik. A tervekkel rendelkező Attila utcai parkoló kivitelezési munkálatai tavasszal elkezdődhetnek. A Platán sor 5. és 9. szám mögötti területeken kialakított parkolók is megvalósításra várnak.
Fontosnak tartjuk a lakosság figyelmét felhívni a hulladékkezelés és a szelektív hulladékgyűjtés szabályainak betartására, ennek ellenőrzése érdekében tervezzük a szelektívhulladékgyűjtő-szigetek térfigyelő kamerákkal való ellátását. Elsősorban megelőző szándékkal tesszük ezt, de a hulladékgazdálkodás rendjét megszegőkkel szigorúbban járunk el a következő időszakban.
Folytatjuk a Sétakert megújítását, célunk, hogy minél előbb élettel töltsük meg a közel 130 éves parkunkat. Szintén TOP-os pályázatból 600 millió forintot szeretnénk fordítani a Csónakázó-tó fejlesztésére. Az elmúlt időszakban civil kezdeményezésre elkezdődött a Sétakertben és a Platán soron lévő csodálatos, de elhanyagolt, nem működő szökőkutak felújítása. Az egyeztetéseket elkezdtük a feladatok számbavételével a Múzeum tér, a Károlyi kert és a Kőrösi Általános Iskola szökőkútjainál.
A nyilvános illemhelyek megléte és annak üzemeltetése nemcsak a helyben élő lakosok, hanem az ide érkező turisták szempontjából is nélkülözhetetlen feladat. A több cikluson átívelő hiány megoldásaként egy utcabútor jellegű, automatikus működésű, mozgáskorlátozottak által is használható, a kor elvárásainak megfelelő és felszereltségű nyilvános illemhely telepítését tervezzük a belvárosban.
Folytatjuk a város közbiztonságának növelése érdekében a régebbi térfigyelő kamerák cseréjét, újabb helyek kialakítását, illetve a rendszer további fejlesztését a rendőrkapitányság javaslata alapján.
A lakossági kérések és a rendőrség szakmai véleményét figyelembe véve tervezünk sebességmérő és kijelzők kihelyezését a forgalmas lakott területeken. Az elmúlt években csökkent a gyorshajtásból adódó szabálysértések száma a Teleki úton és a Balaton utcán, a balesetek és a gyorshajtások megelőzése érdekében további trafiboxok telepítését tervezzük a külsőbb városrészeken.
A boltok előtt, parkokban és általában a közterületen tilos alkoholt fogyasztani. Ezért a közterület-felügyelet bevonásával hatékonyabb intézkedési rendet vezetünk be. Több visszatérő ellenőrzéssel, szabálysértési eljárások kezdeményezésével a közterületi alkoholfogyasztás visszaszorítása érdekében.
Végezetül egy nem szorosan a tanácsnoki feladatához kapcsolódó célkitűzését is megosztotta az olvasókkal Bodó László tanácsnok. A Nagykanizsa Katonai Emlékhely megvalósítása is a szívügye, amivel több évtizedes városvezetői adósságot törleszthet Nagykanizsa a katonatársadalmának és a város lakóinak egyaránt – fejezte be nyilatkozatát.
BAKONYI Erzsébet
(Kép: Horváth Zoltán)
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. november 20-ai számában)