Te is álmos vagy egész nap? Furcsa tünet lehet a korai demencia jele: ezt ne vedd félvállról

facebook megosztás

Az új kutatás szerint a nappali álmosság és a motiváció hiánya összefüggésbe hozható a demencia kialakulásának fokozott kockázatával idősebb korban - írta meg a CNN. A Neurology című folyóiratban megjelent tanulmány rávilágít arra, hogy ezek a tünetek a motoros kognitív kockázati szindróma (MCR) előjelei lehetnek, amely a demencia kialakulásának kockázatát több mint kétszeresére növeli.

A franciaországi Tours-i Egyetemi Kórház kutatói 445, átlagosan 76 éves felnőtt bevonásával végeztek vizsgálatot. A résztvevőket New York Westchester megyéjéből toborozták, és 2011 és 2018 között évente értékelték őket. A kutatók az alvás minőségét és mennyiségét is vizsgálták a Pittsburgh alvásminőségi index hét összetevője alapján.

Az átlagosan hároméves követési időszak alatt 36 résztvevőnél alakult ki motoros kognitív kockázati szindróma. A tanulmány megállapította, hogy a nappali alvászavarok 3,3-szor magasabb MCR kockázattal jártak együtt.

Dr. Victoire Leroy, a tanulmány első szerzője hangsúlyozta: "Korábbi tanulmányok összefüggést mutattak ki az alvászavarok és a demencia kockázata között." A kutatók szerint az alvászavar és az MCR-kockázat közötti kapcsolat megállapítása azért fontos, mert a korai beavatkozás nyújthatja a legjobb reményt a demencia megelőzésére.

Dr. Richard Isaacson, a floridai Neurodegeneratív Betegségek Intézetének kutatási igazgatója szerint az eredmények segíthetnek abban, hogy az orvosok és a betegek nyitottabbak legyenek az alvási szokásokra vonatkozó kérdésekre, és a korai diagnózis felállításakor jobban figyeljenek a járás sebességére.

A tanulmánynak vannak korlátai is. Dr. Tara Spires-Jones, az Edinburgh-i Egyetem professzora rámutatott: "Az alvásméréseket önbevallás alapján végezték, nem egy tudós mérte, és ezeket az önbevallásokat torzíthatják a memóriaproblémákkal küzdő emberek."

Leroy szerint több mechanizmus is magyarázhatja az alvás és az MCR közötti összefüggést. "Az alvás szerepet játszik az agyban felhalmozódott neurotoxinok megtisztításában. Emellett korábbi tanulmányok kimutatták az Alzheimer-kórral összefüggésbe hozható fehérjék nagyobb mértékű felhalmozódását alváshiányos egyéneknél."

A szakértők hangsúlyozzák az alvás fontosságát az agyi egészség szempontjából. Isaacson szerint azoknak, akiknek gondjaik vannak az alvással, beszélniük kell orvosukkal, és fontolóra kell venniük egy alvásvizsgálatot.

Az öregedés során egyéb intézkedéseket is tehetünk agyunk védelmére. Spires-Jones kiemelte: "Az egészséges életmód, beleértve a helyes táplálkozást, az egészséges tesztsúly fenntartását, a teszt és az agy aktívan tartását, valamint a halláskárosodás kezelését, az agy ellenálló képességének növelését és valószínűleg a demencia kockázatának csökkentését szolgálják."

Isaacson hozzátette, hogy a mobilitási problémákkal küzdők számára az esések megelőzése is fontos lehet, ami magában foglalhatja a fizikoterápiás és foglalkozásterápiás értékelést, valamint az otthoni alkalmazkodást, például a zuhanyzóban rácsok felszerelését és az éjszakai lámpák használatát.

penzcentrum.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.